K výsevu použijeme mělkou misku, kterou vyplníme asi 1 až 1,5 cm silnou vrstvou substrátu pro výsev a množení nebo zahradnického substrátu. Semena rajčat vyséváme na vzdálenost cca 1,5 cm. Výsev po té zakryjeme průhledným krytem nebo folií či mikrotenovým sáčkem a ponecháme na světle při teplotě okolo 24 °C.V hrnci (2 l) rozehřejeme sádlo a zpěníme drobně pokrájenou cibuli. Na cibuli přidáme utřený česnek. Vmícháme sladkou papriku, aby byla cibule hezky obalená. Přisypeme papriky, přikryjeme a dusíme 10-20 minut, do změknutí.Postup přípravy
Rajčata omyjeme, odstraníme zbytky po stopce a překrájíme na menší kusy. Poté je dáme do hrnce a šťouchadlem na brambory několikrát promačkáme, aby pustila šťávu. Rajčata slabým varem za častého promíchávání vaříme pod pokličkou cca 20 minut. Necháme částečně zchladnout.
Jak urychlit zrání rajčat : Jak urychlit zrání rajčat
Pokud se bojíte, že rajčata do prvních chladných večerů nedozrají, můžete sklidit zelené plody a dopěstovat je uměle. Trhejte je v celých vijanech nebo alespoň se stopkou. Poté je vložte do krabice společně s jedním zralým jablkem. To uvolňuje etylén, který napomáhá dozrávání plodů.
Jak dlouho vařit rajče
Rajčata a mrkev oloupejte, nakrájejte na drobno a dejte do hrnce s rozpáleným olejem. Na středním plameni opékejte asi 5 minut, poté zakryjte pokličkou, snižte plamen a nechte dusit alespoň 15 minut, než rajčata pustí šťávu. Nechte vařit do zhoustnutí, obvykle to trvá zhruba 40 minut.
Jak dlouho spařit rajčata : 2: Ve varné konvici si necháme uvařit vodu. Rajčata dáme do větší misky a zalijeme je vroucí vodou, tak aby byla celá ponořená. Nyní vyčkáme cca 60 sekund.
Brambory
Brambory přidejte do polévky a rozmixujte, případně přidejte již rozmixované pyré. Podobně funguje i pečená dýně, ta má ale o dost výraznější chuť.
Suroviny
- cibule 3 ks.
- paprika (bílá, červená) 6 ks.
- rajčata 5 ks.
- vejce 5 ks.
- sůl.
- čerstvě namletý pepř
- slunečnicový olej asi 1–2 lžíce.
Proč pít rajčatový džus
Rajčata a šťáva z nich je bohatá na vitamíny B1, B2, B6, C, E a K. Pokud vypijete 240 ml skleničku šťávy, pokryjete tím téměř celou doporučovanou denní dávku vitamínu C a 22 % vitamínu A ve formě alfa a beta-karotenoidů. Z minerálních látek obsahuje především draslík, železo a zinek.Rajčata omyjeme a nakrájíme na plátky, aby se jich do skleniček více vešlo. Osolíme, plníme do vymytých a vysušených sklenic, otřeme a uzavřeme víčky. Sterilujeme 30 minut při 80 °C. Používáme jako základ do polévky, k masům, k vejcím.Pod rajčata můžeme dát pečicí nebo balicí papír, ale není to nutné. Mezi rajčata položíme zralé jablko nebo banán – budou uvolňovat etylen, což podporuje dozrávání plodů. Rajčata přikryjeme papírem nebo novinami. Umístíme je do tmavšího místa, doporučená teplota pro dozrávání je přibližně 18–20 °C.
Selhání ledvin
U některých případů selhávání ledvin se může objevit hyperkalemie, aneb příliš vysoká hladina draslíku v krvi, která má negativní vliv na funkci našeho srdce. V takovém případě je vhodné vyvarovat se konzumace potravin bohatých na draslík, mezi které se řadí například rajčata a listová zelenina.
Jak vařit rajče : Podle velikosti rajčata nakrájíme na poloviny nebo čtvrtky a naskládáme do čistých sklenic (nebojíme se přitlačit), otřeme jim hrdla a pevně je zavíčkujeme. Nepoužíváme žádné přísady ani nálevy. Sterilujeme při teplotě 90 °C po dobu 30 minut.
Jak se Spařují rajčata : Základní metoda pro loupání rajčat ve větší várce je loupání krátkým spařováním. Rajčata se nejprve dobře očistí a poté se každé rajče na špičce nakrojí do kříže. Připravená rajčata se postupně krátce spařují ve velkém hrnci s vroucí vodou. Stačí cca půl minuty, maximálně minuta.
Jakou moukou se zahušťuje omáčka
Pšeničná mouka je dokonalým rychlým řešením pro všechny druhy omáček, světlé i tmavé. Stačí mouku smíchat s vodou nebo ji opéct do jíšky a poté přidat do omáčky, aby se zahustila.
Jak zahušťovat rajskou omáčku
Zahuštění jíškou: Na zahuštění jíškou potřebujeme lžíci másla (použít můžeme také sádlo nebo přepuštěné máslo) a jednu až dvě lžíce hladké mouky. Rozehřejeme si tuk, poté do něj nasypeme mouku a řádně promícháme metličkou. Chvíli jíšku restujeme a stále mícháme, aby se nepřipálila.Kolik vajec denně sníst Dříve toto bylo hodně časté téma, protože se říkalo, že vejce zvyšují rapidně cholesterol a jsou rizikem civilizačních chorob a nemělo by se jíst více jak 3 vajíčka týdně. Tahle doba je už naštěstí pryč. Podle Food Standards Agency může zdraví jedinec jíst 1-3 vejce denně.
Proč nejíst rajčata : Kvůli velkému množství organických kyselin mohou být rajčata nebezpečná např. při různých zažívacích obtížích, např. gastritidě a vředových onemocněních. Protože jsou rajčata bohatá na různé kyseliny, mohou způsobovat u citlivých lidí pálení žáhy nebo reflux žaludku.