Vyšetření trvá několik minut a pacienta nikterak nezatěžuje. Pouze se posadí a pohledem fixuje předem daný bod před sebou. V prostoru před ním poté přístroj vytváří zrakové podněty a pacient pomocí tlačítka reaguje, když tyto podněty zaznamená.Vyšetření zraku
Vyšetření provádí lékař pomocí přístroje zvaného oftalmoskop. V tomto případě je vyšetření rychlé (cca 5 minut) a nejsou poté žádná omezení. Oční pozadí je také možné vyšetřovat prostřednictvím štěrbinové lampy, kdy je cca 20 minut před samotným vyšetřením nutné obě oči tzv. rozkapat.Co je to vyšetření zorného pole Vyšetření zorného pole je speciální vyšetření, které je zaměřené na zorné pole člověka, jeho rozsah a výpadky. Zorné pole se vyšetřuje během komplexní prohlídky očí, kdy se hodnotí jeho rozsah, skotomy – jeho výpadky a různé změny a omezení.
Co je to Perimetrie : Perimetrie je jednoduchá, bezbolestná vyšetřovací metoda, která má nezastupitelné místo při určování diagnózy mnoha onemocnění zrakového ústrojí, glaukom nevyjímaje. Perimetrie je vyšetření měřící rozsah zrakového pole (perimetru), tedy toho, co skutečně vidíte.
Jak dlouho trvá vyšetření Perimetrem
Celé vyšetření perimetrem zabere jen několik minut.
Co odhalí perimetr : Perimetrií hodnotíme rozsah zorného pole. Perimetrie hraje klíčovou roli při diagnostice a sledování vývoje řady očních onemocnění – sítnice, glaukomu (zeleného zákalu), onemocnění zrakového nervu, ale i neurologických onemocnění či neurochirurgických diagnóz.
Po dobu 4 – 24 hodin můžete mít rozmazané vidění a být zvýšeně citliví na světlo. Po rozkapaní nebudete moc řídit auto ani jiná motorová vozidla. Také byste neměli po dobu 24 hodin obsluhovat strojní zařízení.
Z hlediska nákladů je vyšetření u lékaře zdarma, u optometristy stojí kolem 700 korun, ale třeba v GrandOptical ho budete mít zdarma, pokud si u nich koupíte brýle.
Jak na perimetr
Proces vyšetření perimetrem
Vyšetření pomocí počítačového perimetru probíhá tak, že se vyšetřovaný usadí na židli před obrazovku přístroje, umístí bradu na podpěru, jedno oko mu lékař zakryje a odkrytým okem poté pacient neustále hledí na značku uprostřed obrazovky.Oční lékař změří ostrost zraku ke stanovení, zda potřebujete brýle či kontaktní čočky ke korekci zrakové vady. Do očí Vám budou nakapány oční kapky pro znecitlivění a následně Vám bude změřen oční tlak. Vyšetřující zkontroluje zdraví Vašich očí, případně použije různá světla ke kontrole přední části a vnitřku oka.Na unavené oči může pomoci sáček černého čaje, který namočíte do vroucí vody, necháte lehce oschnout a vlažný na 5 minut přiložíte na víčka. Když ani tak nic nepomáhá, můžete si krátkodobě od pálení očí ulevit pomocí očních kapek, které oči hydratují a jsou k dispozici bez předpisu v každé lékárně.
Na obalové krabičce kontaktních čoček najdete údaj o dioptrii pod značkou PWR, D nebo Dpt. Následuje číslo, které nabývá hodnot po 0,25. Před číslem je vždy znaménko dioptrie + nebo -. Plus dioptrie je většinou pro vidění do blízka a značí dalekozrakost a mínus dioptrie je pro vidění na dálku a značí krátkozrakost.
V kolika letech jít na operaci očí : Po čtyřicítce dochází ke snižování schopnosti oční čočky akomodovat (zaostřovat). Přichází tedy potřeba nosit brýle na blízko. To ovlivňuje i vhodnost laserových metod pro korekci dioptrií. Proto je laserová operace očí doporučována jen do 45 let.
Jak poznat zánět v oku : Bakteriální zánět spojivek
Pro přítomnost bakterií v oku je typické mít ráno po probuzení slepené oči. Kromě toho se objevují další příznaky jako pocit přítomnosti písku v oku, zarudnutí a slzení, někdy i otok víčka.
Co způsobuje slzení očí
Slzením bývá často doprovázen zánět rohovky nebo spojivky či zánět vedlejších dutin dýchacích. Slzení rovněž může být způsobeno narušením normálního odtoku slz. V případě častého či nezvykle silného slzení by měl určit jeho příčinu lékař. Pokud je příčinou syndrom suchého oka, často pomáhá použití oční kapek.
Nejčastější korekce se pohybují v rozsahu cca do 3 dioptrií oběma směry. Pro tzv. střední krátkozrakost (myopia modica) je typická korekce –3 až –6 dioptrií, jako vysoká (gravis) se hodnotí –6 až –10. Těžká myopie může nabývat hodnot korekce okolo –15 nebo –20 dioptrií, výjimečně ještě více.Normální nitrooční tlak se většinou pohybuje v rozmezí 10–21 mmHg. Hodnota nitroočního tlaku se mění, a to jak v průběhu dne, tak vlivem postupného stárnutí organismu. Nitrooční tlak výrazně nižší nebo vyšší než normální, případně jeho velké výkyvy, mohou být známkou onemocnění oka.
Jak dlouho vydrží operace očí : Slyšela jsem u svého optika, že laserová korekce vydrží tak 10 – 15 let a pak se člověk opět vrátí k dioptrickým brýlím. Je to pravda Výsledek laserové korekce je stabilní asi 6 týdnů po metodě LASIK a za 5 – 6 měsíců po metodě Epi-LASIK či PRK.