Postup přípravy. Pórek (zelenou část i kousek bílé) řádně očistíme a nakrájíme na kousky cca 1 cm. Zalijeme vodou, přidáme 1 kávovou lžičku vegety a dáme na 45 minut dusit.Jemné nudličky z pórku získáte tak, že vezmete vrchní listy pórku, přeložíte je a díky ostrému noži je nakrájíte na tenké nudličky. Vrchní tmavé listy pórku nevyhazujte, je v nich ukryto ještě více vitamínů, než v bílé části. Nakrájejte je na drobno a použijte k masu nebo do polévky.Pórek můžete konzumovat celý a překvapivě zelená část obsahuje až dvojnásobek vitaminů oproti bílé části stonku. Proto s chutí zpracujte i listy. To platí zejména u křehké jarní odrůdy pórku, určené ke konzumaci za syrova.
Jak připravit pórek : Pórek se hodí do mnoha polévek, včetně krémových. Buď ho na začátku vaření krátce osmahneme na tuku a pak teprve zalijeme vodou, nebo ho přidáme do polévky během vaření. Velmi jemně nakrájeným pórkem zdobíme polévku při podávání.
Kdy Presadit pórek
Semena vyséváme od poloviny února do truhlíků nebo od dubna přímo do řádků a později sazenice vyjednotíme na vzdálenost asi 15 centimetrů. Předpěstované sazenice vysazujeme do hlubší rýhy. Přesadíme je v době, kdy jsou silné jako tužka, jemné kořeny jim zkrátíme na polovinu a nadzemní listy asi o dvě třetiny.
Jak daleko od sebe sázet pórek : Sazenice sázíme do hloubky alespoň 10 cm, do rýh vzdálených od sebe 30 až 40 cm. Přímý výsev semen na záhon je také možný, a to od začátku dubna do cca 50 cm vzdálených řádků. Vzešlé rostlinky vyjednotíme, aby zůstaly jen nejsilnější kusy.
Nejlépe se mi osvědčilo pór rozkrojit podélně napůl a umýt jednotlivé jeho vrstvy pod tekoucí vodou. Nečistoty se takto snadno vyplaví. Krájím pak pór na půlměsíčky, což se hodí do většiny jídel, které z něj připravujeme.
Zelená část pórku obsahuje více vitamínů než bílá, proto tuto část nevyhazujte a rovněž zpracujte. Nejšetrněji jej tepelně upravíte v páře, ale můžete jej i zapékat či dusit. Doplňte jím další druhy zeleniny, zvýrazní jejich chuť.
Na co je zdravy pórek
Pórek je přímo kartáčem pro naše střeva. Pravidelná konzumace této zeleniny bohaté na prebiotika a vlákninu čistí naše střeva od škodlivin a plísní, zlepšuje a posiluje zdravý mikrobiom a podporuje zdravé zažívání, pomůže také se zažívacími potížemi, jako jsou křeče nebo nadýmání.Pórek v těle totiž likviduje bakterie a plísně, čistí žaludek a zprůchodňuje trávicí trakt. Krom toho při pravidelné konzumaci pozitivně působí na hladinu cholesterolu. Ve spoustě domácností se však z pórku používá jen jeho bílá cibule, která není tak pikantní a rychleji měkne.Z pórku se připravuje oblíbená polévka v mnoha různých variantách, skvělý je i jako velmi chutná příloha například k rybám. Pórek lze nakrájet na velké špalíky a péct společně s kuřetem, celé pórky můžete zapéct se sýrem nebo ugrilovat. Velmi oblíbený je pórek jako náplň do slaných koláčů.
Rostliny sázíme je do hloubky asi 10 cm a pěstujeme je cca 15 cm od sebe.
Kam vysadit pórek : Má rád hlinité až hlinitopísčité humózní půdy. Pórek preferuje bohatou, dobře propustnou půdu s pH mezi 6,0 a 7,0.
Co zasadit vedle pórku : Pórek – za souseda ho ráda přijme mrkev, protože ji pórek dokáže ochránit před pochmurnatkou mrkvovou. Kopr – na zahradách roste báječně a určitě bude žít v symbióze s červenou řepou, okurkou a košťálovinami. Urychluje totiž jejich klíčení.
Jak správně skladovat pórek
V panelákových podmínkách čerstvý pórek můžeme skladovat nemytý a nezkrácený v ledničce a pokud ho navíc zabalíme volně do igelitového sáčku nebude nám vysychat a vydrží v lednici i několik týdnů. Pokud chceme, aby nám pórek vydržel delší dobu, tak nejvhodnější je ho zamrazit.
Z pórku se připravuje oblíbená polévka v mnoha různých variantách, skvělý je i jako velmi chutná příloha například k rybám. Pórek lze nakrájet na velké špalíky a péct společně s kuřetem, celé pórky můžete zapéct se sýrem nebo ugrilovat. Velmi oblíbený je pórek jako náplň do slaných koláčů.Pórek má opravdu všestranné využití, můžete ho konzumovat za syrova nebo tepelně upravit. Skvěle v kuchyni poslouží místo cibule, výborný je také na páře nebo pečený v troubě, můžete ho též nasekat s jinými bylinkami do salátu, do pomazánky, do slaných koláčů nebo do polévky, ochutí skvěle jakékoliv jídlo.
Co jíst na lepsi pleť : „Pleti prospívají potraviny, které obsahují hlavně vitamin C a E, dále také betakaroten, selen, zinek draslík a omega-3 mastné kyseliny,“ vysvětlila Petra Řehořková a vyjmenovala, že mezi takové potraviny patří jakékoli ovoce a zelenina, třeba řepa nebo avokádo, celozrnné obiloviny, ořechy, semínka (dýňová, …