Dobře uleželé tvarůžky jsou dobré samy o sobě, jen tak s chlebem. Ale dá se s nimi v kuchyni krásně kouzlit – můžete je nakládat, smažit, péct, přidat do pečiva, udělat z nich tatarák, knedlíčky do polévky, zkrátka je to univerzální surovina.Tvarůžky obalte v klasickém trojobalu (mouka – vejce – strouhanka), a poté je obalte ještě jednou ve vejcích a ve strouhance. Smažte v rozpáleném oleji dozlatova. Brambůrky omyjte a dejte vařit v osolené vodě vcelku do změknutí. Poté je opečte dozlatova na másle a posypejte pažitkou.Jak poznáme zkažený sýr
Žluté, nazelenalé a šedé flíčky na povrchu sýra znamenají cizí, nikoliv ušlechtilou plíseň. Takových sýrů se radši vyvarujeme a vyhodíme je. Vazký povrch sýrů je typický pro tvarůžky a romadúr, nikoliv pro jiné druhy sýrů (Niva, Hermelín), pro které kluzký povrch znamená, že už nejsou k jídlu.
Jak udělat smažit tvarůžky aby Nevytekly : Důležité je ale obalit tvarůžky ve strouhance nadvakrát. Po prvním obalení je ještě ponořte do vajíčka a pak opět do strouhanky. Druhou vrstvu na sýr pěkně přitlačte. Obalené tvarůžky je vhodnější nechat ještě chvíli ztuhnout v lednici nebo v mrazáku, než se pustíte do smažení.
Na co jsou dobré tvarůžky
Olomoucké tvarůžky přinášejí tělu kvalitní plnohodnotné bílkoviny, jen málo sacharidů a minimum tuku. Z minerálních látek stojí za zmínku především značný obsah vápníku. Nízká energetická hodnota umožňuje zařadit olomoucké tvarůžky do diety redukční i diabetické.
Proč smrdí tvarůžky : Nejvíce zapáchající sýry jako romadúr, limburský sýr nebo olomoucké syrečky vděčí za příznačný odér právě zmíněné bakterii. Brevibacterium linens vytváří charakteristický mazlavý povlak, pod kterým sýr postupně dozrává. Zapáchající bakterie se množí zejména v teplém a vlhkém prostředí.
Olomoucké tvarůžky přinášejí tělu kvalitní plnohodnotné bílkoviny, jen málo sacharidů a minimum tuku. Z minerálních látek stojí za zmínku především značný obsah vápníku. Nízká energetická hodnota umožňuje zařadit olomoucké tvarůžky do diety redukční i diabetické.
Ve vyšší pánvi nebo kastrolu rozehřejeme vyšší vrstvu oleje (alespoň 0,5 cm, cca 180 °C). Opatrně vložíme obalené tvarůžky a rychle osmažíme z obou stran dozlatova. Usmažené tvarůžky zbavíme přebytečného tuku na ubrousku a podáváme.
Jak dlouho vydrží naložené tvarůžky
Zralé sýry můžete zkusit už po třech dnech, naložené sýry obecně chutnají nejlépe po týdnu. V lednici ale vydrží až tři měsíce.Plísně na povrchu viditelné pouhým okem – černá, zelená, šedá apod. – Hořknutí – hořká chuť se bohužel v zabaleném výrobku nedá odhalit. Její výskyt není zdravotně nebezpečný, ale tato vada je u Olomouckých tvarůžků nepřípustná.Ve vyšší pánvi nebo kastrolu rozehřejeme vyšší vrstvu oleje (alespoň 0,5 cm, cca 180 °C). Opatrně vložíme obalené tvarůžky a rychle osmažíme z obou stran dozlatova. Usmažené tvarůžky zbavíme přebytečného tuku na ubrousku a podáváme.
Zrání záleží na teplotě. Čím tepleji, tím zraje rychleji. Formování do placiček/tyčinek je lepší provádět ještě ve stavu, kdy je směs spíše tvarohová než příliš vazká tvarůžková. Vytvarované tvarůžky se dají na dřevěné prkno a je třeba je několikrát denně obracet a nechávat postupně zasychat.
Jak správně smažit tvarůžky : Ve vyšší pánvi nebo kastrolu rozehřejeme vyšší vrstvu oleje (alespoň 0,5 cm, cca 180 °C). Opatrně vložíme obalené tvarůžky a rychle osmažíme z obou stran dozlatova. Usmažené tvarůžky zbavíme přebytečného tuku na ubrousku a podáváme.
Co se stane kdyz snim Plesnivy sýr : Pokud navíc omylem plesnivou potravinu sníte, koledujete si o mnohem závažnější potíže. Po požití mykotoxinů dochází k nevolnostem, zvracení, průjmům a silným bolestem hlavy. Vše závisí na fyzické kondici a věku dotyčné osoby, ale také druhu plísně.
Co když snim plíseň
I když se to může zdát jako plýtvání, pravdou je, že jídla s plísní na povrchu by se konzumovat neměla. Pokud máte pochybnosti, je v tomto směru vždy lepší potravinu vyhodit místo toho, abyste odstranili plíseň a zbytek snědli.
Zatímco dříve hrálo významnou roli dřevo, dnes je to v A.W. samý plast a nerez. Ono se totiž dřevo moc nelíbilo Evropské unii, tak už před lety nařídila jeho výměnu. A to je jeden z důvodů, proč už olomoucké tvarůžky nejsou cítit až za roh, zrání na dřevě prostě mělo pádný důvod…Nejvíce zapáchající sýry jako romadúr, limburský sýr nebo olomoucké syrečky vděčí za příznačný odér právě zmíněné bakterii. Brevibacterium linens vytváří charakteristický mazlavý povlak, pod kterým sýr postupně dozrává. Zapáchající bakterie se množí zejména v teplém a vlhkém prostředí.
Jak poznam že je Plisnovy sýr Plesnivy : Měkké zrající sýry (Hermelín, Romadur, Niva atd.) dávají svou zkaženost najevo jinak. Začnou hořknout, kysele páchnout, je cítit čpavek, na jejich povrchu se mohou objevit barevné skvrny cizích plísní.