Očista a nabíjení: Jelikož je jantar citlivý na pot a kosmetické prostředky, neměli bychom jej trvale nosit přímo na těle. Čistíme krátce pod proudem vlažné vody. Pro jeho velkou citlivost na teplo a sluneční paprsky jej nabíjíme jen na nepřímém slunci.Kámen čistíme společně s křišťálem pod proudem vlažné vody nebo přes noc v misce s vodou. Nabíjet jej můžeme libovolně dlouho na přímém slunci. Přes noc v misce s vodou, nebo několik minut pod proudem vody. Přímé slunce snáší dobře, takže ho můžeme nechat nabíjet i několik hodin.Krystalizuje v šesterečné soustavě do krystalů převážně světlejší barvy. Ostatní odrůdy berylu se rozlišují podle barvy a zahrnují smaragd (zelený), morganit (růžový) a heliodor (žlutý). Očista a nabíjení: Akvamarín čistíme pod proudem vlažné vody a nabíjíme na nepřímém slunečním světle, anebo při úplňku.
Jak se leští jantar : Jantar lze čistit pouze na sucho, nebo látkou namočenou do vlažné vody pokojové teploty. Pokud je potřeba, můžete použít trochu jemného mýdla. My po vyleštění používáme také saponát, Jar. Dbejte ale na to, abyste poté jantar důkladně opláchli a osušili bavlněnou látkou.
Jak nabít jantarové korálky
Nevystavujte záměrně korálky přímému slunci. UV záření jantar poškozuje a snižuje jeho životnost. I z energetického hlediska je “nabíjení” korálků nevhodné – jantar není zářič, který je potřeba nabít, aby fungoval, ale naopak pohlcovač, který je potřeba čistit. Běžná expozice slunci při nošení samozřejmě ničemu nevadí.
Jaké účinky má jantar : Jantar potlačuje stres, rezonuje s krkem, léčí štítnou žlázu a další krční problémy. Uzdravuje rovněž žaludek, slezinu, ledviny, játra, močový měchýř a žlučník. Pomáhá při problémech s klouby. Jako elixír se používá při léčbě zranění, protože se jedná o vynikající přírodní antibiotikum.
Kalcit se čistí tak, že se na pár minut vloží pod tekoucí vodu, která by měla být vlažná. Následně se jemně osuší. Nabíjení kalcitu je také poměrně jednoduché. Stačí, když se na noc umístí na čirý krystal a ráno je opět připraven k použití.
Jedná se zejména o avanturín, ametyst, akvamarín, beryl, citrín, fluorit, kunzit, safír, růženín, záhněda.
Jak fungují jantarové korálky
U dětí se jantar používá pro své protizánětlivé a analgetické účinky tlumící bolest při růstu zubů. Děti nosící jantarové korálky jsou klidnější a více relaxované. Má rovněž baktericidní a virostatický účinek – v dřívějších dobách byl jantarový prášek s úspěchem používán při léčení špatně se hojících ran.Ideální je, když použijete tzv. ambulantní uzel. Namísto ještě většího počtu uzlíků použijte bižuterní lepidlo, či lak a zakápněte uzlík, či zatavte uzlík nad plamenem. Dále provlékněte polyesterové vlákno nejbližším korálkem za uzlíkem a pomocí tohoto vlákna vtáhněte uzlík do korálku.V hrnku vody rozmíchejte 4 lžíce soli a vhoďte korálky dovnitř. Pokud plavou, jde o pravý jantar, pokud jdou ke dnu, je to plast. Tato zkouška ovšem neodhalí padělek z polystyrenu a kopál – obojí také plave.
Tržní cena pěkného kusového jantaru se pohybuje kolem 150 Kč za 1 gram. Se zvyšující se hmotností roste cena geometrickou řadou. Základní cena je ale pouze vodítko a za vzácný jantar se utrácejí astronomické částky.
Jak se nabíjí citrin : ▶ Citrín se nabíjí hlavně pomocí slunce. Umístíme ho na přímé sluneční světlo, avšak pouze na velmi krátkou dobu (cca. 5 – 10 minut). Delšímu pobytu na přímých slunečních paprscích ho nevystavujte, protože by pak postupně začal ztrácet svoji žlutou barvu, až by úplně vyblednul.
Jak nabít minerály při úplňku : Úplněk má velkou sílu a proto je vystavení kamenů měsíčnímu svitu ideální způsob, jak nabíjet krystaly a drahé kameny. Kameny vložíme do misky z přírodního materiálu a umístíme ven nebo na okenní parapet, kde je necháme přes noc. Ujistěte se, že na kameny nebude pršet a také je chraňte před mrazem.
Které kameny nesmí do vody
Do vody nepatří lepidolit, selenit, kalcit, malachit, azurit, fluorit, celestýn, rodonit nebo hematit. Pokud plánujete pít vodu, ve které předtím necháte minerál, ujistěte se, že pochází od důvěryhodného zdroje a nemůže vám ublížit třeba tím, že na něm ulpěly stopové prvky nebezpečných látek.
Jantar ukládejte mimo ostatní šperky. Vyčistěte svůj šperk po každém nošení. Nikdy k čištění nepoužívejte ultrazvukový nebo parní čistič. Jantar čistěte pomocí flanelového nebo bavlněného hadříku pomocí mírně teplé mýdlové vody.Na náramky s korálky s průvleky o velikosti 1 mm je nejvhodnější použít vlákna o průměru 0,8 mm. Nevýhodou vlákna je náročnější způsob zakončení – uzlík je po zavázání nutné zakápnout lepidlem, lakem, či zatavit nad svíčkou, aby se nerozvázal.
Jak ukončit korálky : Používáme elastomery značky Beadalon nebo Griffin. Nejdříve navlékněte náramek, použijte korálky a komponenty podle toho, jaké se vám líbí. Nakonec elastomer/lycru ustřihněte. Je potřeba ji ustřihnout v místě tak, aby vám za korálky zbyly ještě alespoň 3-5 cm elastomeru.