Co se dá udělat z jablka?
Nejrychlejší a nejšetrnější způsob konzervování ovoce je mražení. Do mrazáku pak sáhnete kdykoli, když budete chtít ovocem doplnit třeba snídaňové kaše. Stejně tak si mražené ovoce můžete přidat do smoothie. Pokud máte doma smoothie mixér, stačí do něj dát kousky ovoce s troškou vody a rozmixovat dohladka.Padavky můžete obecně:

  1. zavařit na kompot nebo nastrouhat a zavařit do sklenic na vánoční štrůdl,
  2. uvařit jako lehká jablečná povidla a uchovat je stejně jako domácí marmelády.
  3. pokrájené nebo nastrouhané snídat s jogurtem nebo vločkami.
  4. přidat do těsta na muffiny nebo bábovku.
  1. Jemný koláč s jablky. Do hodiny.
  2. Jablečný páj se zázvorem a oříškovou pokličkou. Do 30 minut.
  3. Bramborové koblížky s dušenými jablky. Do hodiny.
  4. Jablečný koláč s mascarpone. Do 90 minut.
  5. Koláč s jablečnými vlnkami.
  6. Newyorská jablečná buchta s bourbonem.
  7. Kakaová buchta s jablky a ořechy.
  8. Obrácený jablečný koláč s karamelem.

Co se dá udělat s jablek : Zužitkováním starších jablíček ušetříte peníze a svým dětem tak můžete připravit přesnídávku přesně podle jejich chuti. Stačí oloupaná jablka nakrájet, trochu podlít vodou a vařit, až se rozvaří na kaši. Anebo si udělejte domácí kompot. Jablka nakrájejte a uvařte ve vodě s cukrem, skořicí a badyánem.

Jak zpracovat jablka do mrazáku

Jablka – Před zmrazením je oloupejte a nakrájejte na plátky. Pokud mrazíte větší množství a chcete zabránit zhnědnutí jablek, udržujte jablka při přípravě na mrazení namočená v osolené vodě. Banány, kiwi, mango – Nejprve oloupejte, poté nakrájejte na plátky/plátky a zmrazte.

Jak udělat přesnídávku z jablek : Jablka oloupejte, zbavte jadřinců a nakrájejte na malé kostičky. Nasypte je do hrnce a podlijte asi 2 cm vody. Přiklopte a na mírném stupni duste, dokud jablka nezměknou. Hotová jablka rozmixujte mixérem a podle vlastní chuti můžete přidat cukr a špetku skořice.

Jablka můžete zavařit na několik způsobů, například ve formě kompotů, džemů, přesnídávek, povidel nebo jako protlak. Jsou plná vlákniny a působí příznivě na zažívání. Můžete je doplnit dalšími druhy ovoce, banány, mrkví, hruškami, švestkami, meruňkami nebo i pomeranči či mandarinkami.

Jablko nastrouháme na hrubé straně struhadla a vložíme do misky. K jablkům přidáme 1/2 vaničky nízkotučného tvarohu, 1 lžičku skořice mleté, 2 lžičky lněných semínek a důkladně promícháme. Tuto směs naplníme do skleniček a posypeme strouhaným kokosem.

Jak se dělají povidla z jablek

Jablka pokrájíme na kousky, podlijeme troškou vody (0,5 dcl), pokapeme citronovou šťávou a necháme je rozdusit na malém plameni (můžeme i rozpéct) se špetkou nastrouhané citronové kůry. Během dušení mícháme, aby se nám nepřipálila. Když jsou jablka rozdušená, přidáme cukry, skořici a vše dohromady provaříme.Vyzkoušejte tradiční vejmrdu, domácí jablečný ocet, jablečný čaj, křížaly nebo povidla z jablíček a udělejte si zásobu na zimu!

  • Křížaly.
  • Jablečný mošt.
  • Jablečná přesnídávka (pyré)
  • Jablečný kompot.
  • Jablečné dezerty, koláče a další dobroty.
  • Jablečný ocet.
  • Jablečný čaj.
  • Jablečná nádivka do moučníků

Jablka oloupete, nastrouháte, dáte do sklenic a zasypete cukrem. Sklenice důkladně uzavřeme. K zavaření není potřeba hrnec s vodou, bude stačit vyšší pečicí plech s vodou a klasická trouba. Sklenice musí být naskládané na plechu tak, aby se nedotýkaly, v troubě vyhřáté na 200° Celsia je necháme 30 minut.

Nejlepší způsob, jak jablíčka uchovat na zimu a rovnou si i připravit polotovar na rychlé vaření nebo pečení, je zavařit je nastrouhaná. Jablka jednoduše oloupeme, nastrouháme a naplníme (pořádně napěchujeme) do sklenic. Jablíčka mírně pustí šťávu, nemusí se ničím zalévat. Sterilujeme opět asi 20 minut na 85 °C.

Jak udělat jablko miminku : Ovoce vždy pečlivě omyjte, nakrájejte, poduste v malém množství vody a poté rozmixujte na jemné pyré. Kojenci se zoubky už mohou dostávat například nastrouhané a lehce tepelně upravené jablko nebo rozmačkaný banán. Vybírejte jakostní ovoce, ideálně v bio kvalitě a vždy čerstvé.

Co dát do tvarohu aby ztuhl : Pokud vám i přesto připadá, že je tvarohová náplň příliš řídká, pak můžete na její zahuštění použít bramborový či kukuřičný škrob nebo také vanilkový pudink. Náplň se dá zahustit i dětskou krupičkou, popřípadě moukou. Zředění naopak dosáhnete přidáním mléka, rumu, tučného jogurtu anebo zakysanou smetanou.

Jak se dělá žemlovka

Na plátky rohlíků v pekáči rozložíme nastrouhaná jablka, ze kterých jsme mírně vymačkali šťávu. Vrstvu jablek posypeme zbylými rozinkami, skořicí a vanilkovým cukrem. Do mísy s mléčnou směsí namočíme zbývající nakrájené rohlíky. Žemlovku v pekáči zalijeme připraveným tvarohem a pokryjeme vrstvou namočených rohlíků.

1 Jeřabiny rozdrťte nebo umelte, zalijte vodou v poměru 300 ml vody na 1 kg drcených plodů a nechte asi 12 hodin uležet. Potom šťávu přeceďte přes plátno. Získanou šťávu zřeďte vodou v poměru 1:1 a přislaďte cukrem – 150 g cukru na 1 litr šťávy.Jablka oloupejte, zbavte jadřinců a nakrájejte na malé kostičky. Nasypte je do hrnce a podlijte asi 2 cm vody. Přiklopte a na mírném stupni duste, dokud jablka nezměknou. Hotová jablka rozmixujte mixérem a podle vlastní chuti můžete přidat cukr a špetku skořice.

Na co je dobře jablko : Pro lidský organismus je přínosem kyselina listová a vitamin C – jejich obsah závisí na odrůdě. Jablka obsahují také řadu minerálů: draslík, železo, hořčík nebo vápník, a sekundární metabolity rostlin. Vysoký podíl vlákniny ve formě pektinu a celulózy podporuje trávení a pomáhá předcházet zácpě.