Jak poznáme zkažený sýr
Žluté, nazelenalé a šedé flíčky na povrchu sýra znamenají cizí, nikoliv ušlechtilou plíseň. Takových sýrů se radši vyvarujeme a vyhodíme je. Vazký povrch sýrů je typický pro tvarůžky a romadúr, nikoliv pro jiné druhy sýrů (Niva, Hermelín), pro které kluzký povrch znamená, že už nejsou k jídlu.Skladování Olomoucké tvarůžky je nejlepší doma rozbalit a uložit do skleněné nebo porcelánové nádoby. Po té je přikrýt vlhkou látkou a skladovat v tmavé místnosti nebo v chladničce při teplotě 5 až 8 stupňů Celsia. Platí pravidlo, že čím déle zrají, tím jsou lepší.Jak tvarůžky skladovat Pokud kupujete sýr, který budete okamžitě konzumovat, můžete jej nechat zabalený v potravinářské fólii a uložte jej do ledničky. Uskladnění na delší dobu vyžaduje vyměnit folii za pergamenový papír, který zabraňuje osychání a také odvádí vlhkost.
Jak dlouho zrají tvarůžky : Je však potřeba častěji obracet. Syrečky necháme takto zrát zhruba 4 dny – to se vyhladí jejich povrch, jsou tuhší, nejsou příliš měkké na omak, ale nejsou nijak zásadně žluté, prostě bílé tvarůžky, konzistentnější než ty, které jsme před čtyřmi dny dávali na prkénko.
Jak poznat plesnivé tvarůžky
Plísně na povrchu viditelné pouhým okem – černá, zelená, šedá apod. – Hořknutí – hořká chuť se bohužel v zabaleném výrobku nedá odhalit. Její výskyt není zdravotně nebezpečný, ale tato vada je u Olomouckých tvarůžků nepřípustná.
Jak uchovat tvarůžky v lednici : Pokud necháte pořádně uležet a obsah sklenice Vám po otevřeni malinko zabublá pak je fáze zrání přesně ve stavu, který dobře znají vaši dědečkové a babičky. Trvanlivost výrobku je 21 dní a po otevření 5 dní. Skladujte v lednici do 5°C.
Kolečko tvarůžku vložíme vždy mezi plátky uheráku a dobře k sobě přitlačíme. Obalíme v mouce, vajíčku a strouhance (2x, aby tvarůžky nevytekly). Smažíme v oleji.
Nejvíce zapáchající sýry jako romadúr, limburský sýr nebo olomoucké syrečky vděčí za příznačný odér právě zmíněné bakterii. Brevibacterium linens vytváří charakteristický mazlavý povlak, pod kterým sýr postupně dozrává. Zapáchající bakterie se množí zejména v teplém a vlhkém prostředí.
Co se stane kdyz snim Plesnivy sýr
Pokud navíc omylem plesnivou potravinu sníte, koledujete si o mnohem závažnější potíže. Po požití mykotoxinů dochází k nevolnostem, zvracení, průjmům a silným bolestem hlavy. Vše závisí na fyzické kondici a věku dotyčné osoby, ale také druhu plísně.Nejvíce zapáchající sýry jako romadúr, limburský sýr nebo olomoucké syrečky vděčí za příznačný odér právě zmíněné bakterii. Brevibacterium linens vytváří charakteristický mazlavý povlak, pod kterým sýr postupně dozrává. Zapáchající bakterie se množí zejména v teplém a vlhkém prostředí.Dobře uleželé tvarůžky jsou dobré samy o sobě, jen tak s chlebem. Ale dá se s nimi v kuchyni krásně kouzlit – můžete je nakládat, smažit, péct, přidat do pečiva, udělat z nich tatarák, knedlíčky do polévky, zkrátka je to univerzální surovina.
Postup přípravy
Olomoucké tvarůžky nakrájíme na kousky, cibuli s česnekem oloupeme a rovněž pokrájíme na kousky. Chilli papričku se zelenou petrželkou nasekáme. Vše nandáme do sklenice a zalijeme olejem. Necháme proležet asi 2 dny v ledničce.
Jak na smažené tvarůžky : Tvarůžky obalte v klasickém trojobalu (mouka – vejce – strouhanka), a poté je obalte ještě jednou ve vejcích a ve strouhance. Smažte v rozpáleném oleji dozlatova. Brambůrky omyjte a dejte vařit v osolené vodě vcelku do změknutí. Poté je opečte dozlatova na másle a posypejte pažitkou.
Na co jsou dobré tvarůžky : Olomoucké tvarůžky přinášejí tělu kvalitní plnohodnotné bílkoviny, jen málo sacharidů a minimum tuku. Z minerálních látek stojí za zmínku především značný obsah vápníku. Nízká energetická hodnota umožňuje zařadit olomoucké tvarůžky do diety redukční i diabetické.
Jak poznam že je Plisnovy sýr Plesnivy
Měkké zrající sýry (Hermelín, Romadur, Niva atd.) dávají svou zkaženost najevo jinak. Začnou hořknout, kysele páchnout, je cítit čpavek, na jejich povrchu se mohou objevit barevné skvrny cizích plísní.
Občas se na tvrdém sýru může objevit bílý povlak, tedy plíseň. takovou ale můžete bez obav ze sýru vykrojit. Pokud plíseň zasáhla sýr celý, už jej nezachráníte. Zkažený sýr se většinou pozná stoprocentně podle chuti – je totiž hořký.V oleji rozmíchejte všechno koření a bylinky. Tvarůžky spolu s feferonkami a cibulí vyskládejte do sklenice a zalijte kořeněným olejem. Přiklopené nechte zrát minimálně 3 dny.
Jak dlouho se Nakladaji tvarůžky : Tvarůžky nakrájíme na kostky 1×1 cm, dáme do potravinové dózy, zasypeme kmínem a paprikou. Zalijeme perlivou vodou do půlky hmoty, zamícháme a zavřeme. Dáme na 1-2 dny na lednici, pokud jsou málo rozleželé, můžeme ještě dolít perlivou vodou, potom do lednice, ať se zastaví proces.