Campylobacter způsobuje gastroenteritidu (zánět žaludku a tenkého střeva), která se projevuje průjmy s obsahem hlenu a krve, nevolností, zvracením, silnými křečovitými bolestmi břicha, zvýšenou tělesnou teplotou a bolestí hlavy.Dostatečný příjem tekutin je základem léčby, aby nedocházelo k dehydrataci organismu. V prvních dnech kampylobakteriózy byste se měla vyhnout čerstvému ovoci (s výjimkou banánů), tučným a kořeněným jídlům, syrové zelenině, mléčným výrobkům, alkoholu a nápojům s obsahem kofeinu, jako jsou káva či slazené limonády.Kampylobaktery přežívají při nízké teplotě, ve vodě i několik týdnů.
Co jíst při Campylobacter : Vhodné: kuře, krůta, telecí maso, králík, zvěřina, zcela očištěné libové hovězí, vepřové, jehněčí maso, šunka libová drůbeží, vepřová a telecí (min. 90 % masa), nízkotučné ryby (např. pstruh, losos, treska, candát, lín, platýz, případně tuňák).
Co zpusobuje bakteriální infekcí
Bakteriální infekce jsou infekce způsobené bakteriemi. Bakterie způsobují celou řadu bakteriálních onemocnění – např. tetanus, listeriózu, tuberkulózu, choleru, břišní tyfus, mor a mnoho dalších. Bakteriální infekce není totéž co bakteriální onemocnění, neboť infekce se nemusí navenek nijak projevit (alespoň zpočátku).
Co způsobuje infekce : Infekce jsou způsobeny malými organismy (mikroorganismy), které pouhým okem nelze spatřit. Velká většina infekcí je vyvolána dvěma skupinami mikroorganismů – bakteriemi a viry. Třetím typem mikroorganismů jsou prvoci, (jedná se o větší jednobuněčné organismy) a plísně.
Po vstupu do našeho těla se bakterie začnou množit a nemoc musí být léčena antibiotiky, což jsou jediné léky, které dokáží bakterie zničit. Antibiotika jsou velmi účinná, jejich nadměrné užívání může mít ale vážné důsledky.
Převaření vody s koliformními bakteriemi
Koliformní bakterie nepřežijí v prostředí, kde je více než 50 stupňů Celsia. Obyčejným převařením vody je tedy dokážete zahubit. Jde sice o účinnou metodu, ale při používání velkého množství vody je poněkud nepraktická.
Jak se přenáší Kampylobakterie
Při nedostatečné tepelné úpravě masa je možné, že se bakterie přenesou na člověka. Nedostatečná hygiena: Nedodržování hygienických pravidel při manipulaci s potravinami nebo kontaminované nástroje obecně přispívají k šíření bakterií. Infekce se může šířit i skrze neumyté ruce po použití toalety.Bakterie se množí pomocí nepohlavního dělení velmi rychle. Délka jednoho reprodukčního cyklu je 20–150 min (čím příznivější podmínky, tím je cyklus kratší). Množení je regulováno množstvím živin a koncentrací produktů bakteriálního metabolizmu.Při průjmu se tělo rychle dehydratuje, čímž může dojít k mnohem závažnějším problémům. Pijte čistou vodu, sycené minerálky s hořčíkem, bylinkový nebočerný čaj. Nepijte limonády s bublinkami, kávu, alkohol. Pokud to vyžaduje váš stav, snažte se pít alespoň po lžičkách.
Dietní strategie při průjmu
Vybírejte lehce stravitelné potraviny, jako je bílé pečivo, banány a rýže, mohou uklidnit podrážděné střevo. Vyhněte se potravinám, které mohou zhoršovat průjem, jako jsou pikantní jídla, vysoký obsah vlákniny a tuků.
Jak se léčí bakterie : Po vstupu do našeho těla se bakterie začnou množit a nemoc musí být léčena antibiotiky, což jsou jediné léky, které dokáží bakterie zničit. Antibiotika jsou velmi účinná, jejich nadměrné užívání může mít ale vážné důsledky.
Jak se pozná zánět v těle : Zvýšená hladina bílých krvinek, CRP (C-reaktivní protein) a ESR (rychlost sedimentace erytrocytů) dokáže ukázat na přítomnost zánětu v těle. Mezi další zobrazovací metody pak patří ultrazvuk, MRI nebo CT, které mohou odhalit známky zánětu v konkrétních orgánech nebo tkáních.
Jak dlouho trvá zánět
Druhy podle délky trvání zánětu: akutní – trvá nejdéle dva týdny, odezní bez následků, výborná regenerace; chronický – trvá déle než šest týdnů, dochází k poškození tkáně a jejímu nahrazení vazivem.
Mezi hlavní příznaky infekce zlatým stafylokokem mohou patřit:
- kožní infekce a hnisavá ložiska na kůži;
- abscesy neboli zánětlivé dutiny v těle;
- rýma, bolest v krku či horečka;
- bolesti břicha, průjem či zvracení;
- dlouhodobé oslabení imunitního systému;
- mdloby a výpadky vědomí;
- komplikované hojení po operacích;
Zánětu se můžeme zbavit, vyloučíme-li ze stravy ztužené tuky, běžné rafinované rostlinné oleje, lepek, mléčné výrobky, kofein a cukr. Změnou jídelníčku se můžeme zbavit migrén, alergií, vysokého krevního tlaku, protizánětlivá strava navíc posiluje imunitu.
Jak poznam že mám E. coli : Touto bakterií se můžete nakazit z potravin, jako jsou nedovařené hovězí maso, nepasterizované mléko, kontaminovaná voda a džusy. Příznaky infekce E. coli, které mohou trvat až 10 dní, zahrnují těžký průjem, bolesti břicha a zvracení.