Jak by měl vypadat osobní dopis?

  • Místo a datum napsání;
  • Oslovení adresáta.
  • Úvod dopisu.
  • Vlastní sdělení;
  • Závěr;
  • Podpis;
  • Kontakt na pisatele.

Oficiální dopis musí obsahovat adresy obou stran, místo a datum, předmět, oslovení, text a podpis, neměl by přesáhnout jednu stránku, píše se tedy stručně a věcně, jazyk by měl být spisovný a neutrální.Úřední nebo formální dopis má své náležitosti, které musí být splněny. Jde především o hlavičku – jméno a adresu odesílatele i adresáta, dále předmět dopisu a nakonec podpis a datum.

Co musí mít dopis : Obsahem dopisu je soukromá zpráva, oznámení, úřední předvolání, účet či faktura, nebo reklamní oznámení. Zpráva by měla obsahovat datum sepsání (vzniku, vystavení), místo sepsání, dále potom oslovení, samotné sdělení a podpis vyhotovitele zprávy. Jedná se o obecně ustálenou formu, nikoliv o předpis.

Jak zakončit osobní dopis

Pozdrav či závěrečná formule na konci dopisu mohou být povahy: nevětné, např. S pozdravem, S přátelským pozdravem, Se srdečnými pozdravy, v e‑mailu lze také S přáním pěkného dne –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ za těmito pozdravnými formulemi se nepíše žádné interpunkční znaménko, větné s pokračováním na dalším řádku, např.

Co by mělo být v průvodním dopise : Průvodní dopis

  • Vždy začínejte oslovením.
  • Buďte struční, pište v krátkých odstavcích.
  • Zdůrazněte souvislost mezi Vámi a danou pozicí, proč reagujete právě na tuto pozici, jaké zkušenosti z Vás dělají toho pravého kandidáta.
  • Zmiňte, proč chcete pracovat v dané společnosti a co do ní přinesete.

Oslovte zaměstnavatele / personalistu.

Volte tedy spíše oslovení typu hezký nebo dobrý den. Přímé oslovení použijte jen v případě, že přesně víte, komu píšete. Velmi důležitou částí navazující na oslovení je specifikace pracovní nabídky, na kterou se hlásíte.

Na začátek úředního dopisu uveďte do levého horního rohu svou adresu. Úředník či jiný významný příjemce hned po otevření dopisu uvidí, kdo jej poslal. Pod svou adresu uveďte adresu příjemce, kterým může být buď konkrétní osoba nebo oddělení, úřad, škola či jiná instituce.

Jak začít formální dopis

Oslovení Nezapomeňte na formální oslovení příjemce. Pokud píšete konkrétní osobě, začněte slovy Vážený pane/Vážená paní; oslovujete-li celé oddělení nebo příjemce neznáte, použijte oslovení Vážení.Adresa musí být napsána čitelně, přehledně, dostatečně velkým písmem a bez přepisování; je-li adresa psána strojem, na počítači apod., písmo (malá písma) nesmí být menší než 2,5 mm. Adresa adresáta nesmí být napsána červenou barvou nebo prostředkem obsahující luminiscenční barvivo.Základní ceny

OBYČEJNÉ PSANÍ EKONOMICKÉ* Do hmotnosti / cena v Kč
50 g – standard 100 g
Základní cena 27,00 31,00
Cena se Zákaznickou kartou ČP – při jednorázovém podání 1 – 9 ks zásilek 26,00 30,00
Cena se Zákaznickou kartou ČP – při jednorázovém podání 10 a více ks zásilek 25,00 29,00


Poštovní známka je doklad o předplacení poštovní služby. Má formu potištěného papíru s lepící vrstvou na rubu, který lze nalepit na obálku nebo jinou zásilku. Od 1.7.2023 jsou ceny poštovních zásilek do 50g: vnitrostátní ekonomická 27,- Kč, evropské země 44,- Kč a mimo evropu 50,- Kč.

Co napsat na konec dopisu : Formální fráze pro ukončení e-mailu:

  1. S pozdravem,
  2. S pozdravy,
  3. S laskavým pozdravem,
  4. Zdraví,
  5. Všechno nejlepší,
  6. S vřelým pozdravem,
  7. Vše nejlepší,
  8. S pozdravem,

Jak zakončit neformální dopis : 4) Neformální rozloučení v dopise anglicky

  1. Hope to hear from you soon.
  2. Kind regards.
  3. All my love.
  4. See you.
  5. Také care.
  6. All the best.
  7. Best wishes.

Jak začít průvodní dopis

Průvodní dopis začněte zdvořilým pozdravem a pokračujete vysvětlením, o jakou konkrétní pozici se ucházíte a kde jste se o ní dozvěděli. Můžete ve stručnosti zmínit vaši motivaci – proč vás právě tato pracovní nabídka zaujala a jakou pro ni máte kvalifikaci (například, že už 10 let působíte v oboru).

Nejdůležitější je, aby adresát obsaženému sdělení v dopise porozuměl.

  1. Adresa odesílatele. Na prvním místě je Vaše adresa, tj.
  2. Adresa příjemce.
  3. Předmět žádosti.
  4. Oslovení
  5. Text žádosti.
  6. Rozloučení a podpis.

Začít motivační dopis je možné formulacemi typu: Vážený pane, Vážená paní, Vážený pane řediteli aj. Pokud oslovení uchazeč nezná, může použít „Vážené vedení“ nebo „Vážení“.

Jak správně oslovit v dopise : Obvykle je oslovení ve formě Vážený pane/Vážená paní a následuje oslovení akademickým titulem, funkcí nebo příjmením. Za oslovením se vždy píše čárka a další řádek by měl začínat malým písmenem.