Jak dezinfikovat šperky?
Úplně nejlepší je šperk čistým, měkkým hadříkem očistit po každém sundání (tedy klidně každý den). Odstraníte tak kosmetické přípravky, mastnotu, pot a organické zbytky, které se mohly na povrchu během celého dne nashromáždit. Jako další způsob mechanického čištění vám poslouží měkký zubní kartáček.Úplně nejjednodušší možností, jak vyčistit zašlou bižuterii, je namočit ji přibližně na hodinku do směsi teplé vody a přípravku na mytí nádobí. Bižuterie se odmastí a očistí od nečistot. Po jejím vytažení ji můžete vyčistit jemným kartáčkem nebo vlhkým hadříkem.Smícháte 1 polévkovou lžíci vody a 3 lžíce kypřícího prášku do pečiva. Stříbrný šperk vždy navlhčíte a poté na něj aplikujete připravenou pastu pomocí hadříku, který nepouští vlákna. Čistíte tak dlouho, dokud není šperk čistý. Postupně měníte kousky hadříku za čistý, až je šperk zcela zbaven nečistot.

Jak vyčistit měděné šperky : Pro chemické čištění : Vytvořte čistící roztok pomocí octa, citrónové šťávy nebo sody bikarbony. Namočte drát nebo naneste roztok měkkým hadříkem a jemně jej vydrhněte, dokud nebude čistý. Před použitím nebo uskladněním drát opláchněte a řádně vysušte.

Jak vyčistit šperky jedlou sodou

Čištění stříbra jedlou sodou

Připravte si doma malou chemickou laboratoř. Plastovou misku vyložte alobalem, naplňte ji horkou vodou a promíchejte se lžičkou jedlé sody. Šperky vložte do lázně a nechte je namočené asi 10 minut. Opláchněte a vyleštěte hadříkem.

Jak se starat o šperky : Jak pečovat o šperky

  1. Odložte svůj šperk při sportu a fyzické práci.
  2. Pozor na domácí čisticí prostředky, kosmetické přípravky a jiné chemické látky.
  3. Nevystavujte své drahokamy náhlým změnám teplot.
  4. Jednou za čas své šperky umyjte.
  5. Hodně zašlé šperky si nechte vyčistit profesionálně
  6. Šperky odkládejte na bezpečné místo.

Nejlepší metodou čištění pozlacených šperků je nechat je namočit v teplé mýdlové vodě. Nejprve naplňte misku vlažnou vodou (ujistěte se, že voda není příliš horká) a poté do misky přidejte pár kapek saponátu. Smíchejte a vytvořte mýdlovou lázeň nechte své pozlacené řetízky nasáknout po dobu 10 až 15 minut.

Já doporučuju používat nejlépe pouze solný roztok. Je to opravdu jemná a plně dostačující dezinfekce. Připravíte si jej doma tak, že ve 2 dcl převařené vody rozmícháte kávovou lžičku kvalitní mořské soli. Takový roztok je spolehlivým a šetrným prostředkem pro péči o čerstvé dírky v uších.

Jak se čistí měděné nádobí

Měď při používání na povrchu oxiduje a dostává tmavě červenou barvu. Alespoň jednou za měsíc otřete povrch pánví hadříkem namočeným v octě nebo v roztoku soli v citronové šťávě, případně použijte speciální čistící pastu na měděné nádobí. Čistící prostředek pak odstraňte suchým hadříkem a povrch vyleštěte.Jedlá soda neutralizuje žaludeční kyseliny a ulevuje od pálení žáhy, poruch trávení a dokonce také od vředových bolestí. Stačí ji smíchat s vodou a popíjet každé dvě hodiny. Pozor ale, abyste to se sodou nepřehnali. Neužívejte víc než 5 lžiček denně.Jak vyčistit troubu jedlou sodou

  1. Smíchejte půl hrnku jedlé sody s teplou vodou. Přípravek by neměl být tekutý, poměr vody a sody upravte tak, aby vznikla hmota v podobě pasty.
  2. Vnitřek trouby, kterou si předehřejete, vymažte pastou. Krom ventilátoru.
  3. Nechte působit přes noc.
  4. Ráno postříkejte vnitřek trouby octem.


Základní podmínky pro správné skladování

Nejdůležitější, co šperky při skladování potřebují, je sucho, pokojová teplota a místo mimo přímý sluneční svit. Podstatné je také skladovat je odděleně, aby se nemohly poškrábat. Cokoli s hrubými povrchy, ostrými hranami nebo spárami proto není nejvhodnější.

Jak se starat o pozlacené šperky : Jak pečovat o pozlacené šperky

Pozlacené šperky jsou tedy stejně odolné jako zlato, je však důležité, aby se jejich povrchová vrstva nepoškodila. Pozlacený šperk tedy pravidelně kontrolujte a sundávejte si jej na noc, při koupání i plavání, úklidu, sportu a dalších fyzických činnostech.

Jak dezinfikovat nové náušnice : První náušnice se kupují spolu s jejich aplikací. Většinou se jedná o speciální náušnice z lékařského plastu, které nealergizují a nehnisají. Zhruba po měsíci nošení je lze vyměnit za Vaše náušnice, které je nutno předem vydezinfikovat (např. namočením do lékárenského líhu).

Jak často čistit náušnice

Minimálně jednou za rok je proto vhodné dát náušnice odborně vyčistit.

Smíchejte běžnou prací sodu s vodou a vytvořte pastu. Tu naneste na usazeniny, nechte krátce působit, setřete hadříkem a opláchněte čistou vodou. Pastu můžete použít také k čištění gumových těsnění. V neposlední řadě je prací soda vhodná i na vnitřní část myčky.Lesk jim dodáte, když jako leštidlo použijete olej. Na cín zkuste list syrového zelí nebo pórek. Cínové nádobí drhněte přesličkou nebo jej opláchněte vodou, ve které jste vařili vejce. Bronzové předměty opláchněte kořalkou, pak je vložte do otrub a vyleštěte krémem na boty.

Na co pomáhá jedlá soda : 9 tipů, k čemu lze doma využít jedlou sodu

  • Na zuby. Pomáhá bělit zuby a může být efektivní při odstraňování zubního plaku a předcházet vzniku zubního kazu.
  • Na vlasy.
  • Pro lepší zažívání
  • Proti zápachu.
  • Proti mastnotě a připáleninám.
  • Proti vodnímu kameni.
  • Proti ucpanému odpadu.
  • Vyčistí pračku.