Co vše můžeme dát na pizzu?
A co tedy můžeme na pizzu použít Zelenina: obvyklá jsou nakrájená rajčata, paprika, feferonky, cibule, kukuřice, olivy a špenátové listy. Méně typické je na pizzu naskládat plátky lilku, cukety, nakrájené fazolky, brokolici či dokonce brambor. Houby: použijeme žampiony, ale také hlívu ústřičnou či hříbky.Nejběžnější druhy pizzy

  • Marinara – rajčata, česnek, oregáno.
  • Margherita – rajčata, mozzarella, bazalka.
  • Napoletana – rajčata, mozzarella, ančovičky, kapary.
  • Prosciutto – rajčata, mozzarella, šunka (cotto – dušená nebo cruddo – sušená)
  • Wurstel – rajčata, mozzarella, klobása.
  • Funghi – rajčata, mozzarella, houby, někdy šunka.

Místo kečupu použijte na potření pizzy rajský protlak. Vyrobit si ho můžete snadno sami: 600 g rajčat spaříme horkou vodou, oloupeme a nakrájíme na malé kostičky. Prolisujeme 3 stroužky česneku.

Co se dává na pizzu prvni : Pečte při 200 °C dvacet minut, dokud okraje pizzy nezezlátnou. Upečenou pizzu potřete rajčatovou omáčkou ochucenou solí, oreganem a prolisovaným česnekem, navrch pak dejte sýr, a ještě na několik minut pizzu vraťte do trouby, dokud se sýr nerozteče.

Co se hodí k pizze

Ke klasické pizze Napoletana se nejlépe hodí lehčí červené víno s ovocným charakterem a dobrou kyselinkou, která pěkně vyváží chuť rajčat. Vyzkoušejte vína z odrůdy Barbera d'Asti, Sangiovese, Frappato. Šumivá vína nabízejí nejlehčí a nejpřesvědčivější přechod od piva k pití vína s pizzou.

Co je nezdravého na pizze : Populárními a rozhodně zdravými surovinami na pizzu jsou například čerstvá rajčata, žampiony či čerstvé olivy. Sýry a maso – Jeden z největších problémů mražených pizz a pizz z “fast foodů” je použití nekvalitních sýrů či salámů. Tyto suroviny mají obrovský podíl soli a tuků, a to rozhodně ke zdraví nepomůže.

Dvě základní omáčky na pizzu. Rajčatová, která je italská, univerzální, rychlá a dá se použít i na těstoviny. Základem druhé omáčky je smetana a je to hutnější lahůdka pro opravdové labužníky, vhodná pro zimní období.

Pokud máte robota nebo domácí pekárnu, hravě zaděláte těsto z kila mouky. Použít ho můžete v průběhu pár dní na různé účely – první den až dva na samotnou pizzu a třetí den zbytky ukoulíte v pecen chleba nebo rozválíte na plech, pokladete olivami, necháte dokynout a upečete si focacciu.

Co na ozdobu pizzy

Ozdobte pizzu bazalkou nebo oreganem, zakápněte olivovým olejem a rovnou ji dejte na gril nebo do trouby, kterou půl hodiny předem předehřejte na 250 °C. Většinou stačí 10–15 minut pečení.Pizza rolka je dalším pokrmem, který je těžké ignorovat, když mluvíme o halta. Jedná se o malou kulatou plněnou pizzu, která se složí podobně jako burrito. Hlavním plněním bývá sýr, ale někdy můžete najít i jiné lahodné přísady, jako jsou feferonky nebo klobásy.Není také jedno, jak pizzu okořeníte. Klasikou je oregano, které je chutné hlavně na pizzách s česnekem, ale používá se také bazalka nebo rozmarýn. „Bazalka je výborná, když jsou na pizze čerstvá rajčata a hodně sýra.

Připravené těsto na pizzu potřeme základem ze zakysané smetany ve které rozmícháme protlačený česnek, sůl a pepř. Následně pizzu posypeme nastrouhaným tvrdým sýrem, lehce pokropíme smetanou, poklademe opečeným kuřecím masem. Ve vyhřáté troubě pečeme cca 10-12 minut.

Kdy se dává sýr na pizzu : Na těsto rozetřeme omáčku (množství podle chuti – já dávám spíš méně, cca 180 ml). Na omáčku nasypeme nastrouhaný sýr a na sýr rozprostřeme salám, šunku. Necháme cca 15 – 20, i 30 minut stát, dokud nebude trouba 45 – 60 minut rozpálená.

Co namazat na pizzu : Těsto rozdělíme na dvě poloviny a z každé vyválíme tenkou pizzu (okraje vyvýšíme), kterou potřeme kečupem, nebo rajským protlakem, který posypeme oregánem a dle chuti na pizzu naložíme co máme rádi – šunku, salám, anglickou slaninu, žampiony, hermelín, nivu atd.

Co dát jako podklad na pizzu

Dvě základní omáčky na pizzu. Rajčatová, která je italská, univerzální, rychlá a dá se použít i na těstoviny. Základem druhé omáčky je smetana a je to hutnější lahůdka pro opravdové labužníky, vhodná pro zimní období.

Jako nejpříbuznější náhražku bych použila směs dobrého protlaku (např. Heinz Tomato Paste, k mání ve skleničkách) a dobrého olivového oleje. Pokud nesneseš rajčata, tak potřít aspoň tím olejem, jinak to není ono.Smetanový základ pro pizzu

Na rozdíl od klasického rajčatového základu se zde používá bohatá smetana, mascarpone nebo jiné typy krémových sýrů, což pizze dodává unikátní a lahodně krémový základ. Tato alternativa je ideální pro ty, kdo upřednostňují bohatší a jemnější chuťové nuance.

Co použít jako základ na pizzu : Dvě základní omáčky na pizzu. Rajčatová, která je italská, univerzální, rychlá a dá se použít i na těstoviny. Základem druhé omáčky je smetana a je to hutnější lahůdka pro opravdové labužníky, vhodná pro zimní období.