Strach, separace, nedostatek spánku, hormonální vlivy, nuda, špatná socializace v ranných stádiích života, zejména u ručně dokrmovaných mláďat, všechny tyto faktory mohou hrát roli při vzniku sebepoškozování a škubání peří.Nemocná andulka v takovém případě může kýchat, pelichat nebo projevovat nezájem o své okolí. Častým projevem nachlazení je také problém s dechem, který se dá dobře pozorovat ve chvílích, kdy necháte andulku létat mimo klec. Kromě možného nezájmu o jinak oblíbené hračky také daleko nedoletí a bude jí to dělat problém.Právě u život ohrožujících, akutních onemocnění ledvin ptáčci nečinně, malátně posedávání a čepýří se. U většiny přijde záhy průjem, který na sebe vezme podobu neforemného, vodového výkalu a rapidně se zhorší celkový stav zvířete. Pokud ptáček trpící těmito příznaky nenavštíví veterináře, může během pár dní zemřít.
Čím může andulka onemocnět : Čím může andulka onemocnět – 2. část
- Psitakóza. Těžko zvolit charakterističtější nemoc pro exotické ptáky.
- Svrab – vápenka. Zatímco charakteristická nemoc nese jméno po papoušcích a je obtížně zjistitelná, ta dost možná nejrozšířenější je dobře rozpoznatelná.
- Onemocnění ledvin.
- Ztráta peří
Proč andulky křičí
Křik je přirozený způsob komunikace papoušků. Nese se na velké vzdálenosti a umožňuje jim najít jeden druhého v hustých korunách stromů. Papoušek může křikem vítat východ slunce, varovat nás před domnělým nebezpečím, sdělovat svoji radost nebo nás informovat, ve kterém pokoji se nachází.
Proč andulky pískají : Vyvolává jej parazitický roztoč Knemidocoptes pilae. Toto onemocnění, známé jako vápenka, se u andulek projevuje hlavně na zobáku, obočí, hlavě a nohách. Rohovina zobáku je jakoby proděravělá četnými dírkami, kůže v okolí zobáku a očí zduřuje a je rovněž jakoby proděravělá.
Sedí na bidle na jedné noze
Normální chování, pohodlný postoj, když pták odpočívá. Pokud ale trvale upřednostňuje 1 nohu (při šplhání, chůzi), navštivte veterináře.
Z ovoce a zeleniny vybírejte např. banán, okurku, salát, meruňky, rybíz, jablko, mrkev, salát nebo hrozny. Pozor si ale u ovoce i zeleniny dejte na pecičky a jadérka, také se vyhněte fazolím, rebarboře, nedávejte jim ani stonky z rajčat nebo houby.
Jak poznat že je andulka šťastná
Jak se pozná, že je andulka spokojená Spokojená andulka dobře jí, zpívá a vůbec se pořád něčím zabývá, přebírá si peří nebo si hraje s hračkami. Jak se pozná, že se andulka bojí Může se přikrčit v koutě klece, vytáhnout se tak, že vypadá hodně vysoká a hubená, nebo se třepotat po kleci.Ptáci slyší v podobném rozsahu jako člověk, avšak u většiny je sluch absolutní; z lidí ho mají jen někteří. Například Andulka vlnkovaná má sluchový rozsah 40–14 000 Hz a optimální slyšení v rozsahu 2 000 Hz. Člověk má sluchový rozsah 16–24 000 Hz a optimální slyšení 1 000–2 800 Hz (Z. Veselovský, 2001).Jak se pozná, že je andulka spokojená Spokojená andulka dobře jí, zpívá a vůbec se pořád něčím zabývá, přebírá si peří nebo si hraje s hračkami. Jak se pozná, že se andulka bojí Může se přikrčit v koutě klece, vytáhnout se tak, že vypadá hodně vysoká a hubená, nebo se třepotat po kleci.
Ideální je, pokud máte v ruce nějaký pamlsek – andulku jím nalákáte a bude vám brzy zobat z ruky. Jakmile bude na krmení z ruky zvyklá, zkuste jí pamlsek nabídnout, když se bude nacházet v jiné části kleci, odkud na pamlsek nedosáhne. Takto andulku přesvědčíte, aby vám skočila na ruku a přijala od vás pamlsek.
Jak odnaučit andulku křičet : Nejprve mu ukažte pokrývku a dejte mu šanci uvědomit si, že dělá špatnou věc. Přikryjte mu jen část klece a přísně mu dejte najevo, že musí být hodný, jinak ho přikryjete ještě víc. Pokud křičí i nadále, zakryjte další část klece a opět mu připomeňte, že musí být hodný. Když i pak neposlechne, zakryjte klec úplně.
Jak poznat samce a Samicku andulky : Pohlaví dospělých andulek lze rozeznat podle ozobí, tedy měkkého okolí nosních dírek nad zobáčkem. Běžně má toto ozobí sameček modré, mladá samička bílé, později hnědé. Problém však může nastat u mutací, mláďat a mnohdy je určení pohlaví oříškem i pro zkušeného chovatele.
Co mají andulky nejraději
Co andulkám prospívá Z ovocných plodů andulkám chutnají jahody, dužniny pomerančů, oloupaná jablíčka, hrozny, rajčata, hrušky nebo višně… Všechny tyto druhy ovoce jsou pro andulky vhodné. Můžete jim také dát ostružiny, meruňky, ananas, banán, kiwi a mango.
Nejradši mají různá zrcátka, zavěšené provázky, žebříky, rolničky a podobně. Kromě bidýlek a hraček je třeba do klece umístit pítko s čerstvou vodou, kovovou nádobku na krmivo a vaničku, do které dáte vodu. Andulky se totiž moc rády koupou.Oči a zrak
Jejich mozek dokáže zpracovat obrovské množství obrázků, které očima zaznamenávají, což ve své podstatě znamená velice kvalitní zrak. Umí zaznamenat 150 obrázků za sekundu, zatímco u člověka je to obrázků za sekundu pouze 16. Andulky mají o jedno (téměř neviditelné) oční víčko navíc, oproti lidem.
Jak poznam že se andulka boji : Jak se pozná, že se andulka bojí Může se přikrčit v koutě klece, vytáhnout se tak, že vypadá hodně vysoká a hubená, nebo se třepotat po kleci. Když strach přejde a ona se zase cítí bezpečná, často načepýří peří a pořádně se otřese, než se zase usadí.