Vyskládejte buchtičky do pekáčku pěkně k sobě a pomažte je ze stran i ze shora rozpuštěným máslem. Buchty nechte ještě v pekáči v teple 30 minut kynout. Předehřejte troubu na 180 °C a pečte je dozlatova, asi 30 minut. Před dopečením je ještě jednou potřete máslem.U větších kusů zjistíte úroveň propečení vpíchnutím špejle do středu výrobku. Je-li po vytažení suchá, máte upečeno. Upečené a ještě teplé koláče potřete rozpuštěným máslem, budou nádherně vonět. Nekrájejte je však úplně horké, upečené těsto by se mohlo srazit.Troubu rozehřejeme na 180 °C. 5 Připravné buchty dáme péct do rozehřáté trouby. Pečeme asi 30 minut. Ke konci buchty zkontrolujeme a případně prodloužíme dobu pečení (záleží na tvaru, velikosti a materiálu nádoby na pečení i velikosti vytvarovaných buchet).
Na jakou teplotu kynout těsto : Kynutí: správně nakynuté těsto by mělo přibližně zdvojnásobit objem. Tradičně těsto kyne v teplém prostředí mezi 25–30 °C asi 45 minut (při použití sušených kvasnic 1 hodinu). Existuje však i pomalé kynutí. V chladu v lednici může trvat i celý den (či přes noc) a výsledné pečivo pak bývá jemnější.
Jak dlouho se peče štrůdl z kynutého těsta
Jablečný štrúdl pečte v troubě vyhřáté na 200 °C, u horkovzdušné na 180 °C, zhruba padesát minut až hodinu.
Jak dlouho se peče koláč z kynutého těsta : Vykynuté těsto vytvarujeme rovnoměrně na máslem vymazaný plech, poklademe na něj vypeckované půlky meruněk (slupkou dolů, aby do těsta nevytékala šťáva), posypeme drobenkou a okraje těsta potřeme rozšlehaným vejcem. Pečeme ve vyhřáté troubě při 170 °C asi 35 minut.
Chcete zjistit, zda je těsto už propečené
před dokončením zapíchněte dřevěnou špejli do nejvyššího místa moučníku. Jestli špejle zůstane suchá, je koláč hotov.
Pro různá těsta jsou různé doby, ale obecně se mi osvědčilo v robotu hnětat kratší dobu (3–5 minut, nejdřív na nejnižší,pak na vyššší rychlost), nechat ho odpočinout a jednou-dvakrát během hnětení těsto přeložit,podle toho, jak se mi zdá vypracovaný lepek (zda už se dělá „okénko“).
Jak dlouho se pečou kynuté koláčky
Těsto ručně propracujte tak, aby z něj šly tvarovat koláče. Nenechávejte jej kynout, ale rovnou se vrhněte do přípravy koláčků. Ty naplňte libovolnou náplní a následně pokládejte na plech vyložený pečicím papírem. Koláčky pečte na 170 °C přibližně 20 – 30 minut.Zatímco buchty kynou, předehřejte troubu na 200°C. Vykynuté buchty dejte do trouby. Po 10 minutách trochu snižte teplotu (na 180°C) a buchty 10–15 minut dopékejte. Ještě horké je pokropte rumem smíchaným s moučkovým cukrem a dvěma lžícemi horké vody. Vychladlé buchty pocukrujte moučkovým cukrem.TIPY KE KYNUTÍ:
Můžete ale také zapnout ve své troubě teplotu a ta by měla být cca 35 °C, rozhodně ne více jak 40 °C, to už by začalo těsto péct, a to nechceme.
Více (na 180 °C) u těst tučnějších – například plundrového, listového a lineckého, méně (na 160 °C) při pečení těst chudších na tuk – například u těsta piškotového nebo třeného. Výjimkou je těsto vánočkové. To je ideální péct při teplotě maximálně 140 °C po dobu okolo 1 hodiny (podle hmotnosti těsta).
Jak dlouho péct kynutý závin : Ke konci kynutí rozehřejeme troubu na 180 °C. Obě nohavice závinu pečlivě potřeme bílkem a pečeme při 180 °C cca 30 minut. Jakmile je závin na povrchu zlatavý a vevnitř propečený, vytáhneme z trouby a necháme vychladit do pokojové teploty. Při servírování lehce posypeme moučkovým cukrem.
Kolik stupňů se pečou koláče : Plechy nezapomeňte vyložit pečicím papírem a koláčky pečte asi 15 minut na 150 až 180 oC. Nechte je na plechu vychladnout, skladujte je nejlépe v plechových dózách vyložených alobalem. Nejlépe samozřejmě chutnají hned po upečení, ale dají se jíst ještě několik dnů.
Na jakou teplotu se peče koláč
Dlouhé až pozvolné pečení těsto vysušuje a to je pak tvrdé a drobivé. Trouba musí být vždy předehřátá. Více (na 180 °C) u těst tučnějších – například plundrového, listového a lineckého, méně (na 160 °C) při pečení těst chudších na tuk – například u těsta piškotového nebo třeného. Výjimkou je těsto vánočkové.
Upečené se poznají pokud jsou ve formičce ještě trochu měkké, ale lepší je jednu vyklopit a nechat vychladnout. Na vypouklé straně by měla být lesklá a po vychladnutí malinko ztvrdne a lze jí přelomit jak sušenku.1 zhruba 10-15 minut. To uvidíte podle těsta, zda je ještě potřeba těsto hnětat. Může se nám stát, že během hnětení zjistíme, že těsto je moc řídké, tak v této fázi můžeme přidávat mouku nebo naopak při tuhosti vodu. Vodu opatrně ne naráz.
Jak dlouho se peče těsto : Více (na 180 °C) u těst tučnějších – například plundrového, listového a lineckého, méně (na 160 °C) při pečení těst chudších na tuk – například u těsta piškotového nebo třeného. Výjimkou je těsto vánočkové. To je ideální péct při teplotě maximálně 140 °C po dobu okolo 1 hodiny (podle hmotnosti těsta).