Celková pohybová energie všech částic v tělese je součástí vnitřní energie tělesa. Při zvýšení teploty tělesa se jeho vnitřní energie zvětšuje. Vykonáním práce, např. při tření, můžeme zvětšit vnitřní energii tělesa, což se projeví jeho zahřátím.Teplo přijaté tělesem závisí na druhu látky, hmotnosti tělesa a přírůstku teploty.- značíme: E_p – základní jednotka: Joule [J] – polohovou energii nazýváme též potenciální energie – vždy přiřazujeme k nějakému povrchu – záleží na hmotnosti – záleží na výšce nad zemí – záleží na gravitačním zrychlení – vzorec: E_p = m · g · h , kde m je hmotnost v kilogramech, g je gravitační zrychlení v newtonech …
Jaký je rozdíl mezi teplotou a teplem : Je třeba rozlišovat dvě různé veličiny: teplo, které popisuje změnu energie tělesa provedenou jistým konkrétním způsobem (dějová veličina), a teplota, která popisuje stav tělesa (stavová veličina). Stavovou veličinou popisující tepelnou výměnu je entropie.
Co se děje s tělesem když ho zahříváme
Teplotní roztažnost je jev, při kterém se po dodání/odebrání tepla tělesu (po zahřátí/ochlazení tělesa o určitou teplotu) změní délkové rozměry (objem) tělesa. Většina látek se při zahřívání rozpíná, to znamená, že jejich molekuly se pohybují rychleji a jejich rovnovážné polohy jsou dále od sebe.
Co je příčinou tření : – Třecí síly vznikají při pohybu pevných těles po podložce, ke které jsou přitahovány určitou silou. – Příčinou vzniku je drsnost stykových ploch těles a vzájemné silové působení částic ve stykových plochách. – Třecí síla působí ve stykové ploše tělesa s podložkou a má směr proti pohybu tělesa (viz obr. 1.104).
Množství předaného tepla závisí na rozdílu teplot těles Dt, na hmotnosti m a vlastnostech látky tělesa. Čím větší je teplotní rozdíl, tím více tepla je třeba dodat. Čím větší je hmotnost, tím více tepla je třeba dodat. Vlastnosti látky jsou dány měrnou tepelnou kapacitou.
Při snižování zvýšené teploty máme několik možností. Obvykle lze podávat léky na bázi paracetamolu nebo ibuprofenu, nebo použít vlažnou sprchu nebo zábal. Nepoužíváme ledovou, ale jen vlažnou vodu. Zábaly neprovádíme, pokud má pacient horečku a současně studené ruce a nohy.
Jak rozproudit energii v těle
Harmonizace těla a rozproudění energie v několika krocích
- Jděte do přírody.
- Ztište se, meditujte.
- Zkroťte mysl, tělo ji bude následovat.
- Spěte dostatečně a co nejlépe.
- Voda, voda, voda.
- Hýčkejte se esenciálními oleji a ponořte se do sound healingu.
- Projděte se energetickou cestou.
- Vyzkoušejte Energetic Healing.
10 rad, jak být stále plný energie
- Věnujte pozornost svému jídelníčku. Jedním z našich hlavních zdrojů energie je samozřejmě jídlo.
- Pijte hodně vody. Někdy se cítíme unavení jednoduše proto, že jsme dehydrovaní.
- Omezte množství kávy.
- Nepřejídejte se.
- Nevynechávejte jídla.
- Nepodceňujte spánek.
- Nekuřte.
- Zvyšte fyzickou aktivitu.
Příčiny zvýšené teploty či horečky
Zvýšená teplota či horečka je projevem nemoci či infekce a tělo se tímto způsobem v podstatě léčí – zvyšuje metabolismus, zvyšuje se také teplota a imunitní systém při vyšší teplotě funguje efektivněji. Teplota se často objevuje také po očkování, operaci či úrazu.
Co když jsou hodnoty na teploměru už příliš vysoké Příliš vysoká horečka může být i životu nebezpečná, a to zejména u dětí a kojenců! Nejznámější, a pravděpodobně i nejúčinnější, jsou léky s obsahem paracetamolu či ibuprofenu, takovými přípravky jsou například Paralen, Panadol, Ataralgina a Ibuprofen a Ibalgin.
Jak se mění vnitřní energie tělesa : Vnitřní energie tělesa není veličina stálá, můžeme ji měnit konáním práce na tělese (působením vnější silou) nebo tepelnou výměnou (zahříváním nebo ochlazováním). Jestliže těleso budeme stlačovat nebo roztahovat, ohýbat, třít po podložce nebo zatloukat, tak se konala práce, o kterou se zvýšila vnitřní energie tělesa.
Na čem závisí vnitřní energie : Vnitřní energie patří mezi stavové funkce. Z hlediska kinetické teorie látek je to energie, která závisí na charakteru pohybu a vzájemného působení částic, ze kterých se soustava skládá. Vnitřní energii tvoří: Celková kinetická energie Ek tepelného pohybu částic, které tvoří soustavu.
Jak se projevuje tření
Tření se projevuje nepříznivě např. i při lyžování, bruslení, na skluzavce, u dveří, … Proto se snažíme třecí sílu zmenšit – vodou, leštěním dotykových ploch, mazivem, atd. V praxi se také používají kuličková nebo válečková ložiska (valivá třecí síla je menší než smyková, asi 20-30krát).
Běžným způsobem, jak snížit tření, je použití maziv. Koeficient tření tradičních technických materiálů, např. oceli či keramiky, je obvykle vyšší než 0,5 pro tření za sucha, ale nižší než 0,1 pro mazaný kontakt.Dotýkají-li se dvě tělesa o různých teplotách, bude přecházet teplo z teplejšího tělesa na chladnější tak dlouho, až se teploty obou těles vyrovnají. Tento děj, při kterém, pohybující se částice teplejšího tělesa předávají studenějšímu tělesu část své vnitřní energie, nazýváme tepelná výměna.
Na čem závisí kolik tepla při tepelné výměně přijme nebo odevzdá těleso : Teplo závisí na změně teploty, je přímo úměrné zvýšení hmotnosti a závisí na složení tělesa.