Zdravotnickým systémem je označována ta část společenského systému, která se sestává z opatření, institucí, organizací a činností, kterými usiluje o léčení nemocí, o jejich prevenci i o posilování zdraví.Za zdravotnictví v Česku, můžeme považovat veškerou péči o fyzické a duševní zdraví občanů, prostřednictvím sítě zdravotních zařízení a lídí k tomu účelu vyškolených na území ČR.Mezi zdravotnická zařízení patří nemocnice, polikliniky, ordinace lékařů, zdravotnická záchranná služba, hygienická služba, lékárny, specializované léčebné ústavy, výzkumné ústavy, laboratoře a doprava nemocných, raněných a rodiček.
Co je to zdravotní služba : Pojmem zdravotní služby se rozumí poskytování zdravotní péče zdravotnickými pracovníky a činnosti jiných odborných pracovníků vykonávané v přímé souvislosti s poskytováním zdravotní péče, konzultační služby, jejichž účelem je posouzení léčebného postupu, nakládání s tělem zemřelého, zdravotnická záchranná služba, …
Jak funguje české zdravotnictví
Český zdravotní systém, podobně jako většina systémů v Evropské unii, funguje na bázi povinného zdravotního pojištění (daně), které je hrazeno z platů zaměstnanců, výdělků živnostníků nebo je placeno státem u skupin obyvatel, které jej nemohou platit (děti, studenti, důchodci, dočasně nezaměstnaní aj.).
Jak se financuje zdravotnictví : V ČR existují tři hlavní zdroje financování zdravotní péče: zdravotní pojišťovny (veřejné zdravotní pojištění), veřejné rozpočty (státní rozpočet, místní rozpočty), domácnosti.
V České republice je systém poskytování zdravotní péče založen na principu solidarity, kdy je podle Bismarckovského modelu zdravotnictví pro všechny občany povinné odvádět platbu za zdravotní pojištění do fondů zdravotních pojišťoven. Všichni pojištěnci odvádí platbu 13,5 % z vyměřovacího základu.
Nestátní zařízení
(1) Nestátním zařízením se rozumí jiné zdravotnické zařízení, než zdravotnické zařízení státu.1) (2) Provozovat nestátní zařízení může fyzická nebo právnická osoba, která má oprávnění podle tohoto zákona (dále jen "provozovatel").
Kdo poskytuje zdravotní služby
Poskytovatelé zdravotních služeb jsou lékaři, nelékařští zdravotničtí pracovníci, nemocnice a další zdravotnická zařízení, kteří ke své činnosti mají oprávnění krajského úřadu anebo ministerstva. Pro každého pacienta je obvykle místem prvního kontaktu praktický lékař.Pro úplnost je nutné dodat, že ze zdravotního pojištění se nehradí vyšetření, prohlídky, léčivé přípravky, potraviny pro zvláštní lékařské účely a zdravotnické prostředky a jiné výkony provedené v osobním zájmu a na žádost fyzických osob nebo v zájmu a na žádost právnických osob, jejichž cílem není zachovat nebo …Veřejné zdravotnictví je obor, který se systematicky zabývá problematikou zdraví a zdravotnictví. Je to multidisciplinární obor, který využívá a integruje poznatky různých vědních disciplín.
Největší zdroj tvoří zdravotní pojišťovny, které pokrývají téměř 76 % veškerých zdravotnických výdajů. Dalším zdrojem financování zdravotnictví jsou veřejné rozpočty (asi 9 % veškerých zdravotnických výdajů).
Kdo má nejlepší zdravotnictví : Spokojenost s péčí je nejvyšší ve Švýcarsku, kde dosahuje 94 procent. Česko je se 77 procenty nad průměrem zemí OECD, který je 67 procent. Na druhém konci žebříčku se ocitá například Polsko s pouhými 51 procenty spokojených lidí.
Co musí splnovat zdravotnické zařízení : Hygienické požadavky pro provoz lékařské ordinace upravuje zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a přidružené prováděcí předpisy. Ordinace musí mít například oddělené WC pro personál a pacienty, musí zde být dezinfekční prostředky pro mytí rukou, nebo třeba zdroj pitné vody.
Kdo poskytuje zdravotní péči
Poskytovatelé zdravotních služeb jsou lékaři, nelékařští zdravotničtí pracovníci, nemocnice a další zdravotnická zařízení, kteří ke své činnosti mají oprávnění krajského úřadu anebo ministerstva. Pro každého pacienta je obvykle místem prvního kontaktu praktický lékař.
Zálohy neplatí ten, kdo je po celý kalendářní měsíc současně zaměstnancem a samostatná výdělečná činnost není hlavním zdrojem jeho příjmů. Státní pojištěnci neplatí jako OSVČ zálohy jen v prvním kalendářním roce své činnosti.Zaměstnavatel tedy musí pojištění hradit vždy do 20. dne následujícího měsíce na účet zdravotní pojišťovny zaměstnance. Kromě toho musí také každý měsíc podávat všem pojišťovnám svých zaměstnanců přehled o platbách pojistného.
Co je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění : Hrazena je zejména zdravotní péče preventivní, dispenzární, diagnostická, léčebná, lékárenská, klinickofarmaceutická, léčebně rehabilitační, lázeňská léčebně rehabilitační, posudková, ošetřovatelská, paliativní a zdravotní péče o dárce krve, tkání a buněk nebo orgánů související s jejich odběrem.