Jak chutná camembert?
Nejstarší písemné zmínky o tomto typu sýru pochází z roku 1554. Tím, kdo tento sýr skutečně proslavil, byla Marie la Fontaine Harel z vesnice Roiville okolo roku 1791. Rozdíl mezi francouzským camembertem a českým hermelínem je v použití mléka, camembert je vyrobený z čerstvého, hermelín z pasterovaného.Měkké zrající sýry (Hermelín, Romadur, Niva atd.) dávají svou zkaženost najevo jinak. Začnou hořknout, kysele páchnout, je cítit čpavek, na jejich povrchu se mohou objevit barevné skvrny cizích plísní.Hermelin je chuťově velmi podobný francouzskému camembertu, ale najdeme zde pár vlastností, kterými se tyto dva sýry odlišují. Camembert je měkčí, hlavně po rozkrojení se bílá masa sýru více roztéká, zatímco Hermelin drží svůj tvar i po rozkrojení a je na první pohled tužší konzistence.

Co je to camembert : Camembert je měkký sýr krémovité konzistence. Je pojmenován po francouzské vesnici Camembert ležící v departementu Orne v Normandii, kde vznikl. Normandský camembert získal roku 1983 označení Appellation d'origine contrôlée a jeho výroba je povolena v departementech Seine-Maritime, Calvados, Eure, Manche a Orne.

Co obsahuje camembert

Co camembert obsahuje

  • kcal: 216 kcal. Sacharidy: 0 g. Proteiny: 23,5 g. Tuky: 13,5 g.
  • Vitamin A: 217 µg. Vitamin B1: 0,05 mg. Vitamin B2: 0,67 mg. Vitamin B6: 0,28 mg. Vitamin C: 0 mg. Vitamin E: 0,3 mg.
  • Vápník: 600 mg. Železo: 0,2 mg. Draslík: 120 mg. Hořčík: 20 mg. Sodík: 680 mg.

Proč jíst hermelín : Jsou nenahraditelné zejména kvůli vysokému obsahu bílkovin – dokonce vyššímu, než maso. Obsahují také vápník, který je důležitý jak pro prevenci osteoporózy, tak pro pevnost našich kostí a zubů. Sýry dodávají našemu tělu dokonce i fosfor a hořčík.

Zkažený sýr se většinou pozná stoprocentně podle chuti – je totiž hořký.

Nic se jim nestane.

Jak má chutnat nakládaný hermelín

Za týden se rozvine intenzivní chuť a sýr zvláční.

Výsledek nakládaného hermelínu bude taková, jak dlouho bude zrát. Jak chutná nakládaný hermelín Hotový hermelín je podle výběru koření aromatický, mírně slaný.Postup přípravy

  1. Předehřejte troubu na 180 stupňů.
  2. Camembert vyjměte z papírového obalu.
  3. Sýr můžete ponechat v dřevěné krabičce nebo jej můžete přendat do malé zapékací misky.
  4. Poté sýr na povrchu zakapejte olivovým olejem a medem, posypte solí a pepřem, případně i chilli vločkami.
  5. Pečte 12–14 minut, dokud sýr nezměkne.

Nutriční hodnoty

100 g 1 porce 120 g
Energie 196 kcal 235 kcal
821 kJ 985.2 kJ
Bílkoviny 22 g 26.4 g
Sacharidy 0.5 g 0.6 g


Camembert rozdělíme na 4 kousky, a poté je obalíme v hladké mouce, vejcích a ve strouhance. Na pánvi si rozehřejeme olej a opatrně vkládáme jednotlivé kousky tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Smažíme po obou stranách 2-3 minuty.

Který sýr je zdravý : Mezi tělu nejprospěšnější patří ČERSTVÉ SÝRY. Nejsou přesolené a obsahují dobře vstřebatelný vápník. Řadíme sem žervé, lučinu, cottage, tvaroh, ricottu, ale také mascarpone. Na trhu nalezneme také řadu TVRDÝCH A POLOTVRDÝCH SÝRŮ.

Jaký sýr jíst při hubnutí : Na co si dávat pozor nejen při hubnutí

Méně čerstvé sýry. V redukčních jídelníčcích na hubnutí je například hodně používaný cottage sýr. Přijatelný obsah tuku má také mozzarella a balkánský sýr. Nejméně tučnými jsou měkké syrečky a tvarůžky, které obsahují pouze 0,5 gramů tuku ve 100 gramové porci.

Jak poznat špatný sýr

Pokud už ale plíseň chytá i jiné barvy, sýr bez milosti celý vyhoďte. Že je se sýrem něco špatně, poznáte také podle toho, že zhořkne. Sýr by měl mít konzistenci a barvu typickou pro daný druh sýra. Ztvrdlý camembert nebo oslizlý eidam budou nejspíš také ve stadiu nevhodném pro konzumaci.

Zkažený sýr se většinou pozná stoprocentně podle chuti – je totiž hořký.Zkažený sýr je cítit po kyselém mléku

Čím měkčí a vlhčí, tím rychleji se kazí. Jednoznačným signálem je pak moment, když je sýr cítit po kyselém mléku. Pokud se plíseň objeví na měkkých sýrech, jako je Cottage nebo tavený sýr, odpusťte si je. To samé platí pro sýr strouhaný a krájený.

Jak dlouho se naklada sýr : Kdy už to bude Buďte trpěliví, sýry nechte den uležet v pokojové teplotě, občas protřepejte, a potom uložte na týden do lednice nebo sklepa. Zralé sýry můžete zkusit už po třech dnech, naložené sýry obecně chutnají nejlépe po týdnu. V lednici ale vydrží až tři měsíce.