Jak dlouho se mají vařit jitrnice?
Plníme – narážíme – do nakrájených střev, na jednom konci již zašpejlovaných vepřových střev, zašpejlujeme a vaříme asi 20 minut při teplotě vody 85 °C. Při vaření sem tam opatrně zamícháme. Uvařené jitrnice opláchneme ve studené vodě, narovnáme na dřevěnou desku, po čase obrátíme a necháme zvolna vychladnout.Troubu pak rozpalte na teplotu 160–170 °C a jitrnice opékejte, dokud není na povrchu krásně křupavá.Jitrnice opečené na pánvi

Opékání na pánvi s rozehřátým sádlem je asi nejčastějším způsobem ohřívání jitrnic. Právě během něj ale jitrnice nejčastěji praskají. Zabráníte tomu tak, že jitrnici na několika místech propíchnete vidličkou a budete ji opékat při mírné teplotě.

Jak dlouho muze být jitrnice v lednici : Jak dlouho vydrží jitrnice v lednici

Domácí jitrnice konzumujeme co nejdříve. V sáčku v chladničce nám vydrží maximálně 2 dny, poté je můžeme tepelně zpracovat a prodloužit jim tak životnost o 1-2 dny.

Jaký je rozdíl mezi Jitrnicí a Jelitem

Jitrnice jsou na rozdíl od jelit šedé. Jelita – připravují se podobně jako jitrnice, ale navíc obsahují krev a kroupy. Krev tak dodává jelitům typickou tmavě hnědou barvu.

Kolik masa na jitrnice : MASO: 3 kg libovějšího vepřového boku 1 kg vepřového laloku 1 kg vepřových jater 1,5 kg vepřových plic KOŘENÍ: 220 g soli 10 g majoránky 4 g zázvoru 4 g mletého nového koření OSTATNÍ PŘÍSADY: voda dle potřeby 1,5 kg tvrdší bílé pečivo – rohlíky, žemle, housky,…

Jelita a jitrnice můžete ohřát a krátce osmahnout přímo na pánvi. Zahřejte ji na střední teplotu a rozpalte na ní jednu lžíci sádla. Při této metodě přípravy jitrnice i jelita ráda praskají. Případně je dejte do pekáče a opečte je v troubě při teplotě 160 – 170 °C dokud se na povrchu nevytvoří slabá křupavá kůrčička.

Po naražení zašpejlujeme na druhém konci, přendáme do teplého vývaru (ve kterém jsme připravovali ovar) a vaříme při 80 °C asi 20 minut. Že máme jaternici (jitrnici) uvařenou, poznáme podle toho, že se protáčí špejle na konci střeva. Pokud ano, je jaternice (jitrnice) hotová.

Jak dlouho vydrží jitrnice v mrazáku

Výrobky z vepřového masa

Mleté maso, tlačenka a zabijačková kaše by se měly zpracovávat rychle a mrazit jen na 1 až 2 měsíce. Vařená šunka či domácí dělohy vydrží v mrazu přibližně 2 – 3 měsíce. Nejdéle nám v mrazničce vydrží čerstvý salám – asi 4 měsíce, a klobása – do 6 měsíců.Až příště uvaříte třeba guláš, dejte zbytek do co nejširšího hrnce. Ten pak ponořte do dřezu se studenou vodou nebo strčte za okno, pokud je chladno. Jakmile má pokrm zhruba 20 stupňů, můžete ho bez problému uložit do lednice,“ radí Jana.Jitrnice – jedna z nejtradičnějších zabijačkových pochoutek. Protože se připravují z jater, říká se jim původně jaternice, ale zjednodušené označení jitrnice časem zlidovělo a dnes je už i spisovně správné. Z masa se používá lalok, bůček a vnitřnosti.

Jitrnicím svědčí koření – česnek, majoránka, nové koření, samozřejmě pepř a sůl. Ještě trocha pšeničné krupice, kterou spaříme trochou vařící polévky a vše promícháme.

Kolik stojí kilo jitrnice : JITRNICE

Název zboží JITRNICE
Cena běžná: 129 Kč / kg
Cena zboží 109 Kč / kg
Dostupnost zboží Skladem
Výrobce zboží JOTIS s.r.o. Litoměřice

Kolik pepře na 1 kg masa : Koření (na 1 kg masa: 3 g mletého pepře, 1 g mletého kmínu, 1 g třeného česneku) smícháme s trochou vody a přidáme do hovězího.

Jak se konzumuje jitrnice

Jitrnice nejsou moc trvanlivé, v chladu vydrží maximálně 5 dní, takže pokud je chceme uchovat na později, nebo jich máme hodně, je potřeba je zamrazit. Dají se jíst jen tak s chlebem, nebo je můžete ještě opéct v troubě nebo na pánvi a servírovat s brambory nebo se zelím.

Pokud budete v mrazáku uchovávat jídlo delší dobu, hrozí, že ho už poté nebude možno kvalitně zpracovat. Přijde o svou barvu, chuť či správnou konzistenci. Velice praktické je napsat vždy fixem na obal datum zmrazení, abyste měli přehled.Pokud to pokrm unese, je možné neutralizovat takto překořeněné jídlo přidáním jakékoliv sladší ingredience. Typickým pohlcovačem pálivého je pak mléko, popřípadě brambory či mrkev, které jsou známé pro svoji schopnost absorbovat přebytečné množství některých typů koření.

Jaké koření na kančí guláš : Kančí guláš na víně

  • Kmín český celý
  • Jalovec celý
  • Pepř černý celý
  • Nové koření celé
  • Pepř černý celý BIO.
  • Bobkový list celý
  • Bobkový list mletý