Vejce naměkko (zcela tekutý žloutek) vařte 5 minut. Vejce nahniličko (mírně tekutý žloutek) vařte 7 minut. Vejce natvrdo vařte 10 minut. Praktickým pomocníkem pro vaření vajec natvrdo, naměkko i nahniličko je elektrický vařič PRESIDENT.Jako pojivo poslouží tvaroh, lučina, kysaná smetana, majonéza, jogurt nebo kombinace zmíněných surovin. Nakrájenými vařenými vejci obohatíte také pomazánku z mrkve, ředkviček, tvarohu i škvarků. Dokonalou dvojku tvoří vejce s rybou. Vařená vajíčka se přidávají do rybičkové nebo tuňákové pomazánky.Do příkrmu ho přidejte nejprve 1x týdně až maximálně 5x týdně. Pozvolna zvyšujte i množství. Místo porce masa můžete podat uvařený žloutek: 2x týdně ½ žloutku. Neuspěchávejte zavedení dalších příkrmů (druhů zeleniny, masa, …).
Jak dlouho se šlehají žloutky s cukrem : Při šlehání nalijeme do žloutků lžíci horké vody – cukr se rychleji rozpustí a nenechá v pěně hrubé krystalky a prach. Směs šleháme tak dlouho, dokud nevznikne světlounce žlutá, nadýchaná pěna – může to být i 20 minut, metličkou jednou tak déle.
Co se dá udělat ze žloutku
Žloutky můžeme zamrazit s cukrem a pak je využít při pečení náročnějších zákusků. Můžeme upéct žloutkové cukroví, které je trvanlivé. Také žloutkové řezy strávníci přijmou vděčně. Totéž platí o žloutkových věnečcích z odpalovaného těsta.
Jak dlouho vařit žloutek : Jak dlouho vařit vejce na měkko
Žloutek musí být zcela tekutý, bílek tuhý, místy lehce rosolovitý. Dosáhnete jich vařením přibližně 4 minuty. Nejčastěji se podávají ve skořápce, nebo v klasické prezidentské úpravě „do skla“.
Žloutky můžeme zamrazit s cukrem a pak je využít při pečení náročnějších zákusků.
- Můžeme upéct žloutkové cukroví, které je trvanlivé.
- Také žloutkové řezy strávníci přijmou vděčně.
- Totéž platí o žloutkových věnečcích z odpalovaného těsta.
- Před Vánocemi a Velikonocemi nesmíme zapomenout na oblíbený vaječný likér.
Bílky a žloutky je možné zmrazit samostatně nebo společně ušlehané. V obou případech je nejjednodušší nalít je do tvořítek na led, nechat zmrznout a poté uložit do sáčku.
Proč nejíst žloutky
Vaječný žloutek obsahuje přibližně 210 mg cholesterolu, přičemž jeho denní doporučená dávka byla po dlouhou dobu max. 300 mg. Vysoká hladina cholesterolu v krevním séru patří mezi rizikové faktory vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Jeho vysoký obsah ve žloutku tedy logicky vedl k doporučení omezit jeho konzumaci.Jak s vajíčkem pracovat
Vajíčko uvařte na tvrdo, oloupejte, vyndejte žloutek, přidejte ho k napařené zelenině a společně rozmixujte. Podle odbornice je vhodné mít vejce na jídelníčku malého drobečka 1-2 krát týdně, v pozdějším věku, kolem 2-3 roku, pak dvakrát až třikrát týdně.Žloutky šleháme pomalu, aby do nich vniklo co nejvíce vzduchu. Do kremrolí zvolíme místo cukru cukr s vodou, nevzniknou hrudky. Vodní lázeň by neměla přesáhnout 115°C. Těsto bude nadýchanější, když se do něj přidají 4 bílky na 3 žloutky.
Tření žloutků nám usnadní ruční šlehač. Pokud použijeme metlu, asi po 10 minutách žloutky nabydou a utvoří se hustá pěna. Bílky můžeme uvařit s trochu vody, solí a máslem, dokud nezhoustnou. Po rozkrájení se dají přidat do salátů, na chleba.
Jak odstranit žloutek : Chceme-li oddělit žloutek od bílku, oddělíme oběma palci poloviny skořápky od sebe a pak obsah přeléváme z jedné do druhé, až bíle vyteče do podstaveného šálku a žloutek zůstane ve skořápce. Zbytek bílku odřízneme od žloutku hranou skořápky a zbytek bílku ze skořápky vytíráme palcem.
Jak dlouho vařit žloutky : Příprava příkrmu ze žloutku
Do vroucí vody opatrně vložte vajíčko. Vaříme podle velikosti asi 8 až 10 minut. Poté vejce vyjmeme a ochladíme.
Jak upotřebit žloutky
Žloutky můžeme zamrazit s cukrem a pak je využít při pečení náročnějších zákusků. Můžeme upéct žloutkové cukroví, které je trvanlivé. Také žloutkové řezy strávníci přijmou vděčně. Totéž platí o žloutkových věnečcích z odpalovaného těsta.
Vejce rozhodně mrazit lze a po rozmrazení chutnají stejně.
I potom, co je zamrazíte a rozmrazíte, je snadno využijete v dalších jídlech. Nic nebrání v obvyklém vaření, smažení, pečení. Žádné vejce nepřijde nazmar.Kardiologové doporučují maximálně čtyři vejce týdně. Světová zdravotnická federace je tolerantnější – limit je deset vajec, ovšem včetně majonézy, trvanlivého pečiva, koláčů a krémů. Zjistilo se, že vejce naopak obsahuje i látky, které cholesterol v krvi snižují a také brání jeho ukládání v cévách, například lecitin.
Co je zdravější bílek nebo žloutek : Z nutričního hlediska je pravidelné plýtvání žloutky obrovská chyba! Žloutek totiž obsahuje všechny výživné látky, které v bílku nenajdete a s nimi i polovinu obsahu bílkovin z celého vajíčka. ANO – pokud jste dosud vyhazovali žloutky, vyhazovali jste vysoce hodnotný zdroj bílkovin.