Co se muze prát spolu?
Prádlo byste ovšem měli třídit i podle materiálu. Společně lze prát bavlněné a syntetické oblečení, ovšem zvlášť perte vlněné a jemné prádlo.Ještě před tím, než dáte prádlo do pračky, musíte jej roztřídit podle barev. V ideálním případě byste jej měli rozdělit minimálně na tři hromádky – tmavé oblečení, bílé a barevné. Pokud se některé barvy ve vašem šatníku vícekrát opakují, můžete vytvořit hromádek více.Pro různé druhy prádla použijte různé prací prostředky. Dodržujte dávkování udávané na obalu pracího prostředku. Prádlo v pračce rovnoměrně rozprostřete. Buben pračky nepřeplňujte – mezi bubnem a prádlem by měla být mezera na šíři dlaně.

Nakolik se pere barevné prádlo : Pro zničení choroboplodných zárodků – 60°C

Naproti tomu spodní prádlo, ponožky, ručníky a povlečení by se měly prát na 60°C, aby se zabránilo šíření choroboplodných zárodků.

Na jaký program prát

Program a teplota praní

Dnešní pračky jsou velmi účinné, proto pro běžné denní praní stačí teploty na 30 či 40 °C a úměrná dávka pracího prostředku. Nízká teplota však nezvládne odstranit viry a bakterie, takže třeba spodní prádlo, ložní prádlo, utěrky nebo ručníky perte tzv. na šedesát, tedy ne pod 60 °C.

Proč prát na 30 : Perte na 40, 30 a klidně i na 15 °C, prádlo bude čisté, nižší teplota je k vláknům šetrnější, uspoříte náklady na ohřev vody. To tvrdí výrobci. Vyšší teploty je však třeba občas použít, jinak se z pračky začne linout nepříjemný odér, byť je filtr naprosto čistý.

Zatuchlé prádlo dejte do pytle a přisypte k němu jedlou sodu. Nechte působit přes noc, nebo alespoň několik hodin. Až prádlo vytáhnete, oprašte ho a dejte vyprat. Klidně přidejte kypřící prášek nebo ocet, abyste dosáhli silnějšího účinku.

Nejúčinnější a zároveň nejlevnější způsob čištění je nalít litr octu do bubnu a zapnout praní na nejvyšší teplotu, obvykle nejvyšší teplota jde nastavit až na 90 stupňů Celsia. Ocet můžete nalít i na prádlo, pokud nechcete prát naprázdno, horká voda zbaví oblečení štiplavého pachu a prádlo bude jemnější na dotek.

Co kam dát do pračky

Zatímco sypký prášek dávkujeme jen do násypky, tekutý gel můžeme nalít rovněž do násypky, ale i přímo do bubnu pračky. Základní rozdíl tkví v tom, jak rychle a dobře se rozpouštějí. Prášek se více osvědčí při praní na vyšších teplotách (40 ° C a více), kdy od něj vyžadujeme dobrou prací sílu.Jaké věci rozhodně nepatří do pračky

  1. Paměťová pěna. I když polštáře z ní vyrobené prostě jednou za čas potřebují vyprat, není moudré dávat je do pračky.
  2. Zvířecí chlupy.
  3. Podprsenky.
  4. Cokoliv s hořlavými skvrnami.
  5. Krajka, vyšívání, zdobení
  6. Extra velké věci.
  7. Vlna, samet, kašmír.

Obecně však lze říct, že se spodní prádlo pere na co nejjemnější programy, konkrétně na program ručního praní či program jemného prádla, do teploty vody 40°C. Pro udržení kvality materiálů a prodloužení životnosti kalhotek, podprsenek, ponožek a pánských boxerek používejte pro praní speciální přípravky na jemné prádlo.

Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí. Přidejte ho trošku do pračky místo aviváže, působí v podstatě stejně.

Co prát na 40 : Podle štítků neperu. Peru oblečení standardně v pračce na 40° (ať říká cedulka, co chce; i pokud se má prát v ruce), pokud je extra špinavé s předpírkou nebo na 60°. Na 60° peru ručníky a ložní prádlo. Na 90° pouze věci u kterých potřebuji naprostou čistotu – utěrky, někdy ručníky atd.

Kdy prát na 60 stupnu : Praní na 60 °C se doporučuje při ručnících, kuchyňských utěrkách, kapesnících, ložním prádle či při extrémně zašpiněných tkaninách. Horká voda dokáže dezinfikovat a lépe zabíjet bakterie.

Proč prádlo po vyprání smrdí

Vytváříš tak ideální prostředí pro množení bakterií v pračce. Bakterie z našeho těla (pot, kůže a maz a další "laskominy" i zbytky potravin) se přenesou na prádlo a mohou pak ulpět na stěnách pračky. Pokud mají bakterie ideální prostředí (teplota blízká teplotě lidského těla), pak se množí a smrdí!

Jedním z nejlepších způsobů, jak se zbavit zápachu zatuchliny, je zajistit dostatečnou ventilaci v místnosti. Otevřete okna a dveře, abyste vyvětrali vzduch v místnosti. To pomůže odstranit přebytečnou vlhkost a zabrání tvorbě plísní, která může způsobit zápach zatuchliny ve vašem bytě či domě.Skvělou alternativou, jak provonět prádlo, je použití esenciálního oleje. Zkuste kápnout vybraný olej před mácháním prádla přímo do bubnu pračky. Nakapejte cca 10–20 kapek Floré Bylinného esenciálního oleje levandule (koupit v e-shopu), prádlo bude nejen krásně vonět, ale bude i chráněno před parazity a bakteriemi.

Co dát do pračky aby se Vycistila : Jedlá soda se postará o vyčistění bubnu i útrob pračky. Pokud je vaše pračka opravdu silně zanesená, pro lepší výsledek použijte kombinaci octa i jedlé sody. Pokud chcete vyčistit pračku pomocí kyseliny citronové, nasypte obsah sáčku do zásobníku na prací prášek a spusťte prací program.