Je v těle hojně zastoupen, nejvíce ho je v kostech, v zubech a v nervech. Jeho nedostatek v krvi je nejčastěji při špatné funkci příštitných tělísek, nedostatku vitaminu D, nemoci ledvin, slinivky břišní, nedostatku hořčíku.Jak se projevuje nedostatek vápníku
- Nespavostí a zvýšenou únavou,
- svalovými křečemi,
- zvýšenou kazivostí zubů
- a problémy s lámavostí kostí.
Silně brzděna tvorba semen a plodů, zasychání, pihovatost a hniloba plodů. Často může být nedostatek vápníku u rostlin výsledkem nízké transpirace celé rostliny nebo postižené tkáně.
Jak se projevuje nedostatek vápníku v lidském těle : Jaké jsou příznaky nedostatku vápníku Máte-li nedostatek vápníku, může na to vaše tělo reagovat bolestí svalů nebo kostí – zejména v zádech a na krku, dále lámavostí nehtů, zvýšenou kazivostí zubů, nervozitou, depresivními stavy, vysokým krevním tlakem, necitlivostí a svalovými křečemi.
Co blokuje vstřebávání vápníku
Vápník je schopen zapříčinit sníženou absorpci hořčíku ve střevech, a to platí i opačně, kdy vysoké dávky hořčíku mohou snížit vstřebávání vápníku. Je to dáno tím, že tyto minerály mají stejné transportéry a jestliže se užívají současně, tak o vstřebávání jednoduše řečeno bojují.
Jak rychle doplnit vápník : Vhodná je třeba brukvovitá zelenina, ze které vaše tělo využije až 60 % vápníku. Vyzkoušet můžete třeba kapustu nebo brokolici. Dobrou volbou mohou být také semínka, například chia, které ve dvou čajových lžičkách obsahuje až 200 mg vápníku, nebo sezamové.
Co omezuje vstřebávání vápníku
- vláknina.
- vysoké množství soli.
- tavicí sůl (např. v tavených sýrech)
- kyselina fosforečná v kolových nápojích.
- přemíra alkoholu, cigaret.
- přemíra kávy.
- fytáty (některé obilniny – otruby)
- oxaláty (např. špenát, rebarbora, černý čaj)
Největšími zdroji vápníku ve stravě jsou mléko a veškeré mléčné výrobky, mák, lískové ořechy, mandle, kakao, sója, zelené natě (kopr, petrželka, pažitka).
Co brání vstřebávání vápníku
Dalšími příčinami nedostatku vápníku může být porucha vstřebávání vápníku ve střevě (tzv. malabsorpce vápníku, např. ve stáří, v důsledku nedostatku vitaminu D, nedostatku estrogenů, intolerance laktózy nebo nadměrné konzumace alkoholu) a zvýšené vylučování vápníku ledvinami.Hypokalcemie je snížená koncentrace ionizova- ného kalcia, která klesne pod hranici normální koncentrace ionizovaného kalcia obyčejně pod 1,25 mmol/l. Hladinu ovlivňuje aktuální acidoba- zická rovnováha, kdy acidóza zvyšuje a alkalóza snižuje koncentraci ionizovaného kalcia.Kalcitonin je hormon, který se podílí na regulaci hladiny vápníku a fosfátů v krvi. Kalcitonin vzniká v tzv. parafolikulárních buňkách štítné žlázy, odkud je uvolňován do krevního oběhu. Kalcitonin snižuje hladinu vápníku v krvi (to znamená, že má opačný účinek než paratyroidní hormon).
Hyperkalcemie vzniká, když vstup kalcia do krve je větší než jeho ztráta. To se objevuje při nadměrné kostní resorpci, excesivní resorpci kalcia zažívacím traktem a abnormální vazbě kalcia na proteiny, což vede k zvýšení hladiny kalcia v krvi, která převýší kapacitu ledvin kalcium odstranit do moči.
Co je to Hyperkalciurie : Hyperkalciurie – obvykle vede k tvorbě kalciumoxalátových konkrementů. Za hypekalciurii se považuje vylučování vápníku větší než 7 mmol/d při smíšené dietě a vyšší než 4 až 5 mmol/d při bezkalciové stravě. Rozlišujeme hyperkalciurii primární (idiopatickou) a sekundární.
Jak se projevuje hyperkalcemie : Příznaky hyperkalcemie jsou často nespecifické, jako je patologická únava, nevolnost, zvracení, zácpa a také spavost a zmatenost, což ztěžuje stanovení diagnózy. Tyto příznaky totiž lze vysvětlit také obecnými příznaky nádorové nemoci nebo nežádoucími účinky farmakoterapie, třeba podaných cytostatik.
Co zpusobuje Hyperkalcemii
Hyperkalcemie vzniká, když vstup kalcia do krve je větší než jeho ztráta. To se objevuje při nadměrné kostní resorpci, excesivní resorpci kalcia zažívacím traktem a abnormální vazbě kalcia na proteiny, což vede k zvýšení hladiny kalcia v krvi, která převýší kapacitu ledvin kalcium odstranit do moči.