Co uvařit z olomouckých tvarůžků?
Dobře uleželé tvarůžky jsou dobré samy o sobě, jen tak s chlebem. Ale dá se s nimi v kuchyni krásně kouzlit – můžete je nakládat, smažit, péct, přidat do pečiva, udělat z nich tatarák, knedlíčky do polévky, zkrátka je to univerzální surovina.Důležité je ale obalit tvarůžky ve strouhance nadvakrát. Po prvním obalení je ještě ponořte do vajíčka a pak opět do strouhanky. Druhou vrstvu na sýr pěkně přitlačte. Obalené tvarůžky je vhodnější nechat ještě chvíli ztuhnout v lednici nebo v mrazáku, než se pustíte do smažení.Jak poznáme zkažený sýr

Žluté, nazelenalé a šedé flíčky na povrchu sýra znamenají cizí, nikoliv ušlechtilou plíseň. Takových sýrů se radši vyvarujeme a vyhodíme je. Vazký povrch sýrů je typický pro tvarůžky a romadúr, nikoliv pro jiné druhy sýrů (Niva, Hermelín), pro které kluzký povrch znamená, že už nejsou k jídlu.

Jak se dělá Tvarůžková pomazánka : Do mixéru dáme nakrájené tvarůžky, nasekaný nebo rozmačkaný česnek a máslo. Trochu rozmixujeme a pokud se nám bude zdát tvarůžková pomazánka málo spojená, přidávejte postupně máslo. Mixujeme do jemna a poté do mixéru přidáme koření – mletou papriku, pepř, kmín a sůl. Opět rozmixujeme a pomazánka je hotová.

Co udělat z olomouckych tvarůžků

Využití v kuchyni

Oblíbené jsou plněné salámem, nakládané, na špízu, zpracované do pomazánky, slaných závinů – Závin z listového těsta plněný olomouckými tvarůžky, salátů, nádivky, náplní, hodí se na topinku, karbanátky, omelety, do polévky – Tvarůžková polévka, nákypů, k bramborám, zelenině.

Proč jíst tvarůžky : Olomoucké tvarůžky přinášejí tělu kvalitní plnohodnotné bílkoviny, jen málo sacharidů a minimum tuku. Z minerálních látek stojí za zmínku především značný obsah vápníku. Nízká energetická hodnota umožňuje zařadit olomoucké tvarůžky do diety redukční i diabetické.

Ve vyšší pánvi nebo kastrolu rozehřejeme vyšší vrstvu oleje (alespoň 0,5 cm, cca 180 °C). Opatrně vložíme obalené tvarůžky a rychle osmažíme z obou stran dozlatova. Usmažené tvarůžky zbavíme přebytečného tuku na ubrousku a podáváme.

Zrání záleží na teplotě. Čím tepleji, tím zraje rychleji. Formování do placiček/tyčinek je lepší provádět ještě ve stavu, kdy je směs spíše tvarohová než příliš vazká tvarůžková. Vytvarované tvarůžky se dají na dřevěné prkno a je třeba je několikrát denně obracet a nechávat postupně zasychat.

Proč už tvarůžky Nesmrdí

Zatímco dříve hrálo významnou roli dřevo, dnes je to v A.W. samý plast a nerez. Ono se totiž dřevo moc nelíbilo Evropské unii, tak už před lety nařídila jeho výměnu. A to je jeden z důvodů, proč už olomoucké tvarůžky nejsou cítit až za roh, zrání na dřevě prostě mělo pádný důvod…Zralé sýry můžete zkusit už po třech dnech, naložené sýry obecně chutnají nejlépe po týdnu. V lednici ale vydrží až tři měsíce.Postup přípravy

Olomoucké tvarůžky nakrájíme na kousky, cibuli s česnekem oloupeme a rovněž pokrájíme na kousky. Chilli papričku se zelenou petrželkou nasekáme. Vše nandáme do sklenice a zalijeme olejem. Necháme proležet asi 2 dny v ledničce.

Jejich využití ve studené kuchyni počítá se specifickou vůní a chutí, kterou jen podtrhneme kořením a přidanými surovinami. Správně zralé tvarůžky lze nadrtit vidličkou nebo nastrouhat a pak vmíchat do pomazánek nebo je nakrájet do salátů.

Jak nechat dojít tvarůžky : Jak tvarůžky skladovat Pokud kupujete sýr, který budete okamžitě konzumovat, můžete jej nechat zabalený v potravinářské fólii a uložte jej do ledničky. Uskladnění na delší dobu vyžaduje vyměnit folii za pergamenový papír, který zabraňuje osychání a také odvádí vlhkost.

Jak dlouho zrají Olomoucké tvarůžky : Je však potřeba častěji obracet. Syrečky necháme takto zrát zhruba 4 dny – to se vyhladí jejich povrch, jsou tuhší, nejsou příliš měkké na omak, ale nejsou nijak zásadně žluté, prostě bílé tvarůžky, konzistentnější než ty, které jsme před čtyřmi dny dávali na prkénko.

Proč smrdí Olomoucké tvarůžky

Za zápachem některých sýrů stojí i ušlechtilé plísně. Nejvíce zapáchající sýry jako romadúr, limburský sýr nebo olomoucké syrečky vděčí za příznačný odér právě zmíněné bakterii. Brevibacterium linens vytváří charakteristický mazlavý povlak, pod kterým sýr postupně dozrává.

Syrečky necháme takto zrát zhruba 4 dny – to se vyhladí jejich povrch, jsou tuhší, nejsou příliš měkké na omak, ale nejsou nijak zásadně žluté, prostě bílé tvarůžky, konzistentnější než ty, které jsme před čtyřmi dny dávali na prkénko.Naložit můžete uzeninu, sýry, zeleninu i maso. Naložené dobroty prodlužují trvanlivost dané potraviny a také jde o pikantní lahůdky, které se hodí i jako dárek nebo na různé oslavy k pivu nebo vínu. K nim pak už stačí nakrájet jen dobrý chléb nebo pečivo, přidat zeleninu čerstvou nebo též naloženou a popřát dobrou chuť …

Jak dlouho nechat naložené tvarůžky : Cibuli a feferonky nakrájejte nahrubo. V oleji rozmíchejte všechno koření a bylinky. Tvarůžky spolu s feferonkami a cibulí vyskládejte do sklenice a zalijte kořeněným olejem. Přiklopené nechte zrát minimálně 3 dny.