Co se vyrabi z jantaru?
V době renesance stoupla konjunktura jantaru při výrobě šperkovnic, kazet a kabinetů, které měly dřevěné jádro obložené jantarovými tabulkami různých barevných odstínů, někdy v kombimaci s kostí či slonovinou. Také oltářní kříže a oltáříky se zhotovovaly touto technikou.Jantar potlačuje stres, rezonuje s krkem, léčí štítnou žlázu a další krční problémy. Uzdravuje rovněž žaludek, slezinu, ledviny, játra, močový měchýř a žlučník. Pomáhá při problémech s klouby. Jako elixír se používá při léčbě zranění, protože se jedná o vynikající přírodní antibiotikum.Jantar je fosilizovaná pryskyřice některých stromů stará nejčastěji 25 až 40 milionů let. Tyto zkamenělé pryskyřice jsou uloženy v nepravidelných vrstvách třetihorních písků a jílovitých břidlic.

Jak voní jantar : Ambra, někdy je nazývána také šedý jantar, je zemitá, jiskřivá, nasládlá, smyslná a živočišná vůně, připomíná moře a ucítíte v ní vodní řasy, trošku tabáku, kůže a také trošku santalového dřeva. Někdo ve vůni ambry najde také třeba dřevo ze starých kostelů nebo para ořechy.

Kde se těží jantar v ČR

Jantar (nejčastěji žlutý, hnědý či červenohnědý, velmi raritně rudý) se nalézá po celém světě – i u nás, v Jihomoravském kraji a na Vysočině. Ten nejpopulárnější se hledá a těží na jižním pobřeží Baltu, kde se nachází jeho největší naleziště. Jantary mléčné bílé barvy jsou klenotníky velmi ceněny.

Jakou cenu má jantar : Tržní cena pěkného kusového jantaru se pohybuje kolem 150 Kč za 1 gram. Se zvyšující se hmotností roste cena geometrickou řadou. Základní cena je ale pouze vodítko a za vzácný jantar se utrácejí astronomické částky.

Asi nejpraktičtější způsob zkoušky pravosti jantaru. Namočte vatovou štětinku do odlakovače s acetonem a opatrně s ní přejíždějte po zkoumaném kousku. Pokud jde o pravý jantar, zůstane beze změn a na tyčince se neobjeví nic. Pokud jde o plast, začne se naleptávat a tyčinka se zabarví do žluta.

Kolik stojí kilo šedé ambry Kilo ambergris stojí přibližně 690 000 Kč v závislosti na stáří, čistotě a kvalitě.

Kde se dá najít jantar

Jantar se dá nalézt na pobřeží v severním Polsku, Litvě či Rusku. Výkopy jantaru v pravěkých rašeliništích byly ve stejných oblastech. Mimo tyto státy se nachází lokalita jantaru například v Barmě, Sumartě nebo na Madagaskaru.Jantar lze čistit pouze na sucho, nebo látkou namočenou do vlažné vody pokojové teploty. Pokud je potřeba, můžete použít trochu jemného mýdla. My po vyleštění používáme také saponát, Jar.Pokud plavou, jde o pravý jantar, pokud jdou ke dnu, je to plast. Tato zkouška ovšem neodhalí padělek z polystyrenu a kopál – obojí také plave. (Kopál je taktéž zkamenělá pryskyřice, pochází zpravidla z Jižní Ameriky a nemá ani vzhledové, ani zdravotní vlastnosti pravého jantaru).

Pravá nebo také šedá ambra (ambergris) je pevná, voskovitá substance, která vzniká v trávicím traktu vorvaně. Čerstvá ambra živočišného původu nepříjemně zapáchá, ale jak stárne, změní se její aroma na příjemné a zemité, balsamicky sladké, sametové s animálními tóny a samozřejmě s dotekem slaných mořských tónů.

Jak se získává ambra : ambreinou, která se získává z rostlin. Ambra neboli jantar, je zkamenělá (mineralizovaná) pryskyřice starověkých borovic, stará 50 – 300 miliónů let. Tato míza vytékala v místě poškození stromu a chránila ho tak například proti plísním. Má zlatavou, žlutou, až nahnědlou barvu.

Jak nosit jantar : Obrať se na jantar, když se cítíš mimo rovnováhu. Umísti jantar ve svém domě a na pracovišti, abys tato místa očistil/a od toxické energie. Je také užitečné nosit jantar jako šperk, například ve formě náhrdelníku nebo náramku, aby ses chránil/a před negativitou a toxicitou přicházející od jiných lidí.

Jak se nabíjí jantar

Očista a nabíjení: Jelikož je jantar citlivý na pot a kosmetické prostředky, neměli bychom jej trvale nosit přímo na těle. Čistíme krátce pod proudem vlažné vody. Pro jeho velkou citlivost na teplo a sluneční paprsky jej nabíjíme jen na nepřímém slunci.

Velryby daly člověku prakticky všechno, co potřeboval: využíval maso, kůži i orgány jako důležitý zdroj proteinů, tuků, minerálů i vitaminů. Kostice nacházely využití jako materiál pro košíky, luky a další předměty běžné potřeby – v teplejších oblastech se z nich dokonce dělaly střechy.Spermacetový olej neboli spermový olej se vyrábí z spermacetu, tukové tkáně, voskovité substance obsažené v hlavě velryby, vorvaně obrovského. Název spermacet se odvozuje od pozdně latinského slova sperma ceti znamenajícího sperma velryby. Spermový olej je voskovitá, čirá, nažloutlá kapalina s velmi slabým zápachem.