Co to je kaštan?
kaštan – trus přischlý na srsti. Kaštan/Kashtan – exportní verze protiletadlového a protiraketového systému 3K87 Kortik.Účinky Kaštanu

Listy Kaštanu se mohou usušit, rozemlít a následně si z nich mohou lidé připravit odvar. A jak působí na lidský organismus Zlepšují funkci oběhové soustavy, vlastní obranyschopnost, trávení a stav kloubů, kostí a pokožky. Dále normalizují činnost cévní soustavy a působí jako antioxidant.Někteří lidé plody kaštanů dávají do kapes svých oděvů, jako symbol štěstí nebo amulet proti bolesti kloubů. Kaštany mají prý kouzlenou moc, naplňují tělo energií a mají pozitivní vliv na celkový stav těla. Podle jedné selské tradice pomáhá nošení kaštanu v kapse předcházet nachlazení.

Jak vypadá kaštan : Jedlý kaštan má vnější obal hnědý s dlouhými štětinami a obsahuje 2–3 semena (malá, zploštělá). Vnější obal koňského kaštanu je tlustý a zelený s krátkými širokými hroty a obsahuje JEN JEDNO větší oblé semeno. Podívejte se, na jakém stromu kaštan roste.

Jak chutná kaštan

Má velké až velmi velké světle hnědé kulovité plody. Dužina je bílá, velmi chutná, nasládlá.

Kdo se živí kaštany : Plody dětského podzimního snažení pak slouží jako potrava zejména pro jeleny. Srnci ani divoká prasata podle myslivců kaštany nevyhledávají. „Připravujeme je ale pro jelení zvěř, a to tak, že je zašlapeme do země a zvířata si je sama vyhrabávají. Vhodnější by byly žaludy, které by přišly vhod veškeré zvěři.

Kaštany do kapsy

Kaštan má příjemně oblý tvar a teplý, hladký povrch. Převalováním v dlani se zklidníte a stres vás pomalu opustí. Toho můžete využít například před důležitou poradou nebo zkouškou či pohovorem. Říká se také, že kaštany v kapse pomohou, když máte rýmu anebo vás bolí kyčle či kolena.

Minimální obsah tuků a kalorií

Jedlé kaštany se řadí mezi velmi dietní potraviny. Na 100 g obsahují jen 2 g tuků, tedy asi 30krát méně než jejich příbuzní, ořechy. Nezásobují vaše tělo přebytečnými kaloriemi a vy se tak nemusíte obávat o štíhlou linii.

Jak se jmenuje strom který má kaštany

Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum) je u nás běžně nazýván kaštanem. Za pravý kaštan je však označován kaštanovník setý (Castanea sativa), což je strom známý svými jedlými semeny – kaštany ukrytými v hustě osténkatém obalu. Pěstuje se zejména v jižní Evropě.Perské slovo „kasutah“ znamená v překladu „suchý plod“ a je původním názvem pro jedlé kaštany. Ve starověku byl kaštan velmi ceněný pro svou jedinečnou chuť i cenné rostlinné tuky a pěstoval se v mnoha horských oblastech. Nejčastěji se kaštan vyskytuje v oblasti mezi Černým a Kaspickým mořem.Jak poznat jedlý kaštan

U jedlého kaštanu je hustě pokrytý tenkými štětinami. Plody jírovce jsou naopak uloženy v dužnatějším obale s menšími “hroty”, který má zelenou barvu. Uvnitř obalu jsou v případě jedlého kaštanu dvě, tři, klidně i čtyři semena zploštělého tvaru, která jsou na jedné straně mírně špičatá.

Jedlé kaštany vařené: Do vroucí vody nasypeme nařízlé kaštany a na středním plameni vaříme 8-10 minut. Pak vodu slijeme, kaštany dáme do utěrky, pořádně pomačkáme, abychom porušili jejich skořápku a ještě hodně teplé oloupeme i se slupkou pod skořápkou (je nahořklá). Pokud neoloupeme ještě teplé, skořápka opět ztvrdne.

Jak se jmenuje kaštan : Aesculus castanea, Hippocastanum vulgare, Kaštan, Koňský kaštan, Divoký kaštan, Planý kaštan, Sviňský kaštan. V oblastech přirozeného výskytu se jírovec velmi rozmanitě využíval (barvení látek, kvalitní dřevo, bolestivé klouby).

Kolik kaštanů se dává pod polštář : Nasbírejte tolik kaštanů, kolik je vám let, plus jeden navíc. Vložte je do plátěného pytlíku, dejte si je pod polštář nebo jinam poblíž sebe a nechte si je v pelíšku až do příštího podzimu. Kaštany budou postupně vysychat a předávat vám svou pozitivní energii a hřejivou, léčivou sílu.

Co se dělá z kaštanu

Z jírovce maďalu (jinak také kaštanu koňského) můžeme pro pomocnou podpůrnou léčbu využít na jaře květy a na podzim plody. Dělají se z nich tinktury, mazání i koupele. Uleví bolavým nohám, prospějí žílám, pomůžou při podlitinách a pohmožděninách.

Koňský kaštan

Jírovec maďal, jiným názvem také kaštan koňský (Aesculus hippocastanum) má sice podobný lidový název jako kaštanovník, příbuzné však rostliny nejsou. Jírovec řadíme do čeledi mýdelníkovitých. Jeho plody jedlé nejsou. Využívá se jako okrasný strom a v nábytkářství.Plody dětského podzimního snažení pak slouží jako potrava zejména pro jeleny. Srnci ani divoká prasata podle myslivců kaštany nevyhledávají. „Připravujeme je ale pro jelení zvěř, a to tak, že je zašlapeme do země a zvířata si je sama vyhrabávají. Vhodnější by byly žaludy, které by přišly vhod veškeré zvěři.

Jak se dělají kaštany : Jedlé kaštany vařené: Do vroucí vody nasypeme nařízlé kaštany a na středním plameni vaříme 8-10 minut. Pak vodu slijeme, kaštany dáme do utěrky, pořádně pomačkáme, abychom porušili jejich skořápku a ještě hodně teplé oloupeme i se slupkou pod skořápkou (je nahořklá). Pokud neoloupeme ještě teplé, skořápka opět ztvrdne.