Příznaky nedostatku vápníku
Možná pocítíte bolest svalů nebo kostí, a to zejména v oblasti zad a krku. Dalšími příznaky mohou být křehké nehty, častější výskyt zubního kazu, nervozita, depresivní stavy, zvýšený krevní tlak, necitlivost končetin nebo svalové křeče.Příznaky onemocnění nedostatkem vápníku
Neurologické (ztráty paměti, deprese), tetanie – brnění rtů, jazyka, celkové svalové bolesti, až křeče obličejového svalstva, zhoršení zraku (šedý zákal), řídnutí kostí – viz osteoporosa, křivice (rachitida), snížení výšky člověka, až patologické zlomeniny, zubní kaz.Silně brzděna tvorba semen a plodů, zasychání, pihovatost a hniloba plodů. Často může být nedostatek vápníku u rostlin výsledkem nízké transpirace celé rostliny nebo postižené tkáně.
Jak rychle doplnit vápník : Vhodná je třeba brukvovitá zelenina, ze které vaše tělo využije až 60 % vápníku. Vyzkoušet můžete třeba kapustu nebo brokolici. Dobrou volbou mohou být také semínka, například chia, které ve dvou čajových lžičkách obsahuje až 200 mg vápníku, nebo sezamové.
Co může způsobit nedostatek vápníku
Potíže s jeho absorpcí Některé faktory, jako jsou střevní onemocnění, nedostatek vitamínu D, nebo užívání některých léků, mohou ovlivnit schopnost těla absorbovat vápník z potravy. To může vést k nedostatku vápníku i při dostatečném příjmu z potravin.
Co jíst kdyz chybi vápník : Nutný je dostatečný příjem zejména mléčných výrobků. Výhodný je příjem potravin obohacených vitaminem D, masa a ryb. Negativně působí větší příjem šťavelanů (špenát, rebarbora, angrešt, rybíz), fytátů (černý chléb, pečivo z hrubě vymílané mouky), polyfosfáty z pečiva.
K vápnění půdy se nejčastěji používá pálené vápno nebo mletý vápenec. Pálené vápno rychleji přijímá vlhkost a je vhodnější do těžké půdy, mletý vápenec uvolňuje vápník pomaleji a je vhodný pro vápnění lehkých a středně těžkých půd. Vyzkoušet můžete například dusíkaté vápno Perlka nebo dusíkaté vápno Forestina.
Co omezuje vstřebávání vápníku
- vláknina.
- vysoké množství soli.
- tavicí sůl (např. v tavených sýrech)
- kyselina fosforečná v kolových nápojích.
- přemíra alkoholu, cigaret.
- přemíra kávy.
- fytáty (některé obilniny – otruby)
- oxaláty (např. špenát, rebarbora, černý čaj)
Jak do sebe dostat vápník
V kvalitním jogurtu to může být až 450 mg na 250 ml. Pokud neholdujete mléčným výrobkům, nebo je ze zdravotních důvodů nemůžete konzumovat, doporučujeme sáhnout po listové zelenině. Bohatým zdrojem je například špenát. V porci 250 g vařeného nebo dušeného špenátu nalezneme až 240 mg vápníku.Kde hledat vápník Vápník neboli kalcium najdete v řadě potravin, z nichž nejvyšší množství obsahuje mák, mořské řasy, parmezán nebo chia semínka. Vhodné jsou i mořské ryby (které navíc obsahují také prospěšné omega 3 mastné kyseliny), ořechy, luštěniny, květák, kapusta či brokolice.Základní hnojení (nad 50 g/m2) 2 až 3 týdny před setím či výsadbou, kdy dusíkaté vápno rozhodíme na plochu a zapravíme. při aplikaci by měla být půda vlhká. Hnojivo je určené především k dezinfekci půdy před výsadbou a dále pro obnovu trávníku a k urychlení zrání kompostu, k použití i na podzim.
Největšími zdroji vápníku ve stravě jsou mléko a veškeré mléčné výrobky, mák, lískové ořechy, mandle, kakao, sója, zelené natě (kopr, petrželka, pažitka). Nedostatkem kalcia jsou ohroženi pacienti s intolerancí laktózy, při níž je vhodné jíst mléčné výrobky s menším množstvím laktózy.
Jak zvýšit vápník v těle : Přírodní zdroje vápníku
obohacené mléčné alternativy, jako je sójové mléko. rybí konzervy s kostmi (sardinky a losos) tofu a další výrobky ze sóji. listová zelenina (brokolice, listy tuřínu, řeřicha, kadeřávek, špenát)
Kolik dusíkatého vápna : Množství použitého Dusíkatého vápna se liší v závislosti na účelu použití. Na jaře před výsadbou se používá jako hnojivo, a to v menším množství cca 50 g na m2, nebo na podzim jako dezinfekce, kdy použijeme poněkud větší množství, tedy asi 100 g na m2.