Moderní počítače pracují s daty ve dvojkové soustavě o velikosti od několika bitů po desítky bitů, některé starší počítače pracovaly v desítkové soustavě a rychlost práce s desítkovými daty závisela na počtu desítkových řádů operandů.Počítač je zařízení sloužící k automatizovanému výpočetnímu zpracování informace – vykonává programové instrukce a zpracovává data. Zpracovává symboly podle předem určeného postupu, rychle a přesně provádí složité operace a je schopen číst, zpracovávat a ukládat velké množství symbolů (dat).Systém Windows obsahuje nástroj nazvaný Microsoft systémové informace (Msinfo32.exe). Tento nástroj shromažďuje informace o počítači a zobrazuje obsáhlý přehled hardwaru, systémových součástí a softwarového prostředí, které můžete použít k diagnostikovat potíže s počítačem.
Jak zjistit název počítače : Otevřete Ovládací panely. Klikněte na Systém a zabezpečení > Systém. Na stránce Základní informace o počítači uvidíte v části Nastavení názvu počítače, domény a pracovní skupiny položku Úplný název počítače.
Jaké jsou základní části počítače
Počítač je v informatice elektronické zařízení, které zpracovává data pomocí předem vytvořeného programu. Současný počítač se skládá z hardware, které představuje fyzické části počítače (procesor, klávesnice, monitor atd.) a ze software (operační systém a programy).
Co to je BIOS : BIOS je základním programem počítače, který řídí komunikaci s hardwarem na nejnižší úrovni (Basic Input Output System). Hned po startu oživí všechna zařízení a nastavuje způsob jejich práce. Mezi hlavní a nejznámější výrobce BIOSů patří firmy American Megatrends (AMI BIOS) a Award (Award BIOS).
Co se děje při startu počítače
- Nejdříve se aktivuje BIOS (Basic Imput Output System).
- Poté započne testování PC.
- Následuje kontrola a výpis informací o procesoru, disku, mechanikách, verzi BIOSU, velikosti základní paměti, portů a případně nalezených zařízení Plug and Play.
- Teprve nyní nastává start Operačního systému.
Základní deska (Motherboard, MB)
Najdeme na ní patici pro procesor (CPU), pro paměť (RAM), sloty (konektory) pro přídavné karty (různé typy), konektory pro připojení interních mechanik (disketa, pevný disk, CD, DVD, ZIP aj.), konektory pro periferní zařízení (myš, klávesnice, tiskárna apod.)
Co všechno patří do počítače
Co vše potřebuji k sestavení PC
- Procesor, případně chlazení na procesor.
- Základní desku.
- Operační paměti.
- Grafickou kartu.
- SSD nebo HDD disky.
- Napájecí zdroj.
- Počítačovou skříň a chlazení
Základní deska (Motherboard, MB)
Najdeme na ní patici pro procesor (CPU), pro paměť (RAM), sloty (konektory) pro přídavné karty (různé typy), konektory pro připojení interních mechanik (disketa, pevný disk, CD, DVD, ZIP aj.), konektory pro periferní zařízení (myš, klávesnice, tiskárna apod.)Základní komponenty počítače
- Skříň (case) Skříň počítače obsahuje zpravidla všechny komponenty, nutné k činnosti PC.
- Zdroj PC. prošel stejně jako skříň PC vývojem.
- Základní deska (Motherboard, MB)
- Procesor (CPU) + chladič
- Paměť (operační paměť, RAM)
- Pevný disk.
- Disketové jednotky (FDD)
- CD/DVD mechaniky.
Unified Extensible Firmware Interface (UEFI, v překladu jednotné rozšiřitelné firmwarové rozhraní) definuje softwarové rozhraní (API) mezi operačním systémem a firmwarem obsluhujícím hardware v osobním počítači. UEFI je nástupcem původního rozhraní BIOS, které bylo používáno od prvních IBM PC kompatibilních počítačů.
Co je to UEFI : Rozhraní UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) na zařízeních Surface nahrazuje standardní systém BIOS a obsahuje nové funkce včetně rychlejšího spouštění a vylepšeného zabezpečení. Rozhraní Surface UEFI můžete používat ke správě funkcí firmwaru v zařízení Surface.
Co je to BIOS v počítači : BIOS je základním programem počítače, který řídí komunikaci s hardwarem na nejnižší úrovni (Basic Input Output System). Hned po startu oživí všechna zařízení a nastavuje způsob jejich práce.
Co je to CPU
Často je označovaný také zkratkou z anglických slov central processing unit – CPU. Procesory nejsou vyrobeny za účelem jediné funkcionality, nýbrž pracují tak, jak to aplikace potřebují. Zároveň je procesor jakýsi mozek počítače, řídí jeho ostatní části a jejich podíl na společném výpočetním díle celého systému.
V součastnosti rozdělujeme počítače do tří základních kategorií: stolní počítače, přenosné počítače a kapesní počítače. Můžeme se setkat i tzv. servery nebo superpočítači.Jsou to komponenty. Základ stolních počítačů tvoří základní desky, SSD/pevné disky, procesory, operační paměti, zdroje, grafické karty, chladiče a skříně. Počítač je možné libovolně doplnit o řadiče, WiFi a síťové karty, zvukové a televizní karty a optické mechaniky.
Jak se sklada PC : Stavba PC krok za krokem
- Umístění procesoru do patice.
- Zapojení operačních pamětí
- Instalace chladiče na procesor.
- Eventuálně připojení dedikované grafické karty.
- Připojení SSD disku.
- Zapojení napájecích kabelů ze zdroje do základní desky, grafické karty, SSD disku a chlazení
- Instalace komponentů do počítačové skříně