Jak casto si čistit zuby?
Vědecké studie prokázaly, že zubní plak stačí odstranit jednou za 24 hodin. Nejlepší je to večer. Absolutním základem a nutností je pečlivost a vyčistění každého jednotlivého zubu zvlášť. Většina lidí nevěnuje čištění zubů takovou péči a důslednost, jakou potřebují a proto odborníci doporučují čistit si zuby 2x denně.Vzhledem k tomu, že plak v mezizubních prostorech může vést ke vzniku kazu i onemocnění dásní, odborníci doporučují používat každý den při čištění zubů také zubní nit.Po konzumaci jídla je pro vyčištění zubů dostačující dvacetiminutový odstup. Je to z toho důvodu, že po jídle je sklovina na zubech měkčí a náchylná k poškození. Jídlo i pití totiž jemně zuby naleptává. Bezprostřední čištění chrupu zbytečně ztenčuje zubní sklovinu, což může vést k její citlivosti až přecitlivělosti.

Co se stane když si nebudu čistit zuby : Zubní plak je měkký povlak na zubech, který se tvoří v průběhu celého dne a je plný bakterií. Pokud se tento povlak nebude odstraňovat pravidelně zubním kartáčkem a mezizubním kartáčkem, díky slině povlak zmineralizuje, ztvrdne a vytvoří se zubní kámen. Ten spolu s plakem dráždí dáseň, která je opuchlá, krvácí.

Proč si čistit zuby večer

Večer je tedy nutné po vyčištění zubů už nic nejíst, ani nepít kromě čisté vody. Neméně důležitá je správná technika. „Úplně nejlepší je, když si nechají lidé u svého zubaře či dentální hygienistky předvést jak nejlépe čistit zuby.

Jak dlouho po jídle si čistit zuby : Sklovina se stává díky tomu měkčí a snadněji se poškodí, posléze tak snadněji vznikají zubní kameny nebo kazy. Trvá zhruba 30 minut po ukončení jídla, než se opět pH v ústech stabilizuje. Proto bychom se měli držet základního pravidla, tedy počkat zhruba půl hodiny po jídle s čištěním zubů.

Vždycky si čistěte zuby směrem „z červeného na bílé“, tedy od dásně směrem k zubu. To je obzvláště důležité u dásní, které jsou poškozené nebo dokonce zanícené (viz článek Zánět dásní). Při čištění používejte jemný tlak a krouživé pohyby. Vodorovnými pohyby si čistěte pouze kousací plošky.

Zuby by měly být po vyčištění zcela hladké což jednoduše ověříte, když si přes dostupné plošky zubu přejedete jazykem. Pokud na povrchu zubů zůstal plak, nebude pocit hladkosti povrchu dokonalý.

Jak vyčistit zuby aby byly bílé

Čištění zubů

Asi nejefektivnější domácí způsob pro bělejší úsměv. Pravidelným čištěním zubů odstraňujete z povrchu zubů usazený zubní plak, který má sám nehezké zbarvení do žluta. Pro efektivní vybělení je však nejvhodnější použít bělící sady jako je například sada Toothy nebo si nechat zuby vybělit u lékaře.Čištění zubů bez použití pasty může zahrnovat několik alternativních metod, jako je suché čištění, používání ústní vody, nebo dokonce žvýkání žvýkačky. Právě tyto metody se stávají čím dál populárnějšími alternativami.Mezi jídlo, které způsobuje kyselejší pH v ústech než jiné, patří ovoce nebo džusy, ale také kupříkladu káva, nebo i jídla plná cukrů jako jsou sušenky, dorty, cornflakes nebo i čokoláda. Po jejich konzumaci trvá návrat k běžnému pH i 2 hodiny, pokuste se dodržet tedy o něco delší interval před čištěním zubů.

Z našeho pohledu je důležitější žloutnutí zubů v povrchové vrstvě skloviny, tu mohou barvit pigmenty nejrůznějších potravin a nápojů. Mezi ty, které jsou z tohoto pohledu nejagresivnější, patří káva, červené víno, čaj a některé výrazně kořeněné či dobarvované potraviny.

Jak si co nejlepe vycistit zuby : Vždycky si čistěte zuby směrem „z červeného na bílé“, tedy od dásně směrem k zubu. To je obzvláště důležité u dásní, které jsou poškozené nebo dokonce zanícené (viz článek Zánět dásní). Při čištění používejte jemný tlak a krouživé pohyby. Vodorovnými pohyby si čistěte pouze kousací plošky.

Co opravdu vybělí zuby : Bělicí sady na zuby. Představují jednu z nejefektivnějších metod, jak si doma rychle vybělit zuby. Už po několika dnech až dvou týdnech pravidelného používání slibují vybělení i o několik odstínů. V sadách nejdete gel s obsahem účinných bělicích složek a v některých dokonce LED světlo, které podpoří bělicí účinek.

Co nejlepe bělí zuby

  • Bělicí sady na zuby. Kompletní řešení pro domácí bělení v jednom – s bělicí sadou máte ihned vše potřebné k pohodlnému bělení zubů.
  • Bělicí zubní pasty. Bělicí zubní pasty udržují přirozenou barvu zubů buď pomocí abrazivních složek nebo pomocí obsaženého peroxidu.
  • Bělicí pásky na zuby.
  • Bělicí pudry.


Po provedení zubní hygieny doporučujeme nekonzumovat silně pigmentovaná jídla či nápoje, jako je kurkuma, káva, čaj, či červená řepa. Vyhnout byste se měli také kouření a konzumaci oříšků, které by mohly podráždit dásně. Doporučujeme první hodinu po dentální hygieně nejíst vůbec, a následně volit kašovité pokrmy.Pokud chcete vědět, jak vybělit žluté zuby, nejúčinnější možností je ordinační bělení u vašeho zubního lékaře. Ošetření v ordinaci bělení se stalo velmi populární, protože výsledky můžete vidět během jediné nebo několika návštěv. Účinky vydrží déle než jakýkoliv produkt, který najdete na pultech.

Co dělat když mám žluté zuby : Pokud chcete vědět, jak vybělit žluté zuby, nejúčinnější možností je ordinační bělení u vašeho zubního lékaře. Ošetření v ordinaci bělení se stalo velmi populární, protože výsledky můžete vidět během jediné nebo několika návštěv. Účinky vydrží déle než jakýkoliv produkt, který najdete na pultech.