Jak dlouho vařit kečup?
Postup přípravy receptu

Vaříme do zhoustnutí (asi 2 hodiny). Potom rozmixujeme, propasírujeme přes cedník a uvedeme znova do varu. Ještě horké lijeme do sklenic. Vydrží i 3 roky a proti kupovanému kečupu má tu výhodu, že neobsahuje škrob a konzervanty.3. Takto připravené sklenice zalijeme teplým nálevem tak, aby okurky byly ponořené a asi 1 cm pod okraj, uzavřeme víčky a sterilujeme při teplotě 80-85 stupňů 20 minut od doby, kdy teplota dosáhne 60 stupňů.Zahušťovadla. Výrobci zahušťují kečupy modifikovanými i nemodifikovanými škroby, které ovlivňují především jejich konzistenci. Využívají se škroby různého původu (např. pšeničné, kukuřičně nebo bramborové).

Proč se dávají do kečupu jablka : A na dotaz proč jsou v kečupu jablka Jablka dodají Kečupu pektin (a ten nejen že působí jako přírodní pojivo, ale i redukuje množství cholesterolu v těle a upravuje střevní flóru), kečup je díky jablku hustější, pěkně zjemní chuť a ještě je zdravý.

Jaké koření do kečupu

Ingredience – koření

  • Sůl.
  • Cukr.
  • Pepř
  • Bobkový list může být i mletý bobkový list, ale velmi opatrně
  • Nové koření
  • Oregano, Bazalka, bylinky dle chuti.

Jak udělat kečup : Do hrnce dáme nakrájenou cibuli, rajčata a jablka, přidáme koření – nové koření, pepř, hřebíček, skořici a bobkový list, osolíme, ooctujeme, ale nesladíme. To až ke konci. Tuto směs necháme vařit přibližně 1 1/2 hodiny bez pokličky. Nezapomeňte vařečkou směs občas promíchat, aby se nepřipalovala.

Teplota v troubě by měla být 200 až 220 ° Celsia, doba sterilizace je přibližně stejná jako u klasického zavařování v zavařovacím hrnci – menší sklenice 5 až 8 minut, větší 10 až 13 minut.

Čerstvý kečup plníme do sterilizovaných sklenic. V lednici vydrží asi dva týdny. Pokud jej chcete skladovat déle, musíte jej zavařit. V zavařovacím hrnci zvolíte program přímo na kečup, nebo zavaříte 25 min na teplotu 90°C.

Jak poznat kvalitní kečup

Na obalech se vyskytují různá loga se značkou kvality. Nejznámější značkou je Klasa. Aby výrobek získal toto označení, musí splňovat náročná kritéria na svou kvalitu. Značka Klasa je prestižním oceněním, které si zaslouží ty nejpoctivější a nejkvalitnější výrobky.Pro výrobu domácích kečupů jsou nejvhodnější keříčková rajčata, konkrétně bych doporučil odrůdu ŠEJK. Ta má oproti ostatním vyšší podíl lycopenu (červeného karotenoidního barviva), kečup z této odrůdy bude mít výraznější červenou barvu.Kečup můžete dochutit chilli papričkou, nebo dokonce kari kořením. Do upečené směsi můžete přidat čerstvou bazalku. Pokud máte výkonný mixér, kečup nemusíte pasírovat, ale počítejte s tím, že směs nebude dokonale hladká.

Kečup byste neměli nikdy mixovat, ale pasírovat, ať už pasírkou nebo přes jemný cedník či síto. Jedině tak si uchová syté červenou barvu a docílíte hladké konzistence. Po uvaření kečupu ho přelévejte výhradně do dokonale čistých, ideálně sterilizovaných lahví a vždy používejte sterilní nástroje.

Jak zavařit kečup v troubě : Na plech nalijeme teplou vodu do výšky 2 až 3 centimetry, kterou případně dolíváme. Teplota v troubě by měla být 200 až 220 ° Celsia, doba sterilizace je přibližně stejná jako u klasického zavařování v zavařovacím hrnci – menší sklenice 5 až 8 minut, větší 10 až 13 minut.

Na jakou teplotu zavařovat v troubě : Zavařování v troubě

Sklenice položte na plech do spodní části trouby a zapněte horní i dolní ohřev. Na plech nalijte vodu přibližně do výšky 2 cm, a v průběhu zavařování ji můžete doplňovat. Teplota v troubě by měla být udržována na 200 až 220 °C.

Kde skladovat otevreny kečup

Lednice sráží chuť

Uchování v lednici má ovšem podle Miroslava Mahela jednu drobnou výjimku. „Samozřejmě je nejlepší si udělat kečup svůj nebo kupovat skvělý v bio kvalitě s minimem konzervantů, ale po otevření je i tak nutné oba skladovat v lednici.

Průmyslově vyráběný kečup tvoří rajčatový protlak, koření a další přísady. Oproti tomu kečup vyráběný domácím způsobem obsahuje pouze rajčata, cibuli, cukr a koření.200 g rajčat na 100 g kečupu. „Vybrat kvalitní kečup není jednoduché. Lze se však řídit obecný pravidlem: čím vyšší podíl rajčat, tím lépe. Ideální je tedy sáhnout po kečupu, který obsahuje 200 g rajčat na 100 g kečupu.

Jak udělat kečup z rajčat : Umytá rajčata, jablka a cibuli nakrájíme na kolečka a dáme vařit s octem, solí, paprikou, hřebíčky, novým kořením a pepřem. Vaříme 1,5 hodiny. Pak přidáme cukr a vaříme bez pokličky ještě 15 minut (můžeme vařit i déle), aby byl kečup hustší.