Co potřebuji na zabijačku
Potřebovat budeme necky na spaření prasete, velké hrnce na škvaření sádla a vaření kusů masa, sklenice nebo hrnec na hotové sádlo, lavor nebo pekáč na zachycení krve, velkou nádobu na promíchání směsi do jitrnic, jelit, sulcu, tlačenky atd.Většinou je potřeba sehnat dostatek kvalitního koření, dostatek cibule a česneku, kroupy (případně rýži nebo bílé pečivo), obaly na tlačenku a prejt. POTŘEBUJETE HÁČKY DO UDÍRNY, ROZPORKU NA ZAVĚŠENÍ PRASETE, ZVONEK NA PRASE, JEHLU NA ŠPEJLOVÁNÍ JITRNIC, PLNIČKU JITRNIC NEBO KLOBÁS Koření na zabijačku je důležité pro chuťovou úpravu pokrmů. Nečekejte nějaké cizokrajné koření, českou klasikou zůstává pepř, nové koření, kmín , hřebíček a majoránku. Den před porážkou prasete koření umeleme, majoránku jemně promneme.
Kolik křup na zabijačku : 1/2 litru krve (nebo konzerva husí krve), 200 g krup, 1 větší cibule, 100 g tučného bůčku, sůl, pepř, česnek, majoránka. Přebrané oprané kroupy vaříme v osolené vodě do měkka. Bůček semeleme nebo pokrájíme na malé kostičky, vyškvaříme a přidáme nakrájenou cibuli.
Kdy se dělají zabíjačky
Nejvhodnějším obdobím pro domácí zabijačku je chladné a suché počasí s teplotami v rozmezí 5 až 12 °C. Tradičně proto zabijačkové období začíná v prosinci a trvá až do masopustního úterý před Velikonocemi.
Co se dělá na zabijačce : Porážka. Zabijačka je časově náročný proces, a proto se porážka zpravidla koná krátce po rozednění. Nejprve řezník omráčí vepře střelou z jateční pistole, popřípadě sekerou či palicí ranou do čela. Jakmile vepř upadne na zem, řezník mu prořízne krční tepnu a tím ho vlastně usmrtí.
Nejvhodnějším obdobím pro domácí zabijačku je chladné a suché počasí s teplotami v rozmezí 5 až 12 °C. Tradičně proto zabijačkové období začíná v prosinci a trvá až do masopustního úterý před Velikonocemi.
Při vykrvování ve visu přidržuje pracovník prase levou rukou za levou přední nohu a pravou rukou vpichuje nůž mezi krk a hruď tak, aby špička tenkého vykrývacího nože směřovala k páteři. Tím zasáhne a protne hlavový a končetinový kmen tepen asi v úrovni prvního žebra.
Jak si vyrobit domácí koření
Postup: Celý kmín, koriandr, pepř a chilli vločky najemno rozdrťte v hmoždíři nebo umelte v mlýnku na kávu. Pokud budete grilovací koření hned používat, můžete suroviny nejdřív krátce prohřát na rozpálené suché pánvičce, aby se rozvinuly všechny vůně a z koření uvolnily vonné silice.Z jednoho prasete získáme 16–19 m tenkého střeva a 4–5 m tlustého střeva, do nichž pak můžeme naplnit jitrnice, jelita či klobásy.Před vařením kroupy pořádně propláchněte. Vsypte je do dostatečně velkého hrnce – kroupy hodně nabydou. Zalijte je vodou v poměru 1 díl krup na 4 díly vody.
Vařené studené kroupy smícháme s vymíchanou scezenou studenou krví a postupně za stálého míchání přidáváme do vývaru. Tip: Krev přiléváme postupně a stále mícháme, aby se nesrazila. Následně přidáme česnek, pepř, nové koření, majoránku a sůl. Za stálého míchání přivedeme znovu do varu a vaříme asi 15 minut.
Co se pije na zabijačce : Žmolkovica se pije velmi teplá, aby tuk ze špeku neztuhl. Nápoj člověka posílí v tuhé horské zimě a dodá apetit při domácí zabijačce.
Co je zabíjačky : Zabijačka nebo též zabíjačka je domácí porážka vepře svépomocí, popřípadě za účasti řezníka; následuje rozporcování a zpracování masa do domácích zásob před nadcházející zimou.
Jak jíst jelita
Dají se jíst studená pečená, s brambory nebo chlebem, s hořčicí, křenem, kyselým zelím, nebo je nakrájíme na kolečka oloupeme, narovnáme na talíř, posypeme jemně nakrájenou cibulí a zakápneme zředěným octem. Jelita a jitrnice opékáme vždy pouze na sádle nebo je můžeme ohřát na pařáku.
Tradičně proto zabijačkové období začíná v prosinci a trvá až do masopustního úterý před Velikonocemi. Jako první si připravte prostory, kde se bude provádět porážka a vykrvení prasete a kde budete prasátko po zabití pařit a zbavovat štětin. K paření prasete vám nesmí chybět dřevěné necky.„Hlavní jehněčí sezóna je až na podzim, kdy dorůstají ideálního stáří šest až osm měsíců a jsou vhodná pro porážku. Jejich maso je tehdy v ideální rovnováze je křehké a šťavnaté a zároveň už je ovce dostatečně osvalená, což velikonoční jehňata nebývají.
Čím se dá nahradit nové koření : Čím nové koření nahradit
- ½ lžičky mleté skořice.
- ¼ lžičky mletého hřebíčku.
- ¼ lžičky mletého muškátového oříšku.