Projekt Determinanty zdraví jsou faktory, které ovlivňují zdravotní stav a určit zdraví diferenciály popř nerovností v oblasti zdraví. Je jich mnoho a jsou rozmanité a zahrnují například přírodní, biologické faktory (např. Věk, pohlaví a etnický původ); chování a životní styl (např.Základní determinanty jsou: genetické dispozice, vlivy prostředí, úroveň zdravotní péče a životní styl.Zdraví je podle definice Světové zdravotnické organizace „stav tělesné, duševní a sociální pohody, nikoli pouhé nepřítomnosti nemoci nebo vady“.
Co to je determinant : Pojem determinanty označuje všechny okolnosti a faktory, které určitým způsobem posilují a upevňují nebo naopak ohroţují a oslabují zdraví. Zdravotní stav populace je výsledkem působení celé řady determinant různé povahy a různého původu.
Co je to Salutogeneze
Salutogeneze není zrovna nejznámější pojem na světě, jde však o důležitou součást moderní medicíny. Stručně řečeno je to model zdraví, jenž se zaměřuje spíš na faktory podporující tělesnou a duševní pohodu než na ty, které způsobují nemoci.
Co ovlivňuje naše zdraví : ovlivňují zdraví jednotlivce z cca 15–20 %, genetické faktory (vrozené vady, pohlaví, úroveň intelektu ad.) z asi 10–15 %, faktory související s životním stylem (sportování, sexuální chování, úroveň vzdělání, spotřební chování, životní úroveň, zvládání stresu, výživa a s ní spojená obezita atd.)
Duševní zdraví
Duševní zdraví je někdy přehlížené, ale je stejně důležité jako fyzické zdraví. Zahrnuje emocionální, psychologické a sociální blaho. Praktikování mindfulness, meditace a udržování silných sociálních vazeb může přispět k lepšímu duševnímu zdraví.
Sociální zdraví je termín, který odkazuje na způsoby, jakými lidé vytvářejí zdravé a pozitivní mezilidské vztahy mezi sebou. Dobré sociální zdraví pomáhá lidem zlepšit jejich emocionální pohodu a cítit se podporováni ve svém každodenním životě.
Co pro nás znamená zdraví
Zdraví se často chápe jako absence nemoci, funkcionálně jako schopnost vyrovnat se s denními aktivitami, nebo pozitivně jako způsobilost a podoba balance (vyrovnanosti). V každém organismu je zdraví forma homeostáze. To je stav rovnováhy mezi příjmem a výdejem energie a látky (s možností růstu).Determinant byl původně definován jako vlastnost soustavy lineárních rovnic. Determinant „určuje“, zda má soustava jednoznačné řešení, což nastává právě když je determinant nenulový.Zkoumání determinace lidské psychiky znamená objasňování, na základě čeho se utváří a vyvíjí osobnost. Psychologie se již po staletí pokouší zjistit, jaké faktory ovlivňují vývoj osobnosti člověka a jeho aktuální chování a prožívání.
Co si pod ním mohou představit a jaký má prevence účel Prevencí se rozumí soubor opatření, která by měla zabránit vzniku a rozvoji onemocnění, výskytu zdravotních komplikací, nepříznivým následkům nemoci a předčasnému úmrtí.
Co je to nemoc : Nemoc. Stav organismu vznikající působením zevních či vnitřních okolností narušujících jeho správné fungování a rovnováhu. Dochází k poruchám fce a struktury orgánů vedoucím ke vzniku příznaků nemoci a k dalším důsledkům. Nemoc je souhrn reakcí organismu na poruchu rovnováhy mezi ním a prostředím.
Co tvoří zdravý životní styl : Zdravě žijící člověk je takový, který si udržuje přiměřenou hmotnost, pravidelně cvičí, vyhýbá se alkoholu, drogám a cigaretám, je zaměřený na pestrou a vyváženou stravu. Zdravý je také po mentální rovině, cítí se uvolněně, bez stresu a udržuje si dobré vztahy se svým okolím.
Čím se vyznačuje duševní život
Světová zdravotnická organizace popisuje duševní well-being, jako stav, kdy si jedinec uvědomuje vlastní schopnosti, vypořádává se se stresem každodenního života, dokáže pracovat produktivně a plodně a je přínosem pro svou komunitu.
Duševní zdraví zahrnuje emocionální, psychickou a sociální pohodu. Světová zdravotnická organizace ho definuje jako stav pohody (wellbeing), kdy každý jedinec realizuje svůj vlastní potenciál, dokáže se vyrovnat s běžnými životními stresy, dovede pracovat produktivně a užitečně a je schopen přispívat své komunitě.5 návyků, které vám pomohou zlepšit vaše duševní zdraví
- Dopřejte si dostatek spánku. Spánek je mimořádně důležitý, protože umožňuje vašemu tělu nabrat sílu a zároveň resetovat vaši mysl.
- Jezte zdravě a cvičte.
- Buďte v kontaktu s ostatními.
- Relaxační techniky.
- Buďte vděční a zůstaňte pozitivní
Co je to mentální zdraví : Duševní zdraví, psychické zdraví nebo mentální zdraví (anglicky mental health) je úroveň psychické pohody či blahobytu (anglicky psychological well-being) a nepřítomnost psychických poruch. Je to stav, ve kterém člověk „funguje na uspokojivé úrovni emocionálního a behaviorálního rozpoložení“.