Co se seje na podzim?
Co pěstovat na podzim Těchto 15 rostlin se vyplatí nejvíce

  • Ředkvičky. Jsou nenáročné na pěstování a s klidem si je můžete vysít koncem srpna.
  • Česnek. Podzim je ideálním časem na výsadbu česneku.
  • Červená řepa.
  • Baby špenát.
  • Hrášek.
  • Rukola (roketa)
  • Černý kořen.
  • Kapusta.

Z bylin si můžete dovolit na podzim zasadit levanduli, šalvěj nebo mateřídoušku, které jsou velmi odolné. Jehličnany a stálezelené listnáče sázejte v termínech od září do poloviny října, opadavé listnáče od konce října až do listopadu. Z keřů můžete na zahrádce zasadit angrešt, rybíz či maliník.V průběhu října je vhodný čas i na sázení kvetoucích okrasných keřů. Šeřík, zlatici (nazývanou obvykle zlatý déšť), kdoulovec, tamaryšek nebo trojpuk. Jáma na sázení by měla být o něco větší než kořenový bal, na dno můžete dát lopatu přesátého kompostu. Zasadit můžete i růže.

Jaké trvalky vysadit na podzim : Většině trvalek vyhovuje slunné stanoviště s mírně vlhkou a výživnou půdou. Avšak ani polostín a stín nemusí zůstat pustý. I zde je možné vytvořit zajímavý a od jara do podzimu kvetoucí záhon. Nádherně zde vyniknou čechravy, ploštičníky, denivky, kakosty, tužebníky, konvalinky, funkie, zvonky, orlíčky a pivoňky.

Co se sází v listopadu

Do poloviny listopadu lze zpravidla vysazovat opadavé dřeviny, dokonce i ovocné stromy, ale také růže (záhonové, sadové, popínavé, půdokryvné, i dužnoplodé, které plodí velké, chutné šípky). Vysazovat lze mnohé keře, například hlohy, trnky, rakytníky, aronie, dříny, muchovníky apod..

Co se dá dělat na podzim : Co na našem podzimním listu najdete

  • Pouštět draka.
  • Jít sbírat houby.
  • Jít si prohlédnout stáje nebo farmu.
  • Vyrobit si věneček z listí
  • Jít na lampiónový průvod.
  • Skákat v kalužích.
  • Jít na procházku v dešti.
  • Udělat si filmový večer s popcornem.

Třináct rad, co byste měli udělat na podzim na zahradě

  1. Naposledy posekejte trávník.
  2. Pravidelně shrabujte listí.
  3. Zryjte všechny záhony po sklizni zeleniny a zaryjte i drobné zbytky rostlin.
  4. Na zimu zahradu dokonale odplevelte.
  5. Zahradu často zalévejte.
  6. Podzim je čas na sázení ovocných stromků, bobulovin a růží.


Patří mezi ně vřesy a vřesovce, skimie, libavka, rozchodníky, cesmíny, zimostrázy či břečťany, jakož i většina ozdobných trav. Působivé v nádobách jsou také chryzantémy, zejména nízké, kompaktně rostoucí kutlivary.

Čím osázet truhlíky na podzim

Nejtypičtějšími rostlinami, které můžete použít pro podzimní dekorace, jsou vřesy, chryzantémy a macešky. Jedná se o nenáročné rostliny, které vám budou dělat radost po celý podzim a nevyžadují žádnou speciální péči.Na ovocných stromech dozrává ovoce – jablka, švestky, hrušky a ořechy. Sklízíme zeleninu ze zahrad a z polí obilí, brambory, cibuli i řepu. Ptáci, kteří by u nás v zimě nenašli potravu, odlétají do teplých krajin – třeba do Afriky. Zvířata se připravují na zimu – hodně jedí a dělají si zásoby.Optimální termín pro výsev papriky je konec ledna a prvá polovina února. Jako výsevní substrát je výborný perlit. Tento substrát je prostý zárodků plísní a fytopatogenních hub, rostliny vytváří bohaté kořeny a výsev v podstatě nelze přelít. Přemokření je nejčastější příčinou neúspěchu při předpěstování papriky.

Co musíte udělat na podzim pro svou zahradu

  1. SKLIZEŇ
  2. OŠETŘENÍ ZÁHONŮ
  3. SÁZENÍ A PŘESAZOVÁNÍ
  4. STŘÍHÁNÍ A PROŘEZÁVÁNÍ
  5. ÚKLID KVĚTIN V NÁDOBÁCH.
  6. TRÁVNÍK.
  7. HRABÁNÍ LISTÍ
  8. VODA.

Co musím udělat na podzim : I na podzim musíte zalévat

Řada zahrádkářů na podzim vypíná zavlažovače nebo odkládá zalévací konve a kropítka v domnění, že rostliny získávají dostatek vláhy přírodní cestou. Tak to ale v žádném případě není. Zahradu musíte zalévat i v průběhu podzimu. Rostliny potřebují před zimními měsíci načerpat co nejvíce vláhy.

Co se stříhá na podzim : Hlavní řez ovocných stromů se provádí na jaře (jabloně, hrušky, švestky). Během podzimu (nebo i na konci léta po plození) můžete ostříhat třešně a višně. Řez na podzim nejlépe snášejí ořechy (ořech, líska). I některé keře vyžadují podzimní řezy, a to zejména rybíz, angrešt a josty.

Co můžu dělat na zahradě v listopadu

7 věcí, na které byste neměli zapomenout v listopadu na své zahradě

  1. Listí a zase listí Je váš trávník posetý hromadou listí
  2. Zastřihněte živý plot.
  3. Přesaďte stromky a keře.
  4. Zalijte stromy.
  5. Vyprázdněte nádoby na vodu.
  6. Vysaďte jarní okrasné cibuloviny.
  7. Připravte si posyp a lopatu.


S čím kombinovat muškáty

Zkuste použít kombinaci muškátů (Pelargonium), šalvěje (Salvia), cínie (Zinnia), železníky (Verbena) a begónie (Begonia) v barvách červená, oranžová, které symbolizují oheň a lásku. Jako doplňky použijte konvice na zalévání stejné barvy a jiné nádoby a květináče, svíčky, deky.Krásně se na zimní truhlíkovou výsadbu hodí např. hebe, brsleny, libavky (krásné červené kuličky si drží až do jara), břečťan, barvínek, cesmíny, zakrslé jehličnany či vřesy a vřesovce. Rostlinky najdete ve fotogalerii. Všem těmto rostlinám nevadí mráz, ale je nutné je přes zimu zalévat.

Co se jí na podzim : Mezi podzimní zeleninu patří mrkev celer, petržel, pastiňák, zelí, kapusta (hlávková, růžičková, kadeřávek), pórek, kedlubny, červená řepa, ředkev, dýně, cibule, česnek, brambory. V době sklizně obsahuje nejvíc vitamínů, minerálů a také bývá za příznivější cenu než mimo sezónu.