Kdy sbírat levanduli Levandule na sušení se sbírá v červenci nebo srpnu. Těsně před úplným rozevřením květů, kdy je většina z nich ještě v pupenech, ale už je vidět barva květenství. Tehdy se totiž v levanduli nachází nejvíce éterických olejů.Stonky můžete sušit i v sušičce na ovoce, což je nejrychlejší. Musíte si ale dát pozor, aby teplota sušení nepřesáhla 35 °C.Zavěsit a usušit. Za předpokladu, že vodu ve váze pravidelně měníme a nestavíme ji na prudké slunce, vydrží řezané květy pěkné asi týden. Když levanduli usušíme, vydrží krásná několik let. Zvlášť vhodným kandidátem pro sušení je kultivar levandule lékařské Hidcote, který si barvu a vůni uchovává celou věčnost.
Co dělat se sušenou levanduli : Sušené květy se už tradičně používají pro přípravu čaje, který má relaxační a uklidňující účinky. Takový čaj je vhodný všude tam, kde bojujeme s neduhy jako je nespavost, nervozita, stres, deprese, pocity napětí, bolesti hlavy, nepříjemné stavy v období klimakteria a pod.
Co s květy levandule
Levandulové květy se používají i při přípravě nejrůznějších dezertů a cukrovinek včetně zmrzliny, přidávají se do relaxačních koupelí a plní se jimi voňavé polštářky. Rovněž jsou populární dekorací a s jejich motivem je možné se setkat na celé řadě předmětů od květináčů až po porcelánové nádobí.
Kdy obráží levandule : Na jaře. Na jaře, na přelomu března a dubna je ideální čas proto, abyste zastřihli své krásné levandule. Vhodnou dobu poznáte podle toho, že rostlina začne obrůstat a když ji rozhrnete, tak uvidíte drobné malé pupeny (lístečky), které začnou rašit.
Kdy sklízet levanduli Levanduli sklízejte v průběhu srpna, kdy je nejvhodnější do čajů, limonád i na výrobu oleje. Pokud ji chcete na sušení, pak sklízet musíte o dost dříve, a sice v průběhu června. Levandule nebude tolik opadávat, ale ochudíte se o krásu a vůni jejich květů.
Jak skladovat levanduli
- Ponecháme na tmavém místě s dostatečným prouděním vzduchu.
- Sušíme při teplotách kolem 35°C.
- Usušenou levanduli poznáme vizuálně i po hmatu.
Co dělat s levanduli po zimě
Po odkvětu začněte rostlinu stříhat. Podzimní prořezávání je potřeba nejen k udržení dekorativního vzhledu keře, ale také ke snížení rizika jeho zamrznutí v zimě. Dlouhé výhony keřů jsou nejvíce náchylné k vymrznutí, zvláště pokud není dostatek úkrytu.Při jarním střihu levandulí je důležité obstarat si ostré a pevné nůžky. Stříháme do třetiny nových výhonků. To levanduli přiměje k tomu, aby vytvořila rychleji nové zdravé lístky a stonky, na kterých během pár měsíců uvidíme krásně fialové květy, plné sladké a pronikavé vůně.Kdy sklízet levanduli Levanduli sklízejte v průběhu srpna, kdy je nejvhodnější do čajů, limonád i na výrobu oleje. Pokud ji chcete na sušení, pak sklízet musíte o dost dříve, a sice v průběhu června. Levandule nebude tolik opadávat, ale ochudíte se o krásu a vůni jejich květů.
Jak pěstovat levanduli ze semínek
Připravte si vhodný výsevní substrát s pískem v poměru 4:1. Substrát nasypte do nádoby, kterou budete používat na klíčení. Rozprostřete semínka po povrchu a zatlačte asi centimetr hluboko. Povrch lehce navlhčete pomocí rozprašovače, ať semínka nevyplavíte.
Proč mi usychá levandule : Proč levandule usychá Levandule obvykle usychá kvůli příliš velké vlhkosti způsobující hnilobu a plísně kořenů. Odstraňte nakažené kořeny i suché stonky, přesaďte levanduli do dobře prosychající zeminy a zalévejte až ve chvíli, kdy je substrát suchý.
Proč mi schne levandule : A:Příliš mnoho slunečního svitu může způsobit, že levandule začne usychat. Je důležité ji umístit na místo, které poskytuje dostatečný stín nebo ji zastínit pomocí sítě. Také je dobré zalévat levanduli častěji během horkých letních dnů.
Jak dlouho vydrží sušený heřmánek
Správně sušené a skladované rostliny si většinou zachovají svoji přirozenou barvu a vůni. Vydrží vám rok, některé dokonce i dva. Přeji hodně radosti a užitku, až si z vlastnoručně nasbíraných a usušených bylin budete vařit třeba čaje.
Pozor na látkové a papírové pytlíky
Rozhodně je neskladujte v látkových či papírových pytlících, protože tyto materiály neuchrání bylinky před vlhkostí a unikají jimi aromatické látky. Bylinky uchovávejte na suchém a temném místě maximálně pokojové teploty, nejlépe v tmavých a dobře uzavíratelných nádobách.Každý rok zkrátíte přibližně třetinu starých výhonků, aby se rostlina postupně obnovila, aniž by došlo k jejímu šoku nebo poškození. Jak hluboko řezat: Při omlazovacím řezu se doporučuje řezat asi 5-10 cm nad zemí, nebo těsně nad místem, kde začínají nové výhonky.
Co udělat s levanduli na podzim : Levandule stříháme na podzim a na jaře „dokulata“, nejlepší je zkracovat starší rostliny o cca 1/3, přičemž odstraňujeme i uschlé výhonky a větvičky. Ty odstraníme zcela. Z rostlin tvarujeme rovnoměrné bochánky a nikdy nestříháme do dřeva, když nevidíme nové lístky.