Jednou z možností je nastřihnout a obnitkovat v nápletu dírku:
- Na nápletu si ca 3 cm nastřihneme.
- Obnitkujeme – musíme roztáhnout až na 180 stupňů.
- Takto nastřižení natahuji, aby se obnitkovalo kolem dokola.
- Nitě si zauzlíkujeme k sobě, aby se okraje nerozjížděly.
- A takto všijeme – dírou dozadu – do pasu.
Všití nápletu vyžaduje jen malinko šikovnosti při natahování nápletu, protože náplet vždy stříháme kratší než je obvod toho, kam jej všíváme. Pro malá miminka většinou stačí samotný náplet, pro starší děti a dospělé bývá potřeba nápletem protáhnout i širokou gumu.K šití úpletů použijte tvz. stretch jehly – jehly pro elastické materiály. Ty mají zaoblenější hrot. Je to proto, abyste jimi nenarušili strukturu materiálu a aby se vám při šití neudělaly v místě vpichu díry, které natrvalo látku poškodí.
Co se sije z Teplakoviny : Teplákovina (výplněk)
Teplákovina je vhodná na tepláčky, šortky, mikiny, ale i kardiany a moderní sáčka. Teplákovina vyrábí ve 100% bavlně nebo bavlna s lycrou(spandex). Teplákovina nebo-li výplňková pletenina je trikotová pletenina, na rubní straně vyztužená výplňkovou nití.
Na co je Naplet
Náplety se vyznačují vysokou pevností a elasticitou. Používají se především na zakončení rukávů, spodního lemu nohavic nebo v pase u kalhot. Výborně se také hodí na těhotenské kalhoty, tepláky a softshellky.
Jak velkou gumu do pasu : Do pasu většinou dáváme okolo půl metru gumy, to znamená, že na gumě máte cca 1,50 na jedny kalhoty pro dítě.
Pokud vám úplně nesedí, pomůže vám, když si je natáhnete v leže na posteli. Jakmile máte džíny na sobě, protáhněte se. Udělejte řadu pohybů, jak jsou dřepy a výpady. Přitáhněte si kolena k hrudi, procházejte se – udělejte zkrátka jakýkoliv pohyb, který vám pomůže džíny v pase roztáhnout.
Při šití úpletů je zásadní nepoužívat rovný steh – látka je pružná, ale steh nepruží a při nošení by stehy popraskaly. Potřebuju-li rovný steh, používám místo něj entlovací steh nastavený na malou šířku (kolem 0,5 mm: např. asi 0,4 mm pro ba. jednolíc a nepružnou teplákovinu) a střední délku.
Jaké nitě na úplet
Pružnou nit Seraflex využijete na šití úpletu, teplákoviny, plavkoviny a jiných pružných materiálů. Je určená pro běžné šicí stroje.U všech látek nejspolehlivější určení rubu a líce je podle rozpínek, tj dírek v kraji látky. Dírky po rozpínkách jsou propíchnuté z rubu na líc, dírky na lícu jsou tedy hrubší na pohmat.Viskózový úplet je vhodný k šití krátkých i dlouhých sukní, splývavých jarních šatů, trik a tunik nebo i pružných legín. V květovaných šatech z našeho viskózového úpletu rozkvete do krásy každá žena.
Jednolícní úplet – (Můžete se setkat i s označením tričkovina, z angličtiny pak singl jersey.) Lehce u něj rozlišíme lícovou hladkou stranu a rubovou stranu s vroubky. Kdybychom jej zvětšili, vypadá jako svetr pletený jednou řadou hladce, druhou obrace. Patří mezi lehké až středně těžké látky, méně pružné.
Co to je úplet : Úplet neboli pletenina je velmi specifická textilie, která se vyznačuje extrémní pružností. Na její výrobu se používají bavlněné, viskózové i syntetické materiály. Úpletové oblečení je perfektně prodyšné a nemačkavé. Bohužel je však značně náchylné k opotřebení, konkrétně žmolkování.
Jak mít dva pasy : Jak zažádat o druhý pas
Žádost o druhý nebo třetí cestovní pas probíhá úplně stejně jako o ten první. Přijdete na úřad a vypíšete žádost, kterou doplníte o důvod, proč o nový pas žádáte. Jde jen o formalitu; samy úřednice nám často jako důvod doporučovaly uvést cestu do znepřátelených zemí.
Co je to Galonová Pruženka
Pletená pruženka 40mm – nazývaná také jako galonová. Tato pruženka je hodně měkká a při natažení je skrze ní téměř vidět. Je vhodná jako prošívací pruženka. Bez prošití by se v tunýlku kroutila.
Džíny na sebe oblečte a jednoduše zkoušejte o něco složitější pohyby, které běžně během dne ani neděláte. Dejte si postupně pár hodně hlubokých dřepů, popřípadě výpadů a snažte se v té pozici chvíli držet, aby byla tkanina pod napětím. Džíny by se měly během pár chvil zlehounka povolit.Sražené oblečení ponořte do vody a nechte namočené asi půl hodiny. Pak ho vyždímejte, přebytečnou vodu můžete vymačkat i mezi dvěma ručníky. Prádlo rozhodně neoplachujte studenou vodou! Snažte se oblečení co nejvíc roztáhnout a zatížit, po chvíli ho nechte na vzduchu přirozeně uschnout.
Jak nastavit napětí horní nitě : Napětí je závislé na:
Horní a spodní nit by se při rovnostehu měla vázat uprostřed dvou vrstev látky. Na lícové ani na rubové straně by neměly být žádné mezery a šev by měl být hladký. Při nastavování napětí horní niti, čím větší číslo zvolíte, tím více bude horní nit utažená.