Snášení se děje každý druhý den, nejčastěji večer, a pokud má pštros více samic, snáší tyto společně bez žádného zjevného nepřátelství. Rozdíl je pouze v počtu snesených vajec. Zatímco dominantní samice jich snese až 8, ostatní samice snesou kolem 3–4 vajec.Několik samic snáší tmavo zelená vejce do jednoho hnízda (každá 5 – 15 vajec). Sedí na nich samec 49 – 56 dnů (během této doby téměř nejí a nepije) a ten pak i mláďata 7 měsíců vodí a učí. Je běžné, že samice o samce bojují. Někdy se samice páří s více samci a snáší vícekrát za sezónu.Kolik slepičích vajec je jedno pštrosí Pštrosí vejce je obvykle ekvivalentem asi 24-30 slepičích vajec co do velikosti. To znamená, že je zhruba tolikrát větší než průměrné slepičí vajíčko.
Jak dlouho vydrží pštrosí vejce : Trvanlivost: Vejce vydrží čerstvé 4 – 5 týdnů. Vám jej doručíme s expirační lhůtou 2 – 5 týdnů.
Kdy snáší pštros vejce
Pohlavní dospělost nastupuje ve dvou až třech letech u samic, u samců ještě o rok déle. Snášková sezóna začíná v březnu a trvá až do září. Samice snáší vejce každý druhý den.
Co udělat když mám hodně vajec : Klasickým řešením může být salát, do kterého se vejce mohou přidat, nebo pokrmy, ke kterým se pokrájené vejce na tvrdo hodí – třeba koprová omáčka. Největší klasikou na tisíc způsobů je vajíčková pomazánka, která má tu výhodu, že do ní padne vajec hodně. Velmi efektním způsobem se dají vejce zpracovat jako plněná.
Pštros dospívá ve dvou až třech letech a je dost plodný. Samice ročně snese 30 až 80 vajec. Snáškové období trvá od jara do konce srpna a někdy i déle. Samice sedí na vejcích ve dne, samec v noci.
Pokud jste vejce vložili do chladničky, kde je teplota kolem 5 °C, tak vejce zde vydrží přibližně jeden týden, někdy se uvádí i 10 dní. Vejce natvrdo v tu chvíli rozhodně nepatří do dveří lednice, kam se často vkládají vejce syrová. Doporučujeme je vložit do spodní části lednice, neboť tam je teplota nejnižší.
Kolik slepičích vajec se vejde do pštrosího
Jedno pštrosí vejce vydá za zhruba 25 slepičích. "Většina lidí z nich dělá míchaná vejce," říká Anita Jeukenová ze pštrosí farmy ve městě Kevelaer u hranic s Nizozemskem. Uvařit takové pštrosí vejce natvrdo zabere i hodinu. Krásná tuková vrstva na skořápce pštrosího vejce pak ale přichází vniveč.Pštros je polygamní pták, který si vytváří harémy z několika samic. Samec si vyhrabává v zemi snůškovou jámu, do které samice klade svá vejce. Jedno pštrosí vejce váží až 1,5 kg a je největším vejcem ze všech ptáků. Samec i samice se střídají v sezení na vejcích, které trvá asi 42 dnů.Do studené vody vložte vejce a přiveďte k varu. Vaříme 35 minut. Poté vejce vyjměte a zchlaďte ve studené vodě cca 2 min. Vejce zbavte skořápky jednoduše nakřapnutím tak jako u běžného vejce slepice domácí.
Jako pojivo poslouží tvaroh, lučina, kysaná smetana, majonéza, jogurt nebo kombinace zmíněných surovin. Nakrájenými vařenými vejci obohatíte také pomazánku z mrkve, ředkviček, tvarohu i škvarků. Dokonalou dvojku tvoří vejce s rybou. Vařená vajíčka se přidávají do rybičkové nebo tuňákové pomazánky.
Proč nedávat vejce do lednice : Hlavně neomývat a nedávat do dveří lednice
Ani do obchodu nesmí jít omyté. Mají totiž přirozenou ochrannou vrstvu, která chrání vejce před tím, aby se do něj nic nedostalo. Zároveň zajišťuje, že vydrží déle a nezkazí se,“ popisuje chovatel.
Jak uchovat vejce co nejdéle : Tipy našich babiček, jak si vejce uchovat na zimní období
Ukládaná vejce se nesmí dotýkat dna. Pak vajíčka zasypeme pšenicí tak, aby nebyla vidět. Pokud je to možné, skladujeme v temnu a chladu. Vejce by měla v pšenici vydržet až 8 měsíců.
Které slepice snáší nejvíc vajec
Hybridky – nejproduktivnější nosné slepice
Hybridky vynikají velikostí roční snůšky nad ostatní plemena slepic, když snesou i přes 300 vajec ročně. Snáší tedy téměř jedno vejce denně, takže při jejich chovu rozhodně nebudete mít v kuchyni problém s jejich nedostatkem.
Prosvícení vajec je zde velmi užitečné. K tomu můžete použít speciální nástroj nazývaný prosvěcovačka vajec, která je k tomu speciálně navržena. Díky prosvícení můžete již po několika dnech inkubace snadno rozpoznat, která násadová vejce jsou oplozená a která ne.Vejce má na sobě tenkou ochrannou vrstvu (tzv. kutikula), ta po snesení vejce ucpává póry ve skořápce. Tím je vnitřek vejce chráněn před škodlivými mikroorganismy a potenciální nákazou. Pokud vejce před vložením do lednice umyjeme, tuto ochranu tím porušíme.
Jak nejlepe pripravit vajíčka : Nejpopulárnější a nejrychlejší možností pro transport slepičích vajec je obvykle silniční doprava. Přeprava pak nezávisí na harmonogramu železničních stanic nebo letišť a může využívat flexibilní směrování zboží od dveří ke dveřím.