Co nemění objem?
Pevné látky nemění svůj objem. Pevné látky rozdělujeme na krystalické a amorfní. V krystalických látkách jsou částice pravidelně uspořádány a vytváří krystaly. V amorfních látkách nejsou částice pravidelně uspořádány (například asfalt, sklo).– Kapalné látky jsou prakticky nestlačitelné. Vodu nasátou do injekční stříkačky silou nestlačíte. Plynné látky (plyny, páry): – Jsou rozpínavé: vyplňují celý prostor, ve kterém se nacházejí.Z látek mohou být věci, které nejsou tělesy, např. pára u žehličky, řeka, mrak, pohoří. Některé látky jsou směsí jiných, jednodušších látek, např. žula.

Čím je tvořeno všechno kolem nás : Atom. Všechno kolem nás se skládá z Atomů. Atom je nejmenší částečka, na kterou lze rozdělit cokoliv rozdělit.

Které látky mají stálý objem

Pevná tělesa mají stálý objem při stálé teplotě, stálý tvar, některá jsou z látek pružných (ocel, plast), tvárných (hlína, plastelína) nebo křehkých (sklo, křída).

Jaké mohou být látky : Látky mohou být pevné, kapalné nebo plynné. Těmto stavům říkáme skupenství. Látky pevné – dřevo, sklo, železo, papír, písek Látky kapalné – mléko, olej, voda, benzin Látky plynné – propan-butan, pára, vzduch. Látky pevné – dřevo, sklo, železo, papír, písek • Nemění snadno tvar ani objem.

Vitaminy rozpustné ve vodě jsou vitamin C a všechny vitaminy skupiny B (vitamin B1, vitamin B2, vitamin B3, vitamin B5, vitamin B6, vitamin B7, vitamin B9 a vitamin B12). Vitaminy rozpustnými ve vodě se nelze předávkovat, neboť při vyšší konzumaci se vyloučí močí.

Těleso má na rozdíl od látky tvar, rozměry, velikost a hlavně hmotnost. Označení těleso se nejčastěji používá pro pevná tělesa. Některá tělesa mají jednoduchý tvar (např. koule, válec, krychle) a některá složitější tvar (auto, kladívko, brambora atd.).

Co je to látka a co je to těleso

Každé těleso je z nějakého materiálu, který budeme nazývat látka. Látkou je například železo, dřevo, plast, vzduch, cukr, voda… Tělesa se skládají z různých látek. Z látek jsou ale složeny i věci, které tělesy nejsou (řeka, mlha…).Látka je chemický prvek a jeho sloučeniny v přírodním stavu nebo jako výsledek výrobního procesu. Ve výrobním procesu je k vytvoření látky obvykle nutná chemická reakce. Chemická látka (A) a chemická látka (B) se dají dohromady a reagují spolu za vzniku látky C. Látka C je látka vytvořená reakcí látky A a B.Jedná se o jednu ze základních metod čistění a separování látek. Podstatou metody je přechod látky pevné přímo do skupenství plynného působením tepla a díky chlazení pak z plynného skupenství zpět do pevného skupenství.

1.3 Plynné skupenství

Plyny jsou tekuté (stejně jako kapaliny patří mezi tekutiny) a stlačitelné látky. Nemají stálý tvar ani objem. Během procesu zvaného kapalnění (kondenzace) a při teplotě varu přechází v kapalné skupenství. Některé plyny (páry) přechází po ochlazení do pevného skupenství (desublimují).

Čím se látky liší : Látky mají různé vlastnosti většinou nezávislé na množství látky (vzhled – barva, lesk, krystalový tvar; tvárnost – křehkost, ohebnost, elasticita; vůně – zápach). K přesné charakterizaci látek se častěji používají takové vlastnosti, které jsou měřitelné a vyjádřitelné čísly (např. teplota tání, teplota varu, hustota).

Co rozpouští voda : Voda je velice polární rozpouštědlo, a proto velice dobře rozpouští celou řadu polárních látek, ale především iontových látek (které jsou schopny disociace na ionty). Oproti tomu je značná část organických látek nerozpustných ve vodě, jako jsou alkany, areny, jejich alkylderiváty a podobně.

Co rozpouští sůl

sůl se ve vodě rozpustí a smíchá se s vodou. Vznikne čirá směs bez krystalků soli = roztok. Molekuly soli jsou smíchané s molekulami vody. Voda je rozpouštědlo a sůl rozpuštěná látka.

Látky v pevném skupenství mají stálý tvar a objem, jejich částice se výrazněji nepohybují. Látky v kapalném skupenství mají stálý objem, tvar mění podle nádoby. Částice jsou blízko sebe, ale mohou se volně pohybovat. Látky v plynném skupenství mají částice daleko od sebe, tyto částice na sebe víceméně nepůsobí.Co lze sublimací potisknout :

  • trika, tílka, dresy.
  • bryndáky, dětské body.
  • potahy na polštáře, tašky.
  • hrníčky, půllitry, pokladničky.
  • puzzle, podložky pod myš, podtácky.
  • zapalovače a tabatěrky.
  • fotografický kámen.
  • a různé další materiály, které obsahují speciální sublimační vrstvu.

Na čem závisí sublimace : – Pevná látka se mění přímo v páru (plynné skupenství). Při tom přijímá skupenské teplo sublimace. Sublimace je závislá na vnějším tlaku. – Opačný děj se nazývá desublimace.