Hustota sazenic:
Na 1 m2 se sází přibližně 4 – 6 kusů jahodníkových sazenic. Spon sazenic je volitelný. Na zahrádce je vzdálenost řad 60 cm od sebe a sazenice v řadách jsou vzdáleny 30 cm od sebe. Málo sazenic způsobí nižší sklizeň, ale mnoho sazenic – znamená hustý porost, který se špatně sklízí a plody dříve hnijí.Přemýšlíte, jak daleko od sebe sázet jahody do truhlíku I s tím vám poradíme. Do truhlíku dlouhého 40 cm stačí 2 až 3 sazenice, do 60 cm truhlíku dejte klidně 5 sazenic. K jahodám můžete do truhlíku zasadit i další rostliny, abyste využili maximálně využili místo.Při výsadbě sazenic vysazujte na stanoviště ve sponu 50 x 25 – 30 cm.
Jak správně pěstovat jahody : Jahodám nejvíce vyhovují slunná místa s hlinitopísčitou půdou, s dostatkem humusu a živin, s neutrální až mírně kyselou půdní reakcí. Proto je vhodné do místa výsadby zavčas přimíchat rašelinový substrát a promísit jej se stávající zeminou. Máte-li těžší půdu zvažte pěstování na vyvýšených záhonech.
Co sázet vedle jahod
Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.
Kolik jahod do truhlíku : Do truhlíku dlouhého 40 cm stačí 2 až 3 sazenice, do nádoby o délce 60 cm 5 sazenic. Jahody potřebují dostatek živin již pro kvetení.
Kolik místa jahodník potřebuje
Slabě rostoucí odrůdy si vystačí s 20 cm, středně rostoucí druhy potřebují 30 cm a silně rostoucí jahodníky potěště až 40 cm místa. Řádky by od sebe měly být vzdálené 50 až 70 cm. Ideálně je směřujte na severojih. Jahodníky díky tomu budou mít dostatek světla a tepla, ale nespálí se.
Do truhlíku dlouhého 40 cm stačí 2 až 3 sazenice, do nádoby o délce 60 cm 5 sazenic. Jahody potřebují dostatek živin již pro kvetení.
Co se dává pod jahody
Salát, špenát, rukola a další podobné rostliny mohou být dobrými společníky pro jahody. Tyto rostliny mají nízké nároky na půdu a mohou být rychle sklizeny, což umožňuje jahodám růst bez přílišného zastiňování. Salátové rostliny také nevyžadují příliš mnoho živin, což může pomoci snížit konkurenci mezi rostlinami.S jahodami můžete pěstovat i kmín, fenykl, koriandr, mátu nebo šalvěj.Před výsadbou má být půda co nejlépe připravena, jahodník nesnáší přímé vápnění. Musí se tedy stanoviště vápnit s předstihem. Budeme-li rostliny vysazovat v srpnu tak, aby každá rostlina jahodníku mohla ihned přijímat živiny současně s hnojem nebo kompostem, je vhodné přidat fosforečná a draselná hnojiva.
Většinou je dobré kombinovat pouze dvě rostliny. Pokud byste jich chtěli pěstovat společně více, počet možných kombinací už není tak velký. Vzájemně se podporují nebo jsou k sobě neutrální například cibule, mrkev, hrách a kopr. Zkuste klidně i kombinaci jahody, česnek, pórek a polníček.
Kdy dát sazenice jahod ven : Období výsadby jahod
Na jaře či na podzim. V případě jarní výsadby se však na bohatou úrodu můžete těšit až napřesrok. Příhodné podmínky k sázení bývají koncem března a během dubna.
Co můžu zasadit vedle jahod : Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.
Co Nedavat vedle jahod
Brokolice je zelenina, která by neměla být pěstována vedle jahod. Patří do čeledi brukvovité, stejně jako například zelí a květák. Tyto rostliny produkují látky, které mohou inhibovat růst jahod a zhoršovat jejich chuť. Navíc, brokolice je velmi náročná na živiny, takže může konkurovat jahodám o zdroje v půdě.
Čím nastýlat jahody: sláma, tráva, mulčovací kůra a textilie
- Mulčovací kůra. Může být nastlaná mezi jednotlivými jahodníky i mezi řádky.
- Sláma. Další možností je nastýlání slámy.
- Posečená tráva. Podobně jako slámu lze použít i drobnou trávu z trávníku.
- Černá netkaná textilie.
- Hnojení jahod.
- Zakořeňování odnoží
Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady
- červená řepa, salát X špenát.
- zelí X jahody.
- kapusta kadavá X růžičková kapusta.
- okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
- fazole X fenykl.
- šalotka X hrách, fazole.
Jak velký květináč na jahody : Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny.