Jak dlouho vařit sójové maso?
Boby namočíme přes noc do studené vody. Vodu slijeme a sóju zalijeme trojnásobným množstvím vody. Vaříme ji v tlakovém hrnci 40 minut nebo v obyčejném hrnci dvě a půl hodiny. Čas vaření je potřeba dodržet, protože po delším vaření začnou boby tvrdnout.Nejprve ho přeliju horkou vodou, nechám chvilku ustát a vodu pak vyleju (tím se částečně zbavím moučné pachuti). Pak jej vařím zhruba 15-20 minut v nálevu ze sypkého zeleninového bujónu (mým jasným favoritem je Würzl) a lžící sójové omáčky (Tamari nebo Shoyu, rychle totiž pronikne dovnitř).Sojové plátky 10 minut povaříme v osolené vodě ochucené směsí bylinek (používám sušený libeček, celerovou nať a petrželku) nebo kostkou zeleninového bujonu. Poté plátky slijeme a přebytečnou vodu z nich vymačkáme. oté společně prohřejeme, buď na pánvičce, nebo v hrnci pod pokličkou a můžeme servírovat.

Jak uvařit sójový granulát : Sójový granulát vložte do vroucí osolené a bujonem ochucené vody. Vařte 5 minut, slijte, přebytečnou vodu z granulátu vymačkejte. Použijte jako základ pro rizota, sekanou, karbanátky.

Jak se připravuje sójové maso

Jak správně uvařit sóju

Na přípravu 100 g sójového masa, použijeme cca 700 ml vody, 1 lžíci sypkého bujónu, 3 lžíce sójové omáčky a vaříme zhruba 20 minut. Poté slijeme (vodu dále nepoužíváme, jelikož obsahuje látky, které způsobují nadýmaní) a důkladně vodu vymačkáme, aby později sója mohla vstřebat okolní chuť.

Jak dlouho se vaří sojové boby : Sójové boby namočte na 12-24 hodin, propláchněte a vařte 1–1,5 hodiny do měkka.

Aby byla chuť sójového masa co nejlepší a pokrm co nejstravitelnější (je to přeci jen luštěnina), doporučujeme vařit 30 minut ve vodě, kterou jsme ochutili 1 lžící zeleninového bujónu a 1 lžící sójové omáčky. Bujón spolu s omáčkou dodají sóji výbornou chuť, která pronikne až do jádra suroviny.

Rizika konzumace sóji

Většina lidí jí bohužel sóju v takové podobě, že jim může i škodit – zvlášť ve větším množství. „Obsahuje totiž například goitrogeny, které potlačují funkci štítné žlázy, nebo fytáty, které omezují využití vápníku, hořčíku a železa ze stravy. Antinutrienty v ní zase omezují trávení bílkovin.

Co udělat ze sojového masa

U sojového masa je důležitá příprava. Dobře uvařené a namarinované umožňuje pestré využití: plátky grilujeme, sojové nudličky smažíme se zeleninou po asijsku, z kostek se dokonce dají připravit výpečky. Granulát pak slouží třeba do karbanátků nebo boloňské omáčky.Na přípravu 100 g sójového masa, použijeme cca 700 ml vody, 1 lžíci sypkého bujónu, 3 lžíce sójové omáčky a vaříme zhruba 20 minut. Poté slijeme (vodu dále nepoužíváme, jelikož obsahuje látky, které způsobují nadýmaní) a důkladně vodu vymačkáme, aby později sója mohla vstřebat okolní chuť.Vynikající Edamame jsou velmi oblíbeným pokrmem v japonských a čínských restauracích, ale hlavně v sushi barech. Lusky stačí vařit 5 – 6 minut ve vroucí vodě, poté vhodit do ledové vody, aby se zastavil proces vaření a poté dostatečně prosolit.

Jak často tofu a tempeh jíst

Tempeh a tofu by nemělo být základ jídelníčku (tím jsou obiloviny, zelenina a luštěniny). Zařazujeme je do jídelníčku několikrát za týden pro zpestření.

Na co je dobrá sója : Sója je bezpochyby velice hodnotná potravina, protože obsahuje řadu velmi důležitých živin, jako jsou bílkoviny, vláknina, železo, vápník, draslík, hořčík a vitamíny. Také je bohatá na lecitin, který snižuje cholesterol nebo na nenasycené mastné kyseliny včetně omega 3!

Jak pripravit Mrazene edamame : K varu přivedeme větší množství osolené vody a vhodíme do ní balení mražených sojových lusků Edamame. Lusky vaříme 5 až 6 minut, poté je scedíme v ledové vodě. Necháme okapat, lusky hodně posolíme. Pozor, jedí se jen zrnka uvnitř lusku, prázdné slupky se vyhazují.

Jak se pestuje edamame

Semena je vhodné od dubna předpěstovat na teplém místě s teplotou kolem 25 °C. Doporučená hloubka výsevu je 2–4 cm. Po posledních mrazech můžete rostliny přemístit ven do sponu 40 x 25 cm. Sóju můžete také vysévat přímo na stanoviště, od května do června.

Tofu se vyrábí ze sóje. A právě sója je vlastně jedna z nejběžněji geneticky modifikovaných potravin na světě. Proto by neměla patřit mezi běžnou součást každodenní výživy. Nezabraňuje nemocem a nikdy nebylo prokázáno, že by měla pozitivní účinek na lidský organismus.Tofu je pro mnoho vegetariánů a veganů alternativou za masné výrobky, na chuť mu ale přicházejí i konzumenti masa. Díky vysokému obsahu bílkovin a nízkému obsahu tuku je dietáři velmi vyhledávané. Zdravá a doporučená denní dávka syrového, neupraveného či neochuceného tofu je zhruba 1,2 hrnku.

Jak často jíst sójové maso : Jak často sójové výrobky jíst

To platí i o ostatních luštěninách, obilovinách či zelenině. Když si dáme nějaký tradiční sojový výrobek 2 – 3x týdně a budeme častěji používat kvalitní sójovou omáčku (shoyu) a misopastu, nemůžeme si uškodit – ba naopak jen prospět.