Postup přípravy
Dýni zalijeme vývarem, hrnec přiklopíme a vaříme cca 30-35 minut. Hrnec odstavíme, necháme vychladnout. Polévku rozmixujeme tyčovým mixérem do jemného krému.Očištěnou dýni nakrájejte na slabší měsíčky. Položte je na plech, zakápněte olivovým olejem, trochu osolte a rukama řádně promněte, aby se olej rovnoměrně rozprostřel. Poté měsíčky naskládejte hezky vedle sebe, aby se dýně po celém povrchu opekla. Vložte do trouby a pečte, dokud neuvidíte na dýni hnědé flíčky.Dýni očistíme, oloupeme a zbavíme semínek. Poté ji nakrájíme na větší kostky a dáme do mísy. Zakápneme lžící olivového oleje, osolíme, opepříme, vmícháme bylinky a dobře promícháme. Dýni pečeme v troubě rozehřáté na 200 °C asi 35 až 40 minut dozlatova.
Jak připravit dýňovou polévku : V hrnci rozehřejte olivový olej a pozvolna na něm opékejte cibuli. Až zesklovatí, tak přidejte pokrájenou dýni a opékejte dalších 10 minut. Zalijte vývarem a vařte zhruba dalších 15 minut, dokud nebude dýně měkká. Rozmixujte ručním mixérem, přilijte smetanu, dochuťte solí a pepřem a ještě pár minut povařte.
Co je potřeba na dýňovou polévku
Na dýňovou polévku:
- 1/2 dýně hokaido.
- 1 větší mrkev.
- 1 velká cibule.
- 2 brambory.
- 3 stroužky česneku.
- 2 cm čerstvého zázvoru nebo lžička mrazem sušeného v prášku.
- 400 ml (1 plechovka) kokosového mléka.
- špetka kajenského pepře a soli.
Co se dává do dýňové polévky : Základem dýňového krému je voda nebo zeleninový vývar. Pokud chcete svoji polévku ještě více zjemnit, přidejte smetanu nebo kokosové mléko. Muškátový oříšek, čerstvě namletý pepř, zázvor, chilli, kari nebo česnek dýni skvěle dochutí.
Muškátový oříšek, čerstvě namletý pepř, zázvor, chilli, kari nebo česnek dýni skvěle dochutí. Jen pozor, ať to s kořením nepřeženete, dýňová polévka má totiž sama o sobě specifickou chuť.
Dýně, které můžete jíst se slupkou
hokkaido. Hokkaido je známá pro svou sladkou a lehce oříškovou chuť a svou jasně oranžovou barvu. Tuto dýni není potřeba loupat, což výrazně usnadňuje její přípravu. Její dužina je pevná a dobře drží tvar i po uvaření, což je výhodné při přípravě polévek nebo pečených pokrmů.
Jak dlouho se peče máslová dýně
Půlky dýně ze všech stran důkladně potřete olivovým olejem a řeznou plochou je položte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte, opepřete a pečte v předehřáté troubě do okamžiku, kdy dýně začíná mírně měknout, zhruba 15–20 minut. Takto upečenou dýni vyndejte z trouby a nechte ji mírně vychladnout.
- Celozrnný koláč s krémovou dýňovou náplní Více než hodinu.
- Jednoduchý dýňový koláč s mandlemi. Více než hodinu.
- Čokoládovo-dýňové kousky.
- Dýňový štrúdl (bulharský tikvenik)
- Dýňový cheesecake s karamelovou krustou a pekanovými ořechy.
- Moldavské placky s máslovou dýní
- Dýňovo-ořechový koláč
- Zázvorovo-dýňový chlebíček.
Dlabacím nožem nebo obyčejnou kuchyňskou lžící vydlabejte vnitřek dýně. Ze zbytků dužiny vydlabané velkoplodé dýně můžete připravit třeba vynikající marmeládu, kompot nebo mošt či polévku. Všechna semínka a nepotřebná dužnina musí pryč.
Pokud chcete svoji polévku ještě více zjemnit, přidejte smetanu nebo kokosové mléko. Muškátový oříšek, čerstvě namletý pepř, zázvor, chilli, kari nebo česnek dýni skvěle dochutí. Jen pozor, ať to s kořením nepřeženete, dýňová polévka má totiž sama o sobě specifickou chuť.
Jak servírovat dýňovou polévku : Podáváme zakápnuté dýňovým olejem (je dost výrazný, takže stačí pár kapek) – nemusí být. Popřípadě můžeme přidat lžíci zakysané smetany či ricotty.
Jak vylepšit dýňovou polévku : Vylepšení dýňové polévky
Chuť polévky můžete ještě vylepšit, a to několika způsoby. K drobnému dochucení vám pomůže různé koření. Mezi nejčastěji používané patří kari, muškátový oříšek, česnek, nastrouhaný zázvor, chilli nebo tymián. Do polévky je vždy vhodnější použít zeleninový vývar než obyčejnou vodu.
Z které dýně se dělá polévka
Dýně je typickou podzimní surovinou, kterou lze zpracovat na mnoho způsobů a jedním z nejoblíbenějších je vydatná dýňová polévka. Nejčastěji se připravuje z dýně hokkaidó, která k nám doputovala, jak už název napovídá, z Japonska.
Knedlíčky masové, krupicové nebo drožďové, domácí nudle, kapání, svítek nebo sedlina… Všechny tyto nápady polévku zahustí, dají jí další chuťový rozměr a zvýší její výživnost. Nejoblíbenější zavářkou jsou určitě knedlíčky.Hokaido se nemusí loupat, dýni stačí rozpůlit, odstranit prostřední část obsahující semínka a zbytek dýně pokrájet na větší či menší kusy (nebo půlky nechte vcelku). Podobně jako třeba kořenové zelenině, i dýni velmi prospěje, když ji napřed upečete v troubě, zvýrazní se tak její chuť.
Jak se peče máslová dýně : Půlky dýně ze všech stran důkladně potřete olivovým olejem a řeznou plochou je položte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte, opepřete a pečte v předehřáté troubě do okamžiku, kdy dýně začíná mírně měknout, zhruba 15–20 minut. Takto upečenou dýni vyndejte z trouby a nechte ji mírně vychladnout.