Jak dlouho se peče bác?
Těsto by mělo být řidší než na bramborák. Necháme ho 30–40 minut kynout, aby zdvojnásobilo objem. Nakynuté těsto nalijeme na pekáč vymazaný sádlem a vysypaný strouhankou. Posypeme mákem a dáme péct do trouby při teplotě 200 °C na 30–40 minut, dokud nemá dočervena upečenou kůrku.Bác je vlastně slaná "buchta" litá na pekáč, silně vymazaný sádlem a vysypaný celým mákem. Těsto zjemňuje strouhaný vařený brambor a dochucuje česnek s majoránkou. Upečený bác krájíme na kostky a takto podáváme strávníkům.Do mléka rozdrobíme droždí (nedělá se kvásek), přidáme sůl, pepř, majoránku, česnek, sádlo, škvarky, nastrouhané brambory a nakonec mouku. Nešetřete kořením ani česnekem, těsto by mělo být slanější. Takto připravené těsto vlijeme na sádlem vymazaný plech a necháme alespoň dvacet minut kynout.

Co je to bác : Vošouch, kramflek nebo báč (případně bác) jsou různá jména pro bramborové pokrmy, jejichž základ je dosti podobný bramborákům. Liší se v nuancích přípravy. Na Domažlicku se báč podával jako příloha k houbové omáčce s uzeným masem, pokud se udělal se škvarky, jedli jej lidé samostatně.

Jak dlouho se pečou české buchty

Buchty necháme v pekáči ještě trochu nakynout a pak pečeme v předehřáté troubě asi 30 minut. Před dopečením ještě jednou potřeme povrch buchet máslem. Hotové vyklopíme nebo necháme v pekáči a pocukrujeme.

Jak dlouho se peče bramborák : Plochu pod bramborákem i samotný bramborák potřeme olejem. Přendáme do trouby rozehřáté na 180 °C a pečeme asi 25 až 30 minut.

Postup přípravy

  1. Brambory nastrouháme na jemno.
  2. Přidáme vejce, mouku, horké mléko, pepř, sůl, majoránku a česnek.
  3. Na plech dáme silikonovou pečicí podložku, kterou potřeme olejem.
  4. Na plechu vytvoříme lžící asi 4 bramboráky.
  5. Pečeme do zlatova na 200 °C po dobu asi 20-30 minut.


Hluchec je slaná pochoutka pečená jako koláč v troubě. Je z bramborového těsta s kváskem a správný hluchec má být dobře kořeněný a česnekový. Jí se buď samotný nebo jako příloha třeba k polévce.

Co je to Vosouch

Vošouch je jeden z názvů pro bramborák, který je známý z Plzně a jeho širokého okolí. Jedná se o smažený pokrm ze strouhaných brambor, vajíček, mouky, s česnekem a majoránkou. Jiné názvy jsou např. bramborka, bandorák, báč, cmunda a mnoho jiných, které jsou specifické pro různé lokality.Troubu rozehřejeme na 180 °C. 5 Připravné buchty dáme péct do rozehřáté trouby. Pečeme asi 30 minut. Ke konci buchty zkontrolujeme a případně prodloužíme dobu pečení (záleží na tvaru, velikosti a materiálu nádoby na pečení i velikosti vytvarovaných buchet).Těsto ručně propracujte tak, aby z něj šly tvarovat koláče. Nenechávejte jej kynout, ale rovnou se vrhněte do přípravy koláčků. Ty naplňte libovolnou náplní a následně pokládejte na plech vyložený pečicím papírem. Koláčky pečte na 170 °C přibližně 20 – 30 minut.

Na plech dáme olivový olej a naskládáme brambory rovnou částí dolů. Osolíme, ještě maličko zakápneme olivovým olejem a přihodíme dvě snítky rozmarýnu či tymiánu. Pečeme ve vyhřáté troubě na 220 celsiusů 30 – 35 minut.

Jak dlouho se peče brambor : Troubu předehřejte na 200°C. Brambory rozložte na rošt, několikrát je vidličkou propíchněte a pečte asi 1 hodinu a 15 minut.

Jak dlouho se peče brambora : Na plech dáme olivový olej a naskládáme brambory rovnou částí dolů. Osolíme, ještě maličko zakápneme olivovým olejem a přihodíme dvě snítky rozmarýnu či tymiánu. Pečeme ve vyhřáté troubě na 220 celsiusů 30 – 35 minut.

Jak dlouho bramboráky

Brambory nastrouháme na hrubo na struhadle nebo v robotu, šunku nakrájíme na kostičky, česnek prolisujeme přes lis. Přidáme vejce, mouku, majoránku, sůl a pepř, zamícháme. Hotové těsto nalijeme na sádlem vymazaný plech a dáme do předehřáté trouby na 180°C , na cca 40 minut upéci (dozlatova).

Kucmoch je staročeské jídlo z brambor, jinde zvané škubánky. Měly ho odedávna rády především děti nasladko.Bramborák (starší, zejména jihočeský název je cmunda, bandorák v Krkonoších, kostrbáč na pardubicku aj.) je tradiční pokrm většiny slovanských a germánských národů a Maďarů. V podhůří Orlických hor se bramboráku říkalo kramflek či křápáč nebo křápanec. Krajových názvů je ale po celých Čechách bezpočet.

Na jakou teplotu péct kynuté buchty : Zatímco buchty kynou, předehřejte troubu na 200°C. Vykynuté buchty dejte do trouby. Po 10 minutách trochu snižte teplotu (na 180°C) a buchty 10–15 minut dopékejte. Ještě horké je pokropte rumem smíchaným s moučkovým cukrem a dvěma lžícemi horké vody.