Kalcitonin je hormon, který se podílí na regulaci hladiny vápníku a fosfátů v krvi. Kalcitonin vzniká v tzv. parafolikulárních buňkách štítné žlázy, odkud je uvolňován do krevního oběhu. Kalcitonin snižuje hladinu vápníku v krvi (to znamená, že má opačný účinek než paratyroidní hormon).Parathormon (PTH, hormon příštítných tělísek) je lineární polypeptid o 84 aminokyselinách, jenž zvyšuje propustnost buněk pro vápenaté a fosfátové ionty. Reguluje hladinu vápníku v krvi. Produkován je hlavními buňkami příštítných tělísek.V rámci příjmu vápníku nemůžeme zapomenout na vitaminy D a K, které podporují jeho vstřebávání. Především vitamin D hraje klíčovou roli v zajišťování správných funkcí lidského těla. Hlavní úlohou vitaminu D ve vztahu k vápníku je podpora jeho absorpce ve střevech, což přímo ovlivňuje zdravou mineralizaci a růst kostí.
Co může způsobit nedostatek vápníku : Je v těle hojně zastoupen, nejvíce ho je v kostech, v zubech a v nervech. Jeho nedostatek v krvi je nejčastěji při špatné funkci příštitných tělísek, nedostatku vitaminu D, nemoci ledvin, slinivky břišní, nedostatku hořčíku.
Jak se projevuje nadbytek vápníku
Nadbytek vápníku
S nadbytkem vápníku si naše tělo většinou poradí samo. Při předávkování vápníkem se mohou ojediněle objevit zažívací obtíže, jako je zácpa, nadýmání, zvracení, nechutenství, někdy bolesti hlavy, žízeň a výjimečně poruchy srdečního rytmu. Přemíra vápníku může zvyšovat riziko vzniku ledvinových kamenů.
Jak se projevuje nedostatek vápníku : Když je vápníku v těle málo
Objevit se může i únava, slabost nebo nevolnost. To jsou ovšem příznaky dlouhé řady tělesných nedostatků a proto je složité odhalit nedostatek vápníku doma. Na pozoru by se měli mít hlavně senioři a zejména pak ženy.
Nadbytek vápníku – příznaky
Bohužel ho sami spolehlivě také neodhalíme. Upozornit nás ale může zácpa, žízeň nebo zvýšené močení. Nadbytek minerálů je vylučován močí, což je zvýšená zátěž na ledviny. Tento stav může přispět i k tvorbě kamenů.
Příznaky nedostatku vápníku
Svalové křeče — vápník je klíčový pro správnou funkci svalů, absence vápníků v těle ti můžeš způsobit křeče a nepříjemné svalové stahy během cvičení.
Kdy se nejlépe vstřebává vápník
Ze stejného důvodu je doporučeno užívat vápník společně s vitamíny D3 a K2, které mají pozitivní vliv na jeho vstřebávání. Z několika důvodů je vápník nejlepší užívat spolu s jídlem, u snídaně nebo večeře. Takový postup zajistí pomalejší, ale stabilnější a lepší vstřebávání.Jak se projevuje nedostatek vápníku
- Nespavostí a zvýšenou únavou,
- svalovými křečemi,
- zvýšenou kazivostí zubů
- a problémy s lámavostí kostí.
Jaké jsou příznaky nedostatku vápníku Máte-li nedostatek vápníku, může na to vaše tělo reagovat bolestí svalů nebo kostí – zejména v zádech a na krku, dále lámavostí nehtů, zvýšenou kazivostí zubů, nervozitou, depresivními stavy, vysokým krevním tlakem, necitlivostí a svalovými křečemi.
Největšími zdroji vápníku ve stravě jsou mléko a veškeré mléčné výrobky, mák, lískové ořechy, mandle, kakao, sója, zelené natě (kopr, petrželka, pažitka). Nedostatkem kalcia jsou ohroženi pacienti s intolerancí laktózy, při níž je vhodné jíst mléčné výrobky s menším množstvím laktózy.
Jak rychle doplnit vápník : Vhodná je třeba brukvovitá zelenina, ze které vaše tělo využije až 60 % vápníku. Vyzkoušet můžete třeba kapustu nebo brokolici. Dobrou volbou mohou být také semínka, například chia, které ve dvou čajových lžičkách obsahuje až 200 mg vápníku, nebo sezamové.
Kdy nejlépe užívat vápník : vápník lze užívat kdykoli, s jídlem i bez jídla. Žvýkací tablety je třeba rozžvýkat a spolknout. U hořčíku užití před jídlem zlepšuje jeho vstřebávání. V případě šumivých tablet nebo rozpustných granulí hořčíku se připravený roztok pije v době mezi jídly.
Jak zjistit hladinu vápníku v těle
Existují dva způsoby stanovení vápníku v krvi. Vyšetření celkového vápníku stanovuje obě formy, volnou a vázanou. Vyšetření ionizovaného vápníku stanovuje pouze volnou, metabolicky aktivní formu. Část vápníku se denně ztrácí z těla, je filtrován ledvinami a vylučován do moče.
Co omezuje vstřebávání vápníku
- vláknina.
- vysoké množství soli.
- tavicí sůl (např. v tavených sýrech)
- kyselina fosforečná v kolových nápojích.
- přemíra alkoholu, cigaret.
- přemíra kávy.
- fytáty (některé obilniny – otruby)
- oxaláty (např. špenát, rebarbora, černý čaj)
Které vitamíny nekombinovat
- Vitamíny A, D, E a K.
- Vitamín E a K.
- Železo a vápník.
- Vápník a hořčík.
- Multivitamin a vápník, draslík, zinek nebo hořčík.
- Zinek a měď
- Vitamín D3 a vitamín K2.
- Vitamíny skupiny B.
Jak zjistit co mi chybí v těle : Nejlepší možnost, jak zjistit, které vitamíny tělu chybí, jsou krevní testy. Hned po krevních testech je druhou nejlepší možností dotazník Mujvit. Dotazník je sestavený našimi specialisty a funguje podobně, jako když byste přišli do nutriční poradny.