Chirurgický zákrok nastaví správné hojení
Povrchová jizva po císařském řezu se hojí kolem 5 měsíců, její vyzrávání a zpevnění vnitřních tkání většinou trvá 12–24 měsíců. Bolest zhruba do 3 týdnů po zákroku je normální. Během procesu hojení se ale mohou vyskytnout komplikace.Jizvu mažte a masírujte
Jizvy je velmi vhodné brzy po vyndání stehu pravidelně, alespoň 3x denně, masírovat tzv. tlakovou masáží. K ošetření je vhodná kvalitní měsíčková mast či olej. Dále je velmi účinný na promazávání jizev kvalitní šípkový olej.Po porodu císařským řezem je od 5. dne vhodné polohování na břiše. Pomáháte tak zavinování dělohy. Důležité je si lehnout břichem a jizvou přes polštář.
Jak dlouho bolí břicho po císaři : Necitlivost břicha
Ta může přetrvávat několik týdnů až měsíců. Obvykle je to důsledek toho, že při operaci byly přerušeny nervy zásobující kůži. Může trvat dlouho, než se nervy zregenerují a obnoví a než se stav upraví. Císařský řez je velká operace, na jejímž konci je něco jako malý zázrak – vaše dítě.
Jak urychlit hojení po císaři
Ideální je časté krátké sprchování nepříliš teplou vodou. Pro mytí se nejvíce hodí nedráždivá mýdla bez parfemace. Rychlejší hojení jizvy po císaři podpoříte také jemným masírováním, které přispívá k lepšímu zavinování dělohy a podporuje ozdravné regenerační procesy.
Jak dlouho krvácí žena po císařském řezu : očistky, které mohou trvat až šest týdnů, tedy období celého šestinedělí. Pro mnohé ženy je často překvapující, že zejména v prvních dnech je krvácení velmi intenzivní. Po pár dnech by se ale krvácení mělo změnit na špinění či hnědý nebo nažloutlý výtok, který může trvat různě dlouho v různé intenzitě.
Po císařském řezu se doporučuje polohovat na břicho zhruba od 6. dne po porodu. V této poloze je možné odpočívat několikrát denně, avšak vždy jen na krátkou dobu (1-2 minuty). Břicho si podložte malým polštářkem nebo složeným ručníkem.
Pro správnou funkci střev a žaludku musí být břicho pevné, a ne pokleslé. Cvičit na posílení těla, jeho správné držení a stažení bříška, můžete začít hned, jak bude jizva zahojená. Většinou je to již po šestinedělí.
Co se nesmí po císaři
Rekonvalescence. Zotavení může trvat 6 – 8 týdnů. V tomto období se snažte omezit pohyby, které namáhají břišní svaly. Ať je to obyčejné vstávání, chůze, překonávání schodů, manipulace s miminkem, dokonce i řízení auta.Břišní svaly a elasticita břišní stěny by se za normálních okolností měly vrátit do původního stavu za 6-8 týdnů.Bolest jizvy po císařském řezu
V prvních dnech po císařském řezu je určitá bolest rány zcela přirozená. Stejně tak k ní totiž dochází i v případě jiných chirurgických zákroků. Pokud vás příliš omezuje v běžném životě, může vám lékař předepsat léky proti bolesti. Pomoct mohou také chladivé obklady.
Jizva se hojí 12 až 24 měsíců stejně tak dlouho trvá péče o ní. Obecné pokyny: do 3 – 5 měsíců po porodu necvičíme silové cviky a aerobní cvičení, cíleně neposilujeme přímé břišní svaly, začínáme nejprve posilovat šikmé břišní svaly jako prevence rozestupu břišních svalů, která může vzniknout až do 6 měsíců po porodu.
Jak dlouho se stahuje děloha po císaři : Podpora zavinování dělohy – pokládáme se na břicho až od 3 dne – vede též i k protažení jizvy a břišních svalů, lze podložit podbřišek polštářkem, několikrát denně podle pacientky jak tuto polohu snáší, nejlépe po nakojení / zavinování dělohy trvá 3 – 6 měsíců/.
Kdy začít masírovat jizvu po císaři : Za 1 – 2 týdny po odstranění stehů nebo svorek provádějte tlakovou masáž jizvy. Jizva musí být zhojená, nebolestivá, bez zarudnutí, hematomu a známek infekce. Provádění tlakové masáže pomáhá proti vzniku hypertrofického jizvení.