Kečup vydrží v chladničce 2 týdny. Kečup si můžete i zavařit, pak ho ovšem do lahví se širokým hrdlem či do vhodných sklenic plňte horký, zavíčkujte co nejdřív a zavařujte 20 minut při 60 stupních.Pokud by se vám kečup zdál řídký, ještě ho na plotně redukujte do požadované hustoty. Pokud jste s hustotou spokojeni, můžete plnit do čistých sklenic. Uzavřete vyvařenými suchými víčky. Následně sterilujte asi 20–25 minut na 80-85 °C.3. Takto připravené sklenice zalijeme teplým nálevem tak, aby okurky byly ponořené a asi 1 cm pod okraj, uzavřeme víčky a sterilujeme při teplotě 80-85 stupňů 20 minut od doby, kdy teplota dosáhne 60 stupňů.
Jak se sterilizuje kečup : Jako u všech zavařenin je důležité mít čisté sklenice i víčka, do kterých budete kečup plnit. Poté si sklenice naplníte zhruba 2 cm pod okraj, pak je dobré si okraje sklenic ještě jednou řádně očistit a až poté uzavřít. Kečup se sterilizuje na 80 °C po dobu 30 minut.
Jak uchovat kečup
Většina škodlivých bakterií vyžaduje neutrální až mírně kyselé prostředí s hodnotou pH 4,5 nebo vyšší. Kvůli kyselým složkám (rajčata a ocet) má kečup pH mezi 3,5–3,9. Takže ho s klidem můžete nechat na lince, nebo ve spíži.
Jak dlouho vydrží hořčice v lednici : Hořčici lze uchovávat až rok, aniž ztratí na kvalitě. Jakmile ji však otevřeme, je nejlepší ji rychle spotřebovat, jinak se chuť začne měnit. Je nutno dbát na důkladné uzavírání víka, které zabraňuje případnému vysychání, okorávání povrchu hořčice a ztrátě její chuti a vůně.
Většina škodlivých bakterií vyžaduje neutrální až mírně kyselé prostředí s hodnotou pH 4,5 nebo vyšší. Kvůli kyselým složkám (rajčata a ocet) má kečup pH mezi 3,5–3,9. Takže ho s klidem můžete nechat na lince, nebo ve spíži.
Kečupy,hořtice atd dokud se nesní. U nás je to pár dní. Takové jiné omáčky až uznám za vhodné klidně i pár měsicu. Marmelády se mi kazí i ty drahé,tak,když jsou divné tak je vyhodím i třeba tři dny po otevření.
Čím se zahušťuje kečup
Zahušťovadla. Výrobci zahušťují kečupy modifikovanými i nemodifikovanými škroby, které ovlivňují především jejich konzistenci. Využívají se škroby různého původu (např. pšeničné, kukuřičně nebo bramborové).Stačí sklenice postavit vedle sebe do hrnce s vodou, dát jej na sporák a pomalu přivést k varu. Vaříme cca 10 minut vypneme sporák a hrnec přikryjeme poklicí. Sklenice v něm mohou zůstat, dokud je nazačneme plnit.Veškeré suroviny musí mít stejnou, nejlépe pokojovou teplotu. Vše vložíme do vyšší nádoby a ponorným mixérem mixujeme přibližně 1 – 2 minuty do zhoustnutí. Poté tatarku přelejeme do sklenice s víčkem a skladujeme v lednici, vydrží až 14 dní pokud nějaká zbyde.
Po uplynutí data spotřeby by se již neměly konzumovat.
Na druhé straně, potraviny s označením datum minimální trvanlivosti (DMT) mohou být konzumovány i po uplynutí data uvedeného na obale.
Jak skladovat kečup po otevreni : „Do otevření ho nechávám standardně v regále. Pak ho raději dám do lednice, protože dnes jsou kečupy kvalitnější a obsahují míň konzervantů než ty, které známe z minulosti,“ vysvětluje pro Toprecepty.cz šéfkuchař bistra YES v Třeboni.
Jak dlouho vydrzi cerstve Kuře v lednici : Ačkoli je kuřecí maso po naložení odolnější před zkažením, než je tomu v čerstvém stavu, i tak jej doporučujeme nechat ležet v marinádě maximálně 5 až 7 dní. Naložené maso dokáže již za pouhých 12 hodin perfektně nasát aroma a chuť z marinády. Proto s jeho tepelnou úpravou nemusíte příliš dlouho otálet.
Jak poznat kvalitni kečup
U kečupu je nutné posuzovat také chuť, vůni a konzistenci výrobku. Podle vyhlášky by měl být řídce kašovitý, homogenní, jemný, případně s hrubšími částicemi přísad, dále bez zbytků slupek, semen a jiných částí rajčat a také bez černých částic.
Pro výrobu domácích kečupů jsou nejvhodnější keříčková rajčata, konkrétně bych doporučil odrůdu ŠEJK. Ta má oproti ostatním vyšší podíl lycopenu (červeného karotenoidního barviva), kečup z této odrůdy bude mít výraznější červenou barvu.Uskladnění zavařenin je nejlepší v chladných a temných místnostech, ve sklepě, spíži nebo v komoře. Zavařeniny by měly být přehledně rozloženy na policích, a uspořádány podle data zavařování a obsahu, aby se daly snadno kontrolovat.
Jak sterilizovat zavařeniny : Na dno většího hrnce dáme asi 3–5 cm vody a složenou utěrku. Uzavřené sklenice pokládáme do hrnce na vlhkou utěrku a hrnec uzavřeme pokličkou. Sterilaci provádíme za mírného varu přibližně 20 minut. Po vyjmutí z hrnce sklenice narovnáme vedle sebe na utěrku a přikryjeme je ručníkem.