Hmotná odpovědnost je dle § 252 a násl. českého zákoníku práce odpovědnost za schodek na svěřených hodnotách, který je zaměstnanec povinen vyúčtovat. Jsou to například hotovost, ceniny, zboží nebo zásoby materiálu.Dle dohody o hmotné odpovědnosti se pracovník zavazuje, že všechny hodnoty řádně a běžně vyúčtuje a udělá vše proto, aby nevznikaly škody na svěřeném majetku. Dále přebírá na základě této dohody hmotnou odpovědnost za převzaté a svěřené hodnoty, jakož i hodnoty, které převezme v souvislosti s vykonáváním své funkce.Situaci můžete řešit tak, že písemně vyzvete zaměstnavatele k zajištění pracovních podmínek, které nebrání řádnému hospodaření s penězi a zbožím. Pokud do 15 dnů zaměstnavatel situaci nenapraví, máte právo odstoupit od dohody o odpovědnosti (hmotná odpovědnost).
Kolik může chtít zaměstnavatel po zaměstnanci : Rozsah náhrady škody, kterou může zaměstnavatel požadovat po svém zaměstnanci, stanoví zákoník práce, a to tak, že náhrada škody nesmí přesáhnout 4,5 násobek průměrného hrubého měsíčního výdělku zaměstnance.
V jakých situacích musí zaměstnanec uhradit škodu v plné výši tedy bez limitu
V případě, kdy mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem dojde k uzavření dohody o odpovědnosti k ochraně hodnot svěřených zaměstnanci k vyúčtování, má zaměstnanec neomezenou odpovědnost za škodu a povinnost úhrady v plném rozsahu.
Kdy může zaměstnavatel požadovat náhradu škody : Zaměstnavatel může vyžadovat po zaměstnanci náhradu škody i v případě, kdy zaměstnanec vědomě neupozornil nadřízeného vedoucího zaměstnance na škodu hrozící zaměstnavateli, nebo nezakročil proti hrozící škodě.
Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.
zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.
Na co nemá zaměstnavatel právo
zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.Za škodu odpovídá ten, kdo ji způsobil úmyslným jednáním proti dobrým mravům. Předpokladem této odpovědnosti je vznik škody, jednání porušující dobré mravy, příčinná souvislost mezi škodou a takovým jednáním a konečně zavinění ve formě úmyslu. Příkladem jednání porušujících dobré mravy je šikana.Nárok na náhradu škody vzniká ex lege (tj. přímo ze zákona), jsou-li současně splněny tři zákonné podmínky: vznik škody. příčinná souvislost (kausální nexus) mezi protiprávním jednáním škůdce a vzniklou škodou.
Věci, které se obvykle do práce NEnosí Pokud půjde o věci, které se obvykle do práce nenosí, pak zákoník práce obsahuje omezený rozsah náhrady škody, kdy je zaměstnavatel povinen nahradit škodu na nich způsobenou pouze do výše 10 000 Kč.
Na co se mohu ptát jako zaměstnavatel : V praxi se můžete setkat s otázkami diskriminačního charakteru. Nejvíce se zaměstnavatelé dotazují na rodinný stav, počet a věk dětí, náboženské vyznání, nebo zda kouříte. Na tyto otázky nemusíte reagovat, případně můžete zaměstnavatele upozornit na jejich nevhodnost a irelevantnost.
Co si nesmí zaměstnavatel dovolit : Zaměstnanec mimo jiné nesmí :
- požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště
- vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele,
- kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.
Na co se zaměstnavatel nesmí ptát
Nevhodné otázky mohou zahrnovat například dotazy na plánování rodiny, zdravotní historii, vyznání víry, nebo etnický původ. Tyto otázky jsou považovány za neetické a mohou vést k diskriminaci. Například ptát se ženy na její plány na mateřství může být interpretováno jako diskriminace na základě pohlaví.
Zavinění prokazuje zaměstnavatel. Zaměstnanec tedy není povinen dokázat, že škodu nezavinil, neboť důkazní břemeno spočívá na zaměstnavateli, s výjimkou schodku na svěřených hodnotách, které je povinen zaměstnanec vyúčtovat, a při škodě způsobené ztrátou svěřených věcí.Kryje újmu na zdraví a majetku cizí osoby, ale také náklady nutné k vaší právní ochraně. Chráněni jste nejen na území ČR, ale také na území celého světa. Hradí škody, které způsobíte neopatrností vy, vaše děti nebo třeba váš pes.
Kdo je za způsobení škody odpovědný : Za škodu odpovídá ten, kdo ji způsobil úmyslným jednáním proti dobrým mravům. Předpokladem této odpovědnosti je vznik škody, jednání porušující dobré mravy, příčinná souvislost mezi škodou a takovým jednáním a konečně zavinění ve formě úmyslu. Příkladem jednání porušujících dobré mravy je šikana.