Rajčata naskládejte do nádoby, která odolá vysokým teplotám (může to být větší mísa nebo klidně hrnec) a zalijte je vroucí vodou. V té je nechte spařit po dobu 2 minut. Po 2 minutách vařící vodu slijte a rajčata prudce zchlaďte pod ledovou tekoucí vodou. Slupka se díky tomu snáze oddělí od rajčete.Podle velikosti rajčata nakrájíme na poloviny nebo čtvrtky a naskládáme do čistých sklenic (nebojíme se přitlačit), otřeme jim hrdla a pevně je zavíčkujeme. Nepoužíváme žádné přísady ani nálevy. Sterilujeme při teplotě 90 °C po dobu 30 minut.Protlak rozmixujeme, protlačíme přes síto a pak zvážíme. Podle hmotnosti protlaku propočítáme, kolik máme přidat cukru a soli. Pak necháme 5 minut povařit. Horký protlak naplníme do skleniček.
Kdo by neměl jíst rajčata : Selhání ledvin
U některých případů selhávání ledvin se může objevit hyperkalemie, aneb příliš vysoká hladina draslíku v krvi, která má negativní vliv na funkci našeho srdce. V takovém případě je vhodné vyvarovat se konzumace potravin bohatých na draslík, mezi které se řadí například rajčata a listová zelenina.
Čím podpořit zrání rajčat
Jak urychlit zrání rajčat
Pokud se bojíte, že rajčata do prvních chladných večerů nedozrají, můžete sklidit zelené plody a dopěstovat je uměle. Trhejte je v celých vijanech nebo alespoň se stopkou. Poté je vložte do krabice společně s jedním zralým jablkem. To uvolňuje etylén, který napomáhá dozrávání plodů.
Kdy nejpozději zasít rajčata : Semena rajčat se vysévají přibližně v půli března, aby do poloviny května vyrostly v silné sazenice. Z únorových výsevů bývají sazenice zbytečně přerostlé. Pozdější dubnové a květnové výsevy jsou možné, ale zpožďují sklizeň.
Rajčata oloupeme a nakrájíme na menší kousky. Malinko osolíme a vkládáme do sklenic. Zavíčkujeme a zavařujeme 20 minut při teplotě 80 °C. Takto připravená rajčata nám v zimě poslouží na cokoliv od polévky po omáčku.
V lehčích půdách dopřejte rostlinám zálivku 2-3× týdně, v těžších půdách si rajčata vystačí s frekvencí 1–2× týdně. Samozřejmě, záleží také na počasí – v suchém a slunečném období může být nutné zálivku zvýšit, v chladných a vlhkých týdnech naopak.
Jak vařit rajčatový protlak
Omytá rajčata nakrájejte na kousky, dejte do nižšího širokého kastrolu, podlijte dvěma lžícemi vody a za stálého míchání je duste, až se rozvaří a odpaří se asi polovina objemu. Horká rajčata prolisujte, protlak přislaďte a osolte, nechte přejít varem a naplňte až po okraj do vymytých sklenic ovinutých vlhkou utěrkou.Zatímco klasický zahuštěný protlak jí musí mít nejméně 24 %, nezahuštěný jen 4,2 %. Rajčata z jižních zemí, která dostávají více slunečního svitu a tepla, jsou sladší a mají proto vyšší obsah refraktometrické sušiny. Pokud výrobce použije opravdu vyzrálá rajčata, může jich tudíž dávkovat v celkovém množství méně.Antioxidant lykopen dodává rajčatům nejen červenou barvu, ale pomáhá snižovat LDL cholesterol. Rajčata obsahují vitamíny A, E a C, které spolu s minerály a antioxidanty luteinem, zeaxantinem či lykopenem ochrání váš zrak a sníží riziko šedého zákalu či makulární degenerace.
Přes všechna jmenovaná pozitiva odborníci nedoporučují pozřít více než dvě až tři rajčata denně. Jejich nadbytek by prý mohl způsobit pálení žáhy a zažívací obtíže, neboť jsou bohatá na dráždivou kyselinu mléčnou a kyselinu citronovou. Ve výsledku větší množství rajčat má v moci způsobit i vznik ledvinových kamenů.
Jak přihnojovat rajčata : Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby. Poté přihnojujte 1x za tři týdny, pokud budete hnojít HNOJÍKem.
Proč Zaštipovat rajčata : Jsou nenáročná na podmínky (i když letošní vlhko jim úplně nesvědčí), neprahnou po přehnané pozornosti a dokážou odměnit bohatou úrodou. A tu si zajistíte pravidelným zaštipováním výhonků. Rostlina se nebude zbytečně vysilovat energií posílanou do nových větviček a bude ji koncentrovat do plodů.
Kdy nejlépe vysévat rajčata
Semena rajčat se vysévají přibližně v půli března, aby do poloviny května vyrostly v silné sazenice. Z únorových výsevů bývají sazenice zbytečně přerostlé. Pozdější dubnové a květnové výsevy jsou možné, ale zpožďují sklizeň.
Keříkovým rajčatům nemusíte zálistky vylamovat. Před zahájením zrání rajčat zaštípněte i nejníže položené větvičky, rostlinu tak prosvětlíte a provzdušníte. Na konci sezóny zastavte rajčatům růst odštípnutím vrcholu stonku. Pak se již nebudou tvořit nové plody, pouze dozrají nasazené.PRIMA TIP: Sterilaci provedete tak, že horké zavíčkované sklenice postavíte na podložku do zavařovacího hrnce. Zalijete teplou vodou tak, aby hladina sahala přibližně 2 cm nad víčka sklenic, ohřejete na teplotu 85–100 °C a sterilujete 20–40 minut.
Jak uchovat rajčata bez zavařování : Mražení rajčat
Rajčata oloupejte. S naříznutím to jde téměř samo. Nakrájejte rajčata na větší kousky a vložte je do dobře uzavíratelných sáčků vhodných k mražení. V mrazáku vydrží až rok.