Co tvoří jantar?
Jak již víme, jantar plave ve slané vodě, zatímco v sladké nikoliv. Této vlastnosti využívá i tento test. Ve sklenici (300 ml) vody rozmícháme 7-8 lžic soli (15 g soli ve 100 ml). Vložené kameny do takto připraveného solného roztoku, jsou-li z jantaru, plavou při hladině.Průměrné chemické složení jantaru bylo určeno jako C10H16O. Nejběžnější barva jantaru je zlatavě žlutá, ale nalézají se odrůdy zcela průhledné, červené, kávové i bílé. Zajímavé je, že se dodnes nepodařilo jantar uměle vyrobit, přestože je poměrně dobře známo jeho chemické složení i předpokládaný postup vzniku.Zastavuje krvácení z nosu. Má očišťující účinky na organismus, harmonizuje trávicí a hormonální systém, čistí a posiluje ledviny, na očistu a prokrvení organismu, zahání deprese, příznivě ovlivňuje hormonální a trávicí systém, pomáhá při revmatismu, dně a zánětech kloubů. Posiluje imunitu, látkovou výměnu.

Kde se dá najít jantar : Jantar se dá nalézt na pobřeží v severním Polsku, Litvě či Rusku. Výkopy jantaru v pravěkých rašeliništích byly ve stejných oblastech. Mimo tyto státy se nachází lokalita jantaru například v Barmě, Sumartě nebo na Madagaskaru.

Jak poznat jantar na pláži

Pokud plavou, jde o pravý jantar, pokud jdou ke dnu, je to plast. Tato zkouška ovšem neodhalí padělek z polystyrenu a kopál – obojí také plave. (Kopál je taktéž zkamenělá pryskyřice, pochází zpravidla z Jižní Ameriky a nemá ani vzhledové, ani zdravotní vlastnosti pravého jantaru).

Jak stary je jantar : Co je to jantar Jantar je fosilizovaná pryskyřice některých stromů stará nejčastěji 25 až 40 milionů let. Tyto zkamenělé pryskyřice jsou uloženy v nepravidelných vrstvách třetihorních písků a jílovitých břidlic. Průměrné složení jantaru je 78 % C, 10 % H a 11 % O a často i malé podíly síry a popelovin.

Jantar (nejčastěji žlutý, hnědý či červenohnědý, velmi raritně rudý) se nalézá po celém světě – i u nás, v Jihomoravském kraji a na Vysočině. Ten nejpopulárnější se hledá a těží na jižním pobřeží Baltu, kde se nachází jeho největší naleziště. Jantary mléčné bílé barvy jsou klenotníky velmi ceněny.

Vznik jantaru

Okolní teplota a vlhkost stoupla. Stromy tak díky vysoké teplotě vytvářely nadměrné sekrece pryskyřic. Stromy přirozeně produkují pryskyřici jako ochranu proti nemocem a napadení hmyzem, nebo když mají poškozenou kůru nebo byly napadeny kůrovci a podobným hmyzem.

Jak nosit jantar

Obrať se na jantar, když se cítíš mimo rovnováhu. Umísti jantar ve svém domě a na pracovišti, abys tato místa očistil/a od toxické energie. Je také užitečné nosit jantar jako šperk, například ve formě náhrdelníku nebo náramku, aby ses chránil/a před negativitou a toxicitou přicházející od jiných lidí.Jantar lze čistit pouze na sucho, nebo látkou namočenou do vlažné vody pokojové teploty. Pokud je potřeba, můžete použít trochu jemného mýdla. My po vyleštění používáme také saponát, Jar.Co by se vám mohlo hodit na pláž

  • žabky nebo sandály.
  • opalovací krém s vysokým faktorem.
  • krém po opalování
  • boty do vody (hlavně na oblázkové pláže)
  • nafukovací lehátko nebo kruh.
  • deku nebo rohož
  • brýle do vody.
  • sluneční brýle a klobouk.


Vznik jantaru

Jantar začal vznikat v prehistorických dobách, a to zhruba před 50 miliony let, nejčastěji se však nacházejí kousky staré 25 až 40 milionů let. V severní Evropě v těchto časech díky náhlé subtropické klimatické změně byly vytvořeny podmínky ideální pro růst jehličnanů. Okolní teplota a vlhkost stouply.

Jak voní jantar : Ambra, někdy je nazývána také šedý jantar, je zemitá, jiskřivá, nasládlá, smyslná a živočišná vůně, připomíná moře a ucítíte v ní vodní řasy, trošku tabáku, kůže a také trošku santalového dřeva. Někdo ve vůni ambry najde také třeba dřevo ze starých kostelů nebo para ořechy.

Jak cistit a Nabijet jantar : Tyto šperky můžete jednoduše čistit pod tekoucí vodou, případně je vyleštit hadříkem s kapkou olivového oleje. Jak již bylo řečeno, není potřeba je nabíjet, nevystavujte je tedy cíleně přímému Slunci a nenechávejte je ani u radiátoru – horko by mohlo způsobit prasknutí jantaru vloženého do stříbra.

Jak nabíjet jantar

Očista a nabíjení: Jelikož je jantar citlivý na pot a kosmetické prostředky, neměli bychom jej trvale nosit přímo na těle. Čistíme krátce pod proudem vlažné vody. Pro jeho velkou citlivost na teplo a sluneční paprsky jej nabíjíme jen na nepřímém slunci.

Očista a nabíjení: Jelikož je jantar citlivý na pot a kosmetické prostředky, neměli bychom jej trvale nosit přímo na těle. Čistíme krátce pod proudem vlažné vody. Pro jeho velkou citlivost na teplo a sluneční paprsky jej nabíjíme jen na nepřímém slunci.Osuška, ručník, deka, podložka

Pokud na pláži nejsou k dispozici lehátka nebo pokud nechcete platit za jejich pronájem, vezměte si s sebou podložku, deku nebo osušku, na které se vám bude pohodlně ležet. Nezapomeňte si také ručník, do kterého se po koupání utřete.

Co vzít na pláž : Co by se vám mohlo hodit na pláž

  • žabky nebo sandály.
  • opalovací krém s vysokým faktorem.
  • krém po opalování
  • boty do vody (hlavně na oblázkové pláže)
  • nafukovací lehátko nebo kruh.
  • deku nebo rohož
  • brýle do vody.
  • sluneční brýle a klobouk.