Mnoho hodin slunečního svitu na slunném balkoně orientovaném na jih – zejména v létě – poskytuje ideální podmínky pro pěstování různých rostlin: Mezi rostliny na balkon na slunci patří například pelargonie, kopretiny, rozmarýn, levandule nebo olivovníky, ale také oleandr, šalvěj, tymián a jiřina.Patří mezi ně např. gazánie, muškáty, vybrané druhy begónií, aksamitníky, petúnie, surfínie a minipetúnie, verbeny a vějířovky. Kromě letniček můžete v truhlících na balkonech pěstovat i mnoho trvalek, jako jsou nízké kopretiny, třapatky a třapatkovky, šalvěje hajní, krosnoočka, astry nebo zvonky.Mezi ně patří:
- Mateřídouška. Voňavá bylinka, která je odolná vůči mrazu i suchu.
- Rozchodník. Nezmar.
- Netřesk. Sukulentní netřesk vydrží přímé slunce, extrémní sucha i mráz.
- Krásnoočko. Vyhovuje ji suché a slunné stanoviště.
- Řebříček.
- Dračík.
- Kakost.
- Bohyška (Hosta)
Co do truhliku na slunce : Jaké květiny na horký balkon
Hodně slunce mají v oblibě skalničky, sukulenty, petúnie (Petunia), muškáty (Pelargonium), vitálka (Sanvitalia), osteospermum (Osteospermum) i šruchy (Portulaca). Můžete pěstovat i voňavé bylinky, okrasné trávy, citrusy, rozchodníky (Sedum).
Co pěstovat na slunném místě
Máte-li balkon orientovaný na jih, máte štěstí a také velký výběr slunce milující zeleniny. Patří mezi ni např. lilek, fazole, chilli, okurky, brambory, dýně, kukuřice, melouny, papriky, ředkvičky, rajčata, cuketa a cukrový hrášek.
Co vysadit na slunnou terasu : Jaké popínavé rostliny se hodí pro balkony a terasy
Mezi trvale rostoucí popínavky vhodné na slunné stanoviště patří například růže (Rosa), trubač kořenující (Campsis radicans), vistárie (Wisteria) či akébie (Akebia), zasadit můžete i révu vinnou (Vitis vinifera).
Vsaďte na slunce, stín a polostín
- Na slunci se bude dařit rajčatům, která můžete umístit ke stěně chaty a přenechat tak místo v záhonu náročnějším druhům zeleniny.
- Bez přímého slunce se obejde rebarbora, křen a medvědí česnek.
- Do polostínu zasejte špenát, salát, hrášek, kedlubnu, brokolici nebo červenou řepu.
Mezi typické balkonovky na přímé slunce patří například Viola cornuta, česky Violka rohatá. Případně pak samozřejmě Pelargonium zonale, neboli muškát vzpřímený, který má rád světlé a slunné stanoviště. Letniček na slunce je mnoho a jsou přímo vhodné jako letničky na balkon.
Jaké keře na slunce
Kategorie
- Brsleny (19)
- Buky (13)
- Cesmíny (17)
- Čilimníky (13)
- Dřišťály (29)
- Duby (9)
- Hlohyně (7)
- Hortenzie (59)
S čím kombinovat muškáty
Zkuste použít kombinaci muškátů (Pelargonium), šalvěje (Salvia), cínie (Zinnia), železníky (Verbena) a begónie (Begonia) v barvách červená, oranžová, které symbolizují oheň a lásku. Jako doplňky použijte konvice na zalévání stejné barvy a jiné nádoby a květináče, svíčky, deky.Rostliny, které jsou nenáročné na péči, ale slunce milují úplně stejně jsou rozchodník, begónie nebo petúnie. Na severní stranu se hodí sezónně kvetoucí rostliny v kombinaci s víceletými rostlinami. Absolutní klasikou je fuchsie. Kvete a daří se jí tam, kde jiné balkónové květiny chřadnou.
Trvalé zastínění snese již zmíněný břečťan, bohyška, prvosenky (petrklíče), lomikámen stinný, kakosty a čemeřice, řeřišnice, hvězdnatec, jaterník, rozchodníky, škornice a hvězdnatce. Mezi vyšší trvalky vhodné do polostínu či stínu pak patří některé zvonky, třemdava, oměj, náprstník, udatna, rodgersie a ploštičník.
Co se dá sázet v létě : V červenci můžete vysít mrkev, černou ředkev, červenou řepu, kedluben, zeleninový fenykl, brokolici, endivii, mangold i špenát a sklizně se spolehlivě dočkáte. Je také čas pro výsev zimní zeleniny: růžičkové kapusty, kadeřávku, póru.
Co dát na zem na terasu : Venkovní podlahy na terasu: 9 tipů na nejlepší materiály
- Dřevěná podlaha na terasu. Dřevěná venkovní podlaha je prostě klasika.
- WPC desky na terasu.
- Keramické dlaždice na terasu.
- Plastová dlažba na terasu.
- Zámková dlažba na terasu.
- Umělý trávník na terasu.
- Betonové dlaždice na terasu.
- Kámen a beton na terasu.
Jakou zeleninu pestovat na slunci
Máte-li balkon orientovaný na jih, máte štěstí a také velký výběr slunce milující zeleniny. Patří mezi ni např. lilek, fazole, chilli, okurky, brambory, dýně, kukuřice, melouny, papriky, ředkvičky, rajčata, cuketa a cukrový hrášek.
Dárek na nástěnku
Druh zeleniny | Co vysadit vedle |
---|---|
cuketa/dýně | kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát |
česnek | rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku |
fazole | ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev |
hrášek | kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát |
Ve štěrkových zahradách se bude nejlépe dařit suchomilným rostlinám, mezi které patří trvalky, letničky, okrasné trávy a dřeviny. Z bylin můžete zasadit tymián, šalvěj, nebo levanduli. Barevně rozzáří záhon pryšce či hvozdíky. Mezi oblíbené trávy se řadí ostřice a kostřavy.
Co zasadit pod šeřík : Šeřík Mayerův (Syringa mayeri) ´Palibin´ má úhledný tvar, bohatě kvete a příjemně voní. Dorůstá do výšky 1,2 metru a do jeho přirozeně upraveného tvaru není třeba řezem nijak výrazně zasahovat. Roste poměrně pomalu, na záhonech se velmi dobře kombinuje právě s drobnými cibulovinami a jarními trvalkami.