Co se dává Kolednikum na Velikonoce?
Děti samozřejmě nejvíce ocení sladkosti, ale můžete jim přidat ovoce, oříšky apod. Připravte si také pentle, neboť je zvykem uvázat ji koledníkovi na pomlázku. Dospělým koledníkům se nejčastěji nalévá panáček něčeho ostřejšího.Během dne se nekonají žádné obřady ani mše svatá. Výjimkou je kromě liturgie hodin obřad Efeta, kterým jsou katechumeni připraveni na samotný křest.Na Velký pátek se otevírá země s ukrytými poklady. Podle zvyků a tradic se nesmí pracovat na poli, prát, péct ani uklízet. Velký pátek je zároveň také vrcholným dnem půstu. To znamená, že lidé by v tento den neměli jíst žádné maso.

Jaká jsou tradiční velikonoční jídla : Vajíčka, mazanec, beránek a jehněčí neodmyslitelně patří k Velikonočním svátků.

Co koupit dětem na Velikonoce

Mezi drobné velikonoční dárky pro děti, které vždycky potěší, patří třeba křídy na chodník ve tvaru vajíčka, měkký míč nebo nové formičky na pískoviště. Pokud chcete dětem na Velikonoce darovat něco většího, hodí se například houpačka, trampolína nebo domeček na hraní.

Co dát Chlapum na Velikonoce : Praha – Velikonoční pondělí se v Česku nese ve znamení tradice, při níž muži dopoledne vyplácejí ženy a dívky pomlázkou z vrbového proutí. Za odměnu dostanou malovaná vajíčka, případně sklenku tvrdého alkoholu.

Lidé by neměli prát prádlo ani hýbat se zemí

K Velkému pátku se váže také řada pověr. Některé nejsou součástí křesťanství, ale pouze lidovými tradicemi. A právě v lidových pověrách je tento den spojován s magickými silami. Údajně by se měly otevírat hory, které by měly vydávat poklady.

Na Bílou sobotu si připomínají křesťané den, kdy Ježíš ležel v hrobě. Obvykle se u "Božího hrobu" (místo v kostele, kde je položena socha Ježíše) střídají věřící v hlídání Božího hrobu a v tichu rozjímají. Bílá sobota končí západem slunce a pak už nastupuje Velikonoční vigilie.

Co se smí a nesmí na Velký pátek

V lidových pověrách je tento den spojován s magickými silami. V tento den se měly otevírat hory, které vydávaly poklady; v tento den se nemělo nic půjčovat, protože půjčená věc by mohla být očarována; nesmělo se hýbat se zemí (rýt, kopat, okopávat) ani prát prádlo, protože by bylo namáčeno do Kristovy krve.Když se s ní zadělá těsto, pak chrání i chléb, a to před zplesnivěním. Na Velký pátek by se také nemělo nic půjčovat, jelikož půjčená věc by mohla být očarována. Dále by se nemělo hýbat se zemí, to znamená rýt či okopávat, ani prát prádlo, protože by podle pověry bylo namáčeno do Kristovy krve.Na Boží hod velikonoční, největší křesťanský svátek, zakazuje pověra úklid! Ve slavnostní neděli by také dívky měly darovat kus velikonočního mazance mladíkovi, který se jim líbí. V tento den se má také podle zvyklostí slavit, hodovat a zpívat. Název Velikonoce pochází z Velké noci.

Tento den se často pečou mazance, beránci, hlavička (nádivka, sekanina, sekanice, řežábek) z masa a mnoho jiných dobrot. Přísný půst střídá hojnost pokrmů. Na jaře slepice začínají více snášet, takže se nemusí šetřit vejci. Velikonoční pokrmy proto obsahují vajec velké množství.

Co se dává klukum na Velikonoce : „V dnešní době zůstává nejznámější velikonoční tradicí pomlázka na Velikonoční pondělí. Chlapci už od pradávna chodili s pomlázkou z vrbového proutí. Měla předávat životadárnou mízu a omlazovat dívky a ženy.

Co se dává koledníkům : Karabáč, kocar, tatar, pamihoda, hodovačka nebo mrskačka.

Co se nesmí na velikonoční pátek

Na Velký pátek se neslaví mše svatá, ani nejsou povoleny pohřební obřady. V katolické liturgii se čtou z Písma Janovy pašije, někdy podané dramaticky nebo hudebně.

Podle starých pověr měly v tento den velkou moc čarodějnice a zlé síly, proto je potřeba mít se před nimi na pozoru. Je zapovězena velká část prací – nesmí se hýbat se zemí a dělat na poli a na zahradě, péct, prát a zametat, ale ani půjčovat, darovávat a vynášet věci z domu, či přijímat dary.V lidových pověrách je tento den spojován s magickými silami. V tento den se měly otevírat hory, které vydávaly poklady; v tento den se nemělo nic půjčovat, protože půjčená věc by mohla být očarována; nesmělo se hýbat se zemí (rýt, kopat, okopávat) ani prát prádlo, protože by bylo namáčeno do Kristovy krve.

Co by se nemělo na Bílou sobotu : V tento den se nekonají žádné bohoslužby, neslavily se žádné svátosti kromě pomazání nemocných a svátosti smíření. Po západu slunce však už začíná Velká noc. O té vstal Ježíš Kristus z mrtvých. Na Bílou sobotu bývalo vždy zvykem vymetat hmyz z domu za zvuku kostelních zvonů.