Doba od nakažení po vypuknutí příznaků (inkubační doba) bývá zpravidla 1–3 dny. U virové střevní chřipky je nakažlivost nejvyšší během prvních 4 dnů.1. Akutní průjem. Akutní průjem trvá zhruba 3–5 dní. Bývá zvládnutelný vhodnou dietou, dostatečným zavodněním organismu a volně prodejnými přípravky z lékárny.Doba trvání střevní chřipky je individuální, zpravidla je to 1-7 dní. Závisí od toho, co průjem způsobuje, a také platí, že čím dříve se začnete léčit, tím dříve budete fit. Pokud vás trápí potíže delší dobu než týden, vyhledejte lékaře, který provede potřebná vyšetření.
Co na infekční průjem : Nejběžnějším přípravkem pro léčbu průjmů jakéhokoliv původu (tedy infekčního i neinfekčního) je tzv. živočišné uhlí (Carbo medicinalis, Carbocit). Mechanismus účinku živočišného uhlí spočívá v tom, že se na jeho povrch navážou veškeré škodliviny, které se v trávicím traktu nacházejí.
Po jaké době není člověk infekční
U pacientů s mírným až středně závažným průběhem onemocnění COVID-19 je tedy vysoce nepravděpodobné, že by byli infekční ještě desátý den od nástupu příznaků. Pacienti se sníženou imunitou a pacienti s vážným až kritickým průběhem onemocnění COVID-19 mohou být infekční po dobu delší než 10 dnů.
Kdy po střevní chřipce do školky : Vedoucí protiepidemiologického oddělení prostějovské hygienické stanice Eva Kučerá doporučuje, aby děti zůstávaly doma s průjmovými onemocněními déle než pouhý den. „To, že průjem rychle odezní, ještě neznamená, že je dítě v pořádku. S jeho návratem do školky raději vyčkejte několik dnů,“ vzkazuje rodičům.
Pro bakteriální průjmy je typický náhlý nástup onemocnění. Provázet je může horečka, slabost, zvracení, bolesti břicha. Někdy se může ve stolici vyskytnout i krev. Právě bakteriální průjem často potkává turisty v zahraničí a exotických zemích.
Rýma při chřipce nepatří k typickým příznakům. Při nekomplikovaném průběhu trvá chřipka 7–10 dnů a maximálně je nakažlivá v prvních dvou dnech nemoci, kdy pacient kašlem šíří nákazu ve svém okolí. Chřipka představuje závažné onemocnění u starých lidí, především u těch, kteří trpí vleklými chorobami plic a srdce.
Kdy jít k lékaři s průjmem
Příznaky průjmu a kdy s průjmem k lékaři
Bolesti břicha, křeče v břiše před defekací Vodnatá stolice. Nezvykle zapáchající stolice. Nucení na stolici.Inkubační doba chřipky trvá 1–4 dny, po ní už se začnou projevovat v celé své síle první příznaky chřipky. Pokud onemocnění probíhá bez komplikací, symptomy chřipky přetrvávají 4–7 dní. Po týdnu nemoci ale ještě není úplně vyhráno, do úplného doléčení a odeznění únavy můžete potřebovat ještě další týden nebo dva.Doba, po kterou se doporučuje, aby bylo dítě doma po poklesu teploty bez jiných příznaků jsou 3 dny! opět do mateřské školy! A to i v případě, že zvracelo nebo mělo průjem den před ná- stupem do školky.
U méně závažných nemocí, jako je slabá viróza, se doporučuje rekonvalescence alespoň 3 dny po snížení teploty, po léčbě antibiotiky pak minimálně týden. Po dlouhých a závažných onemocněních, jako je například zápal plic, může rekonvalescence trvat až měsíc.
Kdy vyhledat lékaře při průjmu : Kdy kontaktovat lékaře:
pokud průjmovitá stolice obsahuje příměs krve, hlenu, hnisu. pokud je počet stolic vysoký (u kojence již při více než 3 průjmovitých stolic za den) pokud je stolice vodnatá a dítě navíc zvrací nebo má horečku.
Jak poznat vír od bakterie : CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce.
Kdy je člověk nejvíc infekční
Období nakažlivosti zatím není přesně definováno, ale pravděpodobně je nakažená osoba infekční pro své okolí za 48 (+8) hodin po nákaze s maximem necelý den před nástupem příznaků onemocnění.
Přenášejí se fekálně-orální cestou, resp. přímým kontaktem s nakaženým, například v podobě podání si rukou, nebo doteku kontaminované plochy – nákupního vozíku, kliky u dveří, záchodového splachovadla a dalších veřejných ploch, na které běžně saháme.Na lékaře se obraťte vždy, pokud: průjem trvá déle než pět dní a provází jej horečky a zvracení
Proč mám pořád průjem : Dlouhodobý průjem provází například zánětlivá onemocnění střev, poruchy funkce jater, žlučníku, slinivky břišní ale třeba i štítné žlázy. Důsledkem chronického průjmu může být závažný nedostatek některých vitamínů, minerálů a dalších živin.