Co obsahuje razítko lékaře?
Náležitosti razítka pro živnost (OSVČ) nejsou žádnou právní normou upraveny (vyjma razítek se státním znakem, kulatých autorizačních razítek atd.). Každý si může zvolit, co chce mít na razítku uvedeno. Mezi základní a nejběžnější údaje na razítkách patří název firmy, obor podnikání, adresa, IČ, DIČ a popř. telefon.Razítko pro fyzickou osobu (OSVČ) musí obsahovat zejména:

  • jméno a příjmení podnikatele nebo název firmy (u fyzických osob jméno a příjmení)
  • činnost.
  • adresa sídla podnikatele.
  • IČ (pro plátce DPH i DIČ)
  • telefon, e-mail, web (volitelné)

Evropa

Stát EU Místní název (Autorita) Formát
Česko Identifikační číslo osoby 8 číslic např. IČO 12345678; poslední číslice je kontrolní
Dánsko
Estonsko
Finsko

Jak má vypadat podací razítko : Podací razítko. Jedná se o datumové razítko – datum je již obsaženo v těle razítka, základní otisk je kompletně v černé barvě, na přání je ale možno zhotovit i dvoubarevné (modrý text + červené datum – viz náhled). Pokud si přejete vlastní grafiku, stačí ji jen nahrát.

Jak si vytvořit razítko

V aplikaci Acrobat vyberte možnost Nástroje > Razítko. Zobrazí se okno Razítko. Klikněte na možnost Vlastní razítka > Vytvořit. Kliknutím na tlačítko Procházet otevřete dialogové okno Otevřít a vyberte v něm jakýkoli typ souboru, ze kterého chcete obrázek razítka vytvořit, a klikněte na tlačítko OK.

Jak vyrobit doma razítko : Razítko se dá vyrobit ze všeho možného. Nejjednodušší razítko vyrobíš z listu. Stačí sebrat nějaký list ze stromu, natřít ho třeba vodovou barvou a obtisknout na papír. Když chceš tisknout něco jiného než listy, musíš už si razítko vyrobit.

Dříve jsme odlišovali IČ jako identifikační číslo a IČO jako identifikační číslo organizace, dnes zná český zákon už pouze označení IČO jako identifikační číslo osoby – ať už fyzické nebo právnické. Používat však můžete obě varianty, protože označování se dodnes liší i mezi samotnými úřady.

Náležitosti razítka – údaje v razítku

Mezi základní údaje na razítkách patří název podnikatelského subjektu (jméno příjmení – obchodní jméno), adresa sídla (příp. provozovny) a IČO (u plátce i DIČ). Nepovinné, ale užitečné, mohou být kontaktní údaje (telefonní číslo, e-mail, webové stránky), otevírací hodiny apod.

Jak se dělá razítko

Razítka se vyrábí v přístroji, kde dochází k osvícení speciální gumy s rozlišením 1200dpi. Takto osvícená hmota se vloží do razítkového strojku a dojde k prosáknutí inkoustu skrze hmotu, tímto se vytvoří otisk na papíře. Razítko se neotáčí uvnitř, ale pouze se otiskne přímo na papír.Pravidla pro použití kulatého razítka

Chcete-li při výkonu své činnosti používat kulaté razítko, měli byste jej použít pouze na dokumenty osvědčující důležité skutečnosti (je však možné na nich použít i podélné razítko). Jedná se například o odborná stanoviska, o osvědčení o absolvování školení.jako razítko pro sro (razítko s.r.o., spol. s r.o.), razítko a.s., Za důležité údaje se obecně považují NÁZEV (obchodní jméno společnosti nebo jméno podnikatele), adresa sídla (ulice a číslo popisné/orientační, PSČ a město) a identifikační údaje (IČO, u plátců DPH také DIČ).

Vyberte nástroj Vybrat v horní části panelu Podokno a klikněte pravým tlačítkem myši na razítko. Klikněte na příkaz Upravit a pak na příkaz Vyjmout, Kopírovat, Vložit nebo Odstranit, kterým razítko vyjmete, zkopírujete, vložíte nebo odstraníte, nebo na příkaz Vybrat vše, kterým vyberete všechny objekty na stránce.

Jak se vyrabi razítka : Razítka se vyrábí v přístroji, kde dochází k osvícení speciální gumy s rozlišením 1200dpi. Takto osvícená hmota se vloží do razítkového strojku a dojde k prosáknutí inkoustu skrze hmotu, tímto se vytvoří otisk na papíře. Razítko se neotáčí uvnitř, ale pouze se otiskne přímo na papír.

Jak vytvořit kulaté razítko : Návod na kulaté razítko krok za krokem:

  1. Otevřete MS Word a vytvořte nový dokument.
  2. Ve funkci WordArt si vyberte typ a barvu písma.
  3. Napište to, co chcete mít na razítku (např.
  4. Na kartě ''Domů'' klikněte ve skupině ''Písmo'' na ''Textový efekt'', vyberte kruh.

Kdy je potreba IČO

Kdo potřebuje IČO IČO musí mít každý, kdo chce v Česku legálně podnikat.

DIČ má ve skutečnosti každý podnikatel a nezáleží na tom, jestli je plátcem DPH, nebo není. Začíná vždy kódem země, v našem případě CZ, a následuje zpravidla buď vaše IČO (případně jiné přiřazené číslo) v případě právnické osoby (např. 12345678), nebo rodné číslo v případě osoby fyzické (např. 1234567890).Podle § 6 tohoto zákona jde o razítko, na němž je vyznačen malý státní znak; takové razítko má kulatý tvar o průměru 20 mm, 25 mm nebo 36 mm, a státní znak je vyobrazen uvnitř kruhu, na jehož obvodu je označení oprávněné osoby, popřípadě i označení její organizační součásti a sídla.

Kdo má kulaté razítko : Ačkoliv se někdy úřednímu razítku říká zjednodušeně „kulaté razítko“, nic nebrání jiným osobám, aby používaly takové kulaté razítko, které státní znak neobsahuje – například firemní, poštovní, turistické atd. Kulatý tvar je výslovně předepsaný pouze pro úřední razítko státního orgánu.