Quiche se dá jíst teplý, studený i vlažný, na snídani, k obědu i večeři a báječný je třeba na piknik. Základní recept můžete prakticky nekonečně obměňovat: jako pevná složka náplně se hodí krátce povařená brokolice, žampiony, cuketa, ale taky špenát, chřest či rajčata.Existují sice varianty s kupovaným listovým těstem, ten pravý quiche by měl být ale z těsta křehkého. Na křehké těsto potřebujete jen tři základní suroviny – hladkou mouku, máslo a vodu v poměru 3:2:1 (tedy 3 díly mouky, 2 díly másla a 1 díl vody).A co budeme potřebovat na přípravu quiche
- 180 g polohrubé mouky.
- 80 g másla.
- 2 lžíce vody.
- Menší lžičku soli.
Odkud pochazi quiche : Slaný koláč neboli quiche pochází z oblasti Lorraine na severovýchodě Francie, kterou Češi obvykle nazývají Lotrinsko. Už v 16. století tu jeden pekař ve městě Nancy poprvé upekl slaný koláč z chlebového těsta, cibule, uzené slaniny, smetany a vajec. Tak vznikl dnes již tradiční Quiche Lorraine.
Co dát do quiche
Quiche [kyš] je původem francouzský slaný koláč. Základ tvoří křehké těsto a smetanovo-vaječná náplň, do které se přidávají další ingredience, jako například slanina, sýr, cibule či houby. Existuje ale spoustu variant náplní – masové, sýrové, houbové, zeleninové.
Jak dlouho vydrzi quiche v lednici : S řezem koláče servírujte lehký salátek z čerstvé zeleniny. 10. Koláč vydrží i několik dní v lednici. Nenakrájený i 5 dní, takže se může připravit na plánovanou oslavu celkem dost dopředu.
Těsto může být stejné, ale liší se zpracováním a pečením. Zatímco těsto v klasické formičce je potřeba při pečení zatížit luštěninami, aby se nenafouklo a nedeformovalo, tartaletky v ráfcích stačí před pečením krátce zamrazit. Malé otvory v ráfcích umožňují odpařování vlhkosti z těsta, které se tak peče rovnoměrně.
Tenhle slaný koláč, který se správně vyslovuje „kyš“, je skvělou záchranou ve chvíli, kdy máte plnou lednici surovin, ale nevíte, co z nich připravit. Quiche má totiž jeden stálý základ, ale připravit jej můžete v nekonečně mnoho variacích.
Co je to quiche
Quiche [kyš] je tradiční francouzský druh slaného koláče, který je poměrně lehký na přípravu. Hodí se hlavně jako předkrm, ale je možné ho podávat i jako lehkou večeři. Tradičně je koláč připraven ze smetany a šunky, jako například nejznámější z nich Quiche Lorraine.Quiche [kyš] je tradiční francouzský druh slaného koláče, který je poměrně lehký na přípravu. Hodí se hlavně jako předkrm, ale je možné ho podávat i jako lehkou večeři. Tradičně je koláč připraven ze smetany a šunky, jako například nejznámější z nich Quiche Lorraine.Použití těsta
Můžete vyzkoušet linecké cukroví nebo máslové sušenky. Z křehkého těsta můžeme doporučit i závin nebo oblíbený mřížkový koláč. Ovocné náplně jsou vůbec všeobecně oblíbené ve spojení s křehkým těstem, třeba výše zmíněný páj.
Kontrolujte stav. Většinou je doporučováno použít linecké těsto ve lhůtě 3-4 dní. V ideálních podmínkách může vydržet v ledničce dokonce 7-10 dní. Po této době může začít těsto ztrácet svou křehkost a chuť.
Co dělat aby se těsto nelepilo : Aby se těsto nelepilo na formu a úlky se netrhaly, formičky nejprve vymažte máslem a vysypte moučkovým cukrem. Použít ale můžete i namleté ořechy, piškoty či najemno nastrouhaný kokos. Pak udělejte z těsta kuličku a obalte ji také v moučkovém cukru nebo tom, čím jste formičku vysypali.
Čím zatížit quiche : Těsto je třeba zatížit pečicím papírem se suchými fazolemi nebo rýží, aby se při předpečení nedeformovalo. Dejte ho péct do předehřáté trouby na 190 stupňů na cca 20 minut. Mezitím připravte náplň smícháním zakysané a sladké smetany, vajec, soli, pepře a sekané pažitky.
Jak se říká gnocchi
Snad nejproblematičtějším slovem je pro Čechy slovo gnocchi. Můžeme slyšet gnoči, noči a někdo radši použije slovo noky. Jediná správná výslovnost je ale ňoky! Často se chybuje také u slov tagliatelle nebo třeba aglio olio.
Croissant (francouzskou výslovností [kʀwasɑ̃]; českou výslovností [kroasan] nebo [kroasán]; v ostatních pádech lze ve výslovnosti zachovat koncové -t, např. 2.Skladování: skladujte v chladnu při teplotě 2‐8°C.
Na co se používá křehké těsto : Křehké těsto
Korpus z křehkého těsta využijete na neodolatelné sladké koláče. Těsto je dokonale křupavé a lehké i plné máslové chuti. Díky poměrně vysokému podílu másla se těsto po zpracování musí nechat v lednici odležet minimálně 2 hodiny, ale klidně i přes noc.