Jak dělíme dlouhodobý majetek?
Dlouhodobý majetek se člení na tři základní typy – hmotný, nehmotný a finanční.Způsob, který zvolíme, závisí na tom, jak byl majetek pořízen. Oceňujeme pořizovací cenou. Oceňujeme reprodukční pořizovací cenou. Jedná se např. o ocenění darů nebo inventarizačních přebytků.Jedná se o majetek s životností delší než 1 rok a pořizovací cenou vyšší než 40 000 Kč. Má stálou fyzickou podobu. Jde např. o stavby, samostatné movité věci, pěstitelské celky trvalých porostů, základní stádo a tažná zvířata, drobný hmotný majetek.

Jaké jsou druhy majetku : Účetní předpisy rozlišují několik typů majetku podniku: základní dělení je na hmotný majetek (movitý a nemovitý) a nehmotný majetek. Oba druhy majetku můžeme ještě rozdělit na dlouhodobý a krátkodobý. Samostatnou kategorii pak tvoří finanční majetek.

Jak se dělí majetek

Z účetního hlediska se majetek dělí na:

  • dlouhodobý hmotný nehmotný finanční
  • oběžný zásoby. pohledávky. peněžní prostředky.

Jak se dělí oběžný majetek : OM se člení na: zásoby, pohledávky, finanční oběžný majetek.

586/1992 Sb., o daních z příjmů, se oceňují výhradně jmenovitou hodnotou, a to i tehdy, byly-li zakoupeny za jinou cenu. Ceniny, jejichž nominální hodnota je vyjádřena v jiné než české měně, se oceňují v české měně (podle směnného kursu) souběžně s oceněním v příslušné zahraniční měně.

Dlouhodobý hmotný majetek: majetek má hmotnou podstatu. majetek, který není určen pro jednorázovou spotřebu, ale jehož doba držení a užíváí přesahuje alespoň 1 rok.

Co obsahuje dlouhodobý finanční majetek

Dlouhodobý finanční majetek (DFM) je takový majetek, který firmě slouží déle než jeden rok a neslouží k provozní činnosti – jeho cílem je budoucí výnos. Do DFM patří cenné papíry, dluhopisy, obchodní podíly, půjčky jiným podnikům se splatností delší než rok nebo termínované vklady s dobou delší než rok.Běžně se majetek dělí na dvě kategorie, a to na dlouhodobý a krátkodobý majetek. Dlouhodobý majetek zahrnuje aktiva, která držíte déle než jeden rok, naopak krátkodobý majetek tvoří aktiva, která vlastníte do jednoho roku.Do tří let od rozvodu můžete soudu podat návrh, aby SJM vypořádal. V takovém případě je v moci soudu rozhodnout, komu připadne konkrétní majetek a dluhy. Společné věci přikáže jednomu z exmanželů, který následně musí druhého vyplatit, věci rozdělit nebo rozhodnout o tom, že se prodají a rozdělí se zisk.

V případě smrti jednoho z manželů SJM, tedy společné jmění manželů, zaniká. V případě, že zemřelý manžel neměl sepsanou závěť, zpravidla nejdříve dochází k vypořádání SJM. Majetek, tedy ve Vašem případě dům, se rozdělí na polovinu. Polovina nemovitosti připadne manželovi a druhá polovina je předmětem dědického řízení.

Kdy se jedná o dlouhodobý majetek : Z daňového hlediska se za dlouhodobý majetek považuje většina nemovitostí a samostatné movité věci (např. stroje a automobily) o hodnotě větší než 80 000 Kč (pokud mají provozně-technické funkce delší než 1 rok).

Co se ocenuje realnou hodnotou : Reálná hodnota

Změny reálné hodnoty (mimo burzovní nástroje) se účtují do vlastního kapitálu. Na reálnou hodnotu se přeceňují finanční deriváty, převážná část cenných papírů a vybraná zemědělská aktiva. Rozdíly z přecenění se účtují do výsledovky.

V jakém pořadí se dědí

první třída – zůstavitelovi potomci (obdobně jako nyní; mezi vzdálenější potomky se pozůstalost dělila in stirpes) druhá třída – zůstavitelovi rodiče, popřípadě jejich potomci. třetí třída – zůstavitelovi prarodiče, popřípadě jejich potomci. čtvrtá třída – zůstavitelovi praprarodiče, popřípadě jejich potomci.

V případě, že Vaše manželství končí rozvodem, má právo každý z manželů požadovat, aby toto společné jmění manželů, tj. tento společný majetek (dům či byt a jejich vybavení, pozemky, auto, úspory apod.)Dělit se budou ty dluhy, které jsou součástí společného jmění manželů. To jsou všechny dluhy, které jste převzal/a buď pouze vy osobně nebo vy oba společně během trvání manželství. Dluhy vzniklé před svatbou a dluhy po rozvodu bude splácet ten, kdo je udělal.

Jaký podíl dědí manželka : Manžel (manželka) dědí v I. dědické skupině spolu se zůstavitelovými dětmi; každý z nich rovným dílem. (Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti. Jestliže nedědí ani tyto děti nebo některé z nich, dědí stejným dílem jejich potomci.)